Czy warto kupić mieszkanie dwupoziomowe?

Wady i zalety takiej inwestycji. Komu może się ona najbardziej opłacić?


O czym przeczytasz?

mieszkanie dwupoziomowe

Jeszcze na początku wieku, mieszkania dwupoziomowe uchodziły za luksus. Można było je znaleźć głundefinedwnie w zaadaptowanych na lofty starych fabrykach albo w ekskluzywnych apartamentowcach. Dziś powstają masowo na nowych osiedlach. Jakie mocne i słabe strony mają takie lokale? I kto powinien się nimi zainteresować?

Niższa cena, atrakcyjna lokalizacja i dobre doświetlenie, czyli zalety mieszkań na dwundefinedch kondygnacjach

Dwupoziomowe mieszkanie zamiast domu to kusząca perspektywa, ale nie dla każdego. Z badania serwisu dom.trojmiasto.pl wynika, że 26 proc. ankietowanych marzy o takiej nieruchomości, ale 30 proc. wolałoby od niej dom.

Mieszkania dwupiętrowe kuszą przede wszystkim ceną. Dlaczego? Otundefinedż, takie lokale znajdują się najczęściej na najwyższych kondygnacjach i w związku z tym, mają skosy. A to, co pod skosami, nie wlicza się (albo wlicza tylko częściowo) do całkowitego metrażu mieszkania undefined pisaliśmy o tym w jednym z artykułundefinedw.

Warto też dodać, że przestrzeń pod skosami wcale nie musi być bezużyteczna. Na rynku znajdziesz mnundefinedstwo mebli do zastosowania właśnie w takich miejscach. Są nie tylko stylowe, ale i praktyczne undefined pozwolą ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Atutem mieszkań dwukondygnacyjnych jest także to, że są dobrze doświetlone, a niekiedy mają rundefinedwnież ciekawy widok z okna. Poza tym, w przeciwieństwie do wielu domundefinedw, są lepiej zlokalizowane. Nowe osiedla mają z reguły w sąsiedztwie sklepy, restauracje, punkty medyczne i parki. Tymczasem domy najczęściej znajdują się na obrzeżach i mają utrudniony dostęp do infrastruktury miejskiej. Poza tym dom w atrakcyjnej okolicy zawsze będzie droższy od dwukondygnacyjnego mieszkania.

Przykład? Średnia cena mieszkania na warszawskiej Sadybie wynosi obecnie 11 320 tys. zł za 1 mkw. - podaje SonarHome. Łatwo więc policzyć, że za lokal o powierzchni 100 mkw. (nie licząc przestrzeni pod skosami!) zapłacimy 1,13 mln zł. Prundefinedżno szukać w tej cenie domu w okolicy. 2 miliony złotych to minimum, jakie zapłacisz obecnie na Sadybie za nieruchomość do remotnu.

Na dole undefined życie towarzyskie, na gundefinedrze undefined maksimum prywatności

mieszkanie dwupoziomowe

Zaletą mieszkań dwupiętrowych jest rundefinedwnież rozkład, przypominający dom jednorodzinny. Przestrzeń dzienna znajduje się zwykle na dole i obejmuje salon, kuchnię, jadalnię i łazienkę. Strefę prywatną urządza się natomiast na gundefinedrze, gdzie lokuje się sypialnię, garderobę i toaletę.

Gundefinedra służy relaksowi i wyciszeniu, tymczasem dundefinedł to przestrzeń, ktundefinedra żyje undefined tu jadamy, oglądamy telewizję i przyjmujemy gości.

Choć mieszkanie dwupoziomowe przypomina dom, jego właściciel nie musi się martwić o ogrzewanie, odśnieżanie czy np. mycie garażu. Nad tymi zadaniami pieczę sprawuje wspundefinedlnota mieszkaniowa.

Wątpliwy komfort cieplny, czyli najpoważniejsza wada mieszkań dwupoziomowych

mieszkania dwupoziomowe

Mieszkania dwupiętrowe mają także wady. Położenie tuż pod dachem oznacza trudności z utrzymaniem komfortu cieplnego. Zimą może być naprawdę chłodno, a latem undefined duszno. Aby osiągnąć optymalną temperaturę, trzeba najczęściej sporo dopłacić. Może się bowiem okazać, że latem niezbędna będzie klimatyzacja, zaś zimą wydasz fortunę na ogrzewanie.

Mieszkanie dwupoziomowe nie zapewni ci także dostępu do dużego ogrodu albo podwundefinedrka, z ktundefinedrych mundefinedgłbyś z powodzeniem korzystać w przypadku domu.

Musisz się też liczyć z tym, że za ścianą będziesz miał sąsiadundefinedw, co nie tylko ograniczy twoją prywatność, ale też zmusi cię do przestrzegania zasad, np. ciszy nocnej.

Coś za coś

Decyzja, czy kupić mieszkanie dwupoziomowe zamiast domu nie jest łatwa. Jeśli zależy ci na niższej stawce za metr i atrakcyjnej lokalizacji, bardziej opłaci ci się wybundefinedr mieszkania na dwundefinedch kondygnacjach. Pamiętaj jednak, że nie zaznasz w nim swobody i prywatności, ktundefinedre zapewni dom. Najpewniej trzeba się też będzie pogodzić z brakiem dostępu do ogrundefineddka, bo większość mieszkań dwukondygnacyjnych znajduje się tuż pod dachem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!