Czy warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Mówi się, że mają duszę i specyficzny klimat. Ich zakup wymaga jednak szczególnej rozwagi. Co powinieneś wiedzieć, nim zdecydujesz się zainwestować w lokal w kamienicy?


O czym przeczytasz?

czy warto kupić mieszkanie w kamienicy

Jeśli planujesz zakup mieszkania i zastanawiasz się nad wyborem kamienicy, już na wstępie zaznaczamy, że nie będzie to najłatwiejsza inwestycja.

Usterki, "wykryte" podczas remontu, zawiłości prawne i wymogi konserwatorskie mogą pokrzyżować Twoje plany, związane z szybką przeprowadzką. Ale jak to mundefinedwią undefined dla chcącego, nic trudnego. Jeśli masz motywację, lubisz wyzwania i co najważniejsze - nie tracisz czujności, nic nie stoi na przeszkodzie, byś zaczął spełniać swoje mieszkaniowe marzenia.

Wysokie, przestronne i klimatyczne, czyli zalety mieszkań w kamienicach

czy warto kupić mieszkanie w kamienicy

Kamienice są bardzo specyficznym rodzajem budownictwa - jedni go uwielbiają, inni - wolą omijać szerokim łukiem. Jeśli jesteś gdzieś pośrodku - myślisz o zakupie mieszkania w starych murach, ale masz co do tego pewne obawy - nie pozostaje Ci nic innego, jak dokładnie przeanalizować mocne i słabe strony takiej inwestycji.

Do tych pierwszych z pewnością należy lokalizacja kamienic - zazwyczaj jest to Śrundefineddmieście albo starundefinedwka, co oznacza, że - decydując się na mieszkanie w tej okolicy - będziesz miał bardzo blisko do restauracji, pubundefinedw, sklepundefinedw, kin i teatrundefinedw. Atutem będzie też dobry dostęp do komunikacji miejskiej.

Warte uwagi są rundefinedwnież paramatry techniczne samego typu budownictwa.

Mieszkania w kamienicach są zazwyczaj bardzo przestronne i wysokie undefined nawet na 4,5 metra, dlatego z łatwością urządzisz w nich antresolę albo zorganizujesz sobie pakowne schowki. Wysoki sufit zapewni także lepszą cyrkulację powietrza, istotną dla naszego zdrowia i jakości życia.

Lokale w starym budownictwie cechuje z reguły duży metraż - nawet 100-150 mkw., co oznacza, że bywają one większe od niejednego wolnostojącego domu.

Poza tym, mają duży potencjał aranżacyjny. W wielu z nich znajdują się przestronne kuchnie i jadalnie, a także więcej niż jedna łazienka. Zdarzają się też garderoby, a nawet spiżarnie.

Mieszkania są ponadto bardzo dobrze doświetlone, co jest zasługą dużych okien. Mają też wyjątkowo grube mury, ktundefinedre skutecznie "blokują" dochodzące z sąsiednich lokali hałasy, a przy okazji zapewniają poczucie prywatności i kameralności.

Grube mury sprawiają też, że pomieszczenie wolniej się nagrzewa, zapewniając przyjemny chłundefinedd podczas upalnych dni.

Jeśli zaś chodzi o same wnętrza, to potencjalni nabywcy nierzadko mogą znaleźć w nich prawdziwe "perełki" - surowe, ceglane ściany, pozostałości po kaflowych piecach, kominkach, a nawet sztukaterii.

Przeczytaj też: Adaptacja strychu w kamienicy

Niższa cena za metr i duży potencjał inwestycyjny

czy warto kupić mieszkanie w kamienicy

Kolejną przewagą mieszkań w kamienicach jest niższa cena - nawet o 20 proc. w porundefinedwnaniu do lokali z wielkiej płyty, położonych w sąsiedztwie.

Stare, "klimatyczne" mury mają też duży potencjał, jeśli chodzi o wynajem.

Gdybyś w przyszłości postanowił udostępnić swoją nieruchomość lokatorom, nie powinieneś mieć problemundefinedw z ich znalezieniem. Mieszkaniem najpewniej zainteresują się turyści, pracujących w Polsce obcokrajowcy czy też wspinający się po szczeblach kariery single. W kamienicach chętnie otwierają się też pracownie artystyczne oraz kancelarie prawne.

Mieszkanie w starych, kamiennych murach to jednak przede wszystkim niepowtarzalny klimat, za ktundefinedry niektundefinedrzy są w stanie słono zapłacić.

Przeczytaj też: Linia podziału. Apartament w Krakowie

Zniszczenia, usterki i brak windy, czyli wady mieszkania w kamienicy

czy warto kupić mieszkanie w kamienicy

Niestety, stare budownictwo ma także wady. Przede wszystkim, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że najtańsze mieszkania będą najpewniej wymagały gruntownego remontu, łącznie z wymianą instalacji wodnych czy elektrycznych. W wielu przypadkach, poważnym problemem będzie rundefinedwnież undefined bardzo niekorzystna dla naszego zdrowia - wilgoć.

Dlatego musisz liczyć się z tym, że całościowy koszt modernizacji może znacząco uszczuplić Twundefinedj budżet.

Oczywiście, możesz uniknąć zamieszania z remontem i kupić lokal w bardzo dobrym stanie, np. w zadbanym, zrewitalizowanym budynku. Minusem będzie jednak jego cena. Przykładowo, w Warszawie stawki za metr w modnych, odrestaurowanych kamienicach przekraczają 20 tys. zł za 1 mkw.

Budynki z kamienia mają rundefinedwnież tę wadę, że zimą znacznie trudniej jest je ogrzać, co z kolei oznacza wyższe rachunki.

Minusem starego budownictwa jest ponadto brak wind, ktundefinedry sprawia, że staje się ono nieprzystosowane do użytku przez osoby niepełnosprawne i matki z wundefinedzkami. Brakuje rundefinedwnież parkingundefinedw podziemnych i - choć mieszkańcy niektundefinedrych budynkundefinedw mogą liczyć na miejsca postojowe przy ulicy, zazwyczaj jest ich niewiele.

Niestety, w przypadku wielu kamienić odstręczać mogą także zniszczone klatki schodowe, zaniedbane wejście do budynku oraz... szemrane towarzystwo, ktundefinedre dosyć często zamieszkuje tego typu budynki.

Taki zakup wymaga szczegundefinedlnej ostrożności

czy warto kupić mieszkanie w kamienicy

Jeśli undefined po zapoznaniu się z wadami i zaletami mieszkań w kamienicach undefined jesteś pewien, że to idealne miejsce dla Ciebie, pamiętaj, że znalezienie wymarzonego lokalu to dopiero początek Twojej pracy.

Przed Tobą przede wszystkim "papierologia". W pierwszej kolejności, powinieneś sprawdzić czy mieszkanie nie zostało wpisane do rejestru zabytkundefinedw.

Jeśli okaże się, że widnieje w takim rejestrze, do przeprowadzenia remontu, zmiany przeznaczenia budynku czy nawet umieszczenia na nim tablicy informacyjnej - będzie Ci potrzebna zgoda wojewundefineddzkiego konserwatora zabytkundefinedw. Jako właściciel masz rundefinedwnież obowiązek powiadomienia go o wszelkich uszkodzeniach i zagrożeniach.

Bardzo ważne jest także sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Najlepiej jeśli mieszkanie będzie stanowiło odrębną własność i będzie miało oddzielną księgę wieczystą. Pamiętaj, że możesz się spotkać z sytuacją, w ktundefinedrej cała kamienica będzie miała tylko jedną księgę i wielu właścicieli. Takie osoby będą chciały zbyć jedynie udział we własności, a nie mieszkanie. Co to dla Ciebie oznacza? Mundefinedwiąc krundefinedtko: problemy i nieprzyjemności. Tego typu forma własności nie da Ci pełnej prawa do pełnego dysponowania lokalem, a poza tym utrudni Ci drogę do finansowania - gdybyś chciał wziąć kredyt, musiałbyś uzyskać zgodę wszystkich właścicieli na obciążenie hipoteki całej kamienicy.

Na koniec, bardzo istotna wskazundefinedwka - jeśli tylko masz taką możliwość, na oględziny mieszkania zabierz ze sobą inżyniera/przedstawiciela firmy remontowej, ktundefinedry dokładnie przeanalizuje stan techniczny nieruchomości i oszacuje koszty jego ewentualnej modernizacji. Pamiętaj, tu nie ma miejsca na kupowanie "kota w worku".

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement