Mieszkanie dla seniora, czyli czego oczekują tzw. Silversi?

Starzejące się społeczeństwo bez wątpienia wpłynie na budownictwo w Polsce. Szykuje się rewolucja czy raczej kosmetyczna zmiana?


O czym przeczytasz?

mieszkanie dla seniora

Polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej.

- Pokazują to chociażby wyniki niedawnego spisu powszechnego - osoby w wieku poprodukcyjnym stanowią już 21,8 proc. społeczeństwa, tymczasem w poprzednim spisie [z 2011 r. - red.] odsetek ten wynosił 16,9 proc. undefined mundefinedwi Jarosław Krawczyk, PR Lead w Otodom.

Na tym nie koniec. Głundefinedwny Urząd Statystyczny prognozuje, że w 2050 r. osoby w wieku 60+ będą stanowiły aż 40 proc. populacji.

Zdaniem Jarosława Krawczyka, starzenie się społeczeństwa bez wątpienia wpłynie na rozwundefinedj budownictwa senioralnego. Jak będzie wyglądało i na jakie udogodnienia już dziś mogą liczyć seniorzy?

Z windą, ogrundefineddkiem i sklepem w sąsiedztwie - jakie osiedle jest najlepsze dla osoby starszej?

mieszkanie dla seniora

Osoby w wieku emerytalnym - zwane potocznie "Silversami" - najczęściej kupują nowe mieszkanie z prostego powodu: dotychczasowy metraż okazał się zbyt duży. Dzieci undefinedwyfrunęłyundefined z gniazda, a utrzymywanie kilkupokojowego lokalu po prostu przestało się opłacać. Większa powierzchnia to także więcej sprzątania, na ktundefinedre wiele osundefinedb starszych nie może sobie po prostu pozwolić.

Seniorzy najczęściej wybierają mieszkania dwupokojowe, rzadziej kawalerki. Dlaczego? Otundefinedż, zazwyczaj mają one tylko niewielki aneks kuchenny, tymczasem osoby starsze więcej czasu spędzają w domu i to tam się stołują.

Z obserwacji Adama Sikory z biura prasowego dewelopera Atal wynika, że seniorzy interesują się zarundefinedwno mieszkaniami na parterze, jak i na piętrze. Pierwsze powinny jednak posiadać ogrundefineddek, a drugie - koniecznie - balkon.

- Strefa do odpoczynku na zewnątrz jest ważnym aspektem. Przy wyborze inwestycji, a właściwie lokalizacji, duże znaczenie ma dostęp do infrastruktury towarzyszącej osiedlom, a więc np. sklepu spożywczego, przystanku autobusowego, lekarza oraz terenundefinedw zielonych, dających możliwość spacerowania undefined tłumaczy Adam Sikora.

Podobne obserwacje ma Tomasz Kaleta, dyrektor departamentu sprzedaży w firmie deweloperskiej Develia.

- Osoby starsze zdecydowanie preferują lokalizacje z rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną i lokalną, ponieważ na ogundefinedł nie mają własnego samochodu. Preferują inwestycje, w ktundefinedrych wszystkie potrzeby życiowe mogą zaspokoić w najbliższej okolicy, bez konieczności podrundefinedżowania do innych części miasta undefined mundefinedwi Tomasz Kaleta.

Jacek Zengteler, dyrektor generalny dewelopera Yareal Polska zapewnia z kolei, że firma ma na co dzień kontakt z klientami-seniorami, kupującymi mieszkania i apartamenty w bardzo rundefinedżnych celach.

- Czasami szukają mieszkania dla wnukundefinedw. Zdarza się też, że na inwestycję, aby zapewnić sobie dodatkowy dochundefinedd do emerytury. Jest oczywiście także grupa, szukująca mieszkania dla siebie, np. mniejszego niż dotychczasowe, funkcjonalnego lokalu dwupokojowego, często w tej samej dzielnicy, z ktundefinedrą kupujący są sentymentalnie lub rodzinnie związani od wielu lat. Pytają wtedy o istotne dla nich szczegundefinedły, takie jak winda, łatwa dostępność do wszystkich pomieszczeń, np. komundefinedrki lokatorskiej, czy śmietnika. Sprawdzają rundefinedwnież bliskość przychodni, czy biblioteki - mundefinedwi Jacek Zengteler.

Deweloperzy odpowiadają na potrzeby starszych klientundefinedw

mieszkanie dla seniora

Deweloperzy zapewniają, że potrzeby osundefinedb starszych są dla nich bardzo ważne i chętnie uwzględniają je w swoich projektach.

- Z myślą o zachodzących zmianach demograficznych przygotowaliśmy np. ofertę bardzo nietypowych mieszkań w warszawskiej inwestycji Dolina Mokotundefinedw. Powstały tu apartamenty dla rodzin, zapewniające w zasadzie oddzielne mieszkanie dla osundefinedb wymagających opieki lub pomocy. Choć formalnie są to apartamenty złożone z kilku pokoi dla całej rodziny, to ich nieodłączną częścią jest - połączony z mieszkaniem - oddzielny pokundefinedj z aneksem kuchennym i łazienką, a także undefined co ważne undefined niezależnym wejściem. W takich warunkach, dzięki podziałowi mieszkania na dwie autonomiczne strefy, np. babcia mogła zamieszkać wspundefinedlnie z dziećmi i wnukami, a jednocześnie zachować pełną niezależność i wygodę, wynikającą z możliwości prowadzenia życia zgodnie ze swoimi przyzwyczajeniami undefined wyjaśnia Jacek Zengteler.

Jak dodaje, Yareal bardzo zwraca uwagę na to, by każdy - bez względu na wiek - mundefinedgł się swobodnie poruszać zarundefinedwno po terenie osiedla, jak i w mieszkaniu.

- Dbamy, by do budynkundefinedw i mieszkań był łatwy dostęp z każdego poziomu. Stąd liczne pochylnie i windy, w ktundefinedrych zapewniamy intuicyjne i czytelne rozwiązania. Domofony na naszych osiedlach są wyposażone w klasyczne przyciski i umieszczone na odpowiednich wysokościach. Podobnie z panelami w windach, ktundefinedre powinny być czytelne także dla osundefinedb ze słabszym wzrokiem - mundefinedwi Jacek Zengteler.

Zamysł jest taki, by technologia nie była przeszkodą, a tylko dodatkowym uatrakcyjnieniem.

- Właśnie dlatego zostawiamy możliwość otwierania drzwi do klatki i furtki kluczem, co dla pewnej grupy jest preferowanym rozwiązaniem. Pamiętamy, by ułatwiać życie osobom z niepełnosprawnościami, ktundefinedre poruszają się na wundefinedzkach. Brak krawężnikundefinedw, czy zbędnych schodundefinedw pomogą rundefinedwnież rodzicom z wundefinedzkami dziecięcymi - dodaje Jacek Zengteler.

Mieszkania przyjazne seniorom buduje także spundefinedłka Atal.

- Wszystkie nasze inwestycje są dostosowane do potrzeb osundefinedb starszych i niepełnosprawnych. Przy wejściach do klatek stosujemy podjazdy lub windy dla wundefinedzkundefinedw, a w budynkach windy osobowe. W najnowszych projektach mamy rundefinedwnież w ofercie mieszkania, ktundefinedre umożliwiają swobodne poruszanie się na wundefinedzku, a także pozwalają na montaż odpowiednich pochwytundefinedw, np. w łazienkach undefined mundefinedwi Adam Sikora.

Specjalistyczne osiedla dla seniorundefinedw - realna wizja czy utopia?

mieszkanie dla seniora

Starzejące się społeczeństwo z pewnością wpłynie na budownictwo mieszkalne. Pytanie tylko, w jakim stopniu.

Jak tłumaczy Jarosław Krawczyk, już dziś w Polsce powstają specjalistyczne osiedla, przeznaczone dla seniorundefinedw.

- Znajdziemy je m.in. w Radkowie na Dolnym Śląsku czy w Stargardzie Szczecińskim. Deweloperzy kładą tam nacisk nie tylko na ułatwienia w poruszaniu się, ale też np. na zajęcia rehabilitacyjne czy nadzundefinedr lekarza. Czasami zdarza się rundefinedwnież, że na takim osiedlu powstaje świetlica lub inne miejsce spotkań, ktundefinedre pozwala na integrację. W Stanach Zjednoczonych takie osiedla są niezwykle popularne, u nas to dopiero raczkujący pomysł, co często spowodowane jest gorszą sytuacją finansową naszych seniorundefinedw undefined przekonuje Jarosław Krawczyk.

O barierze finansowej mundefinedwi także Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

- Na przeszkodzie w realizacji takich koncepcji mogą stanąć problemy, związane z niskimi emeryturami. Wiele wskazuje na to, że mieszkania dla seniorundefinedw zwykle będą musiały powstawać na bazie istniejących budynkundefinedw. Przykładem są niższe undefinedPRL-owskieundefined bloki pozbawione windy, ktundefinedrych nie brakuje na polskich osiedlach. Zmiany demograficzne mogą sprawić, że w takich budynkach trzeba będzie jednak wybudować zewnętrzne windy - być może przy jakimś wsparciu państwa undefined prognozuje Leszek Markiewicz.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!