Niezwykły dom z korka. Ten budynek udowadnia, że korek jest materiałem budowlanym przyszłości

Korek łączy właściwości budulca, izolacji i okładziny. Jest naturalnym i zdrowym surowcem odnawialnym. Czy zastąpi tradycyjne materiały budowlane? Zobacz piękny projekt korkowego budynku jednorodzinnego zbudowanego w Wielkiej Brytanii

Cork House, Anglia

fot. dezeen.com

Brytyjski architekt Matthew Barnett Howland wraz z Dido Milne i Oliverem Wiltonem w 2019 roku stworzyli budynek jednorodzinny, używając korka jako materiału budowlanego.

Cork House - dom w Eton w Berkshire w Anglii został zbudowany z 1268 bloczków wyprodukowanych z ekspandowanego korka pochodzącego ze zrównoważonej uprawy, wspartych drewnianymi elementami konstrukcyjnymi. Dom składa się z pięciu brył z charakterystycznymi dachami w formie piramid zwieńczonych świetlikami.  

Projekt powstał w odpowiedzi na problem szkodliwego wpływu jaki współczesna architektura i branża budowlana mają na bioróżnorodność i emisję gazów cieplarnianych oraz ich zależność od materiałów jednorazowego użytku. 

Cork House - dach

Cork House, Anglia

fot. dezeen.com

Położony „w zaroślach nad Tamizą” Cork House został zaprojektowany tak, aby w przyszłości można go było łatwo zdemontować, ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi. 

The Cork House to innowacyjna i skłaniająca do myślenia odpowiedź na palące pytania dotyczące materiałów, z których dzisiaj budujemy 

- wyjaśniają projektanci 

Zamiast typowej - złożonej, warstwowej techniki wykorzystującej szereg materiałów budowlanych, produktów i specjalistycznych systemów, Cork House jest próbą wykonania solidnych ścian i dachu z pojedynczego materiału z surowca odnawialnego. 

The Cork House

fot. Will Pryce, countrylife.co.uk

Projekt Cork House jest częścią szerszego projektu badawczego, który Matthew Howland prowadzi we współpracy z Bartlett School of Architecture, University of Bath, Amorim UK oraz Ty-Mawr. Od 2014 roku zespół opracowuje ekologiczną technologię budowlaną, która prawie całkowicie opiera się na korku - odnawialnym, odpornym i izolującym materiale pozyskiwanym w sposób zrównoważony z kory dębu korkowego. „Celem podjęcia współpracy nad projektem było opracowanie technologii alternatywnej do tradycyjnej i o mniejszej złożoności” – mówią Howland, Milne i Wilton w wywiadzie dla Dezeen. Projektantów w szczególności interesowały sposoby budowy, które uwzględniają zasady zrównoważonego rozwoju na każdym etapie cyklu życia budynku.

Cork House - wnętrze, salon

Cork House - kuchnia

fot. Will Pryce, countrylife.co.uk

Korkowe „cegły” otrzymuje się z materiału wytworzonego przez podgrzanie korkowego granulatu. Następnie otrzymany budulec jest cięty na bloczki w sposób umożliwiający łączenie ich modułowo, podobnie do klocków Lego. Dzięki takiemu systemowi bloczki nie wymagają zaprawy ani żadnego spoiwa. Można zbudować litą ścianę tylko z tego jednego materiału. Ścianę z bloczków można łatwo wznieść i zdemontować ręcznie. Korek zapewnia jednocześnie ramę, wypełnienie, izolację, powierzchnię zewnętrzną i wewnętrzne wykończenie ściany, dzięki czemu jest materiałem łatwym do recyklingu i ponownego wykorzystania. 

Użycie korka przełożyło się również na to, że budowa domu miała ujemny bilans emisji dwutlenku węgla – cały proces pochłonął więcej CO2 niż „wyprodukował”. Gotowy Cork House ma być również niskoemisyjny przez cały okres użytkowania. 

Cork House - wewnętrzny taras

Cork House - sypialnia

fot. Will Pryce, countrylife.co.uk

Wnętrze Cork House jest otwarte. Oświetla je światło słoneczne wpadające przez duże okna oraz świetliki w dachu. W centralnej części domu znajduje się pokój dzienny, jadalnia i aneks kuchenny, w dalszych - po jednej stronie sypialnia, po drugiej łazienka i druga sypialnia na piętrze (wewnatrz kopuły). W ostatnim module umiejscowiono wewnętrzny taras, który ma służyć jako „przedsionek do domu i brama między dwoma ogrodami”. 

Projekt Cork House otrzymał wiele prestiżowych nagród w dziedzinie architektury m.in. RIBA Stephen Lawrence Prize 2019, The Manser Medal - AJ House of the Year 2019, czy American Institute of Architects Design Award 2020 w kategoriach: Sustainability (small project) i Professional (small project).

Cork House - wejście na antresolę

Cork House - sypialnia na antresoli

fot. Will Pryce, countrylife.co.uk

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement