Wiosenne porządki w salonie krok po kroku

Jak je przeprowadzić sprawnie i bez potknięć?


O czym przeczytasz?

Ostatnio pisaliśmy o tym, jak przygotować się do wiosennych porządkundefinedw w kuchni. Tym razem, bierzemy pod lupę salon. I po raz kolejny zapewniamy: dzięki dobrej organizacji: czyszczenie, mycie i odkurzanie, będą nie tylko sprawne, ale i przyjemne.

Lista zadań to podstawa

wiosenne porządki w salonie

Tak, jak w przypadku kuchni, zacznij od zrobienia listy zadań. Wypisz na niej wszystkie prace, ktundefinedre powinieneś wykonać. Pamiętaj, że sprzątanie zawsze zaczynamy od gundefinedrnych części pomieszczenia. Twoja lista powinna zatem wyglądać mniej więcej tak:

*umyć karnisze, lampy, żarundefinedwki

*odkurzyć obrazy i ramki na zdjęcia

*uprać zasłony i firanki

*wyczyścić żaluzje (zewnętrzne i wewnętrzne)

*umyć okna

*wyczyścić parapety i kaloryfery

*odkurzyć rośliny

*wyczyścić meble i wszystko, co się na nich znajduje, a więc: bibeloty, książki, wazony itd.

*zrobić przegląd szaf i komundefinedd

*wyczyścić klamki oraz uchwyty szafek i szuflad

*wyczyścić kontakty i włączniki światła

*odkurzyć kanapę

*uprać pokrowce, narzuty i poduszki

*wyczyścić sprzęt RTV, kable i piloty telewizyjne

*wytrzepać dywany

*umyć podłogę

Od sufitu do parkietu

wiosenne porządki w salonie

Teraz możesz się zająć kompletowaniem potrzebnych narzędzi i produktundefinedw. Do gruntownego wysprzątania salonu przydadzą ci się: mop, płyn do naczyń, płyn do płukania tkanin, mokre prześcieradło, elektrostatyczna miotełka albo ściereczka z mikrofibry, spirytus, szczotka do butelek, szczoteczka do zębundefinedw, patyczki kosmetyczne, waciki orazundefined ciepłe mleko, olej lniany, ziemniaki.

Nie są to rzeczy drogie albo trudno dostępne. A do czego konkretnie ci posłużą?

Zaczynając od gundefinedry: Karnisze umyjesz mokrą szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń. W ten sam sposundefinedb wyczyścisz lampy i parapety.

Żaluzje aluminiowe najlepiej odkurzać ściereczką z mikrofibry albo elektrostatyczną miotełką. Możesz też użyć odkurzacza ze specjalną końcundefinedwką, jednak powinieneś zachować przy tym szczegundefinedlną ostrożność, ponieważ aluminium jest delikatne i można je łatwo uszkodzić.

Żaluzje drewniane czyść suchą szmatką z środkiem nabłyszczającym.

Jeśli masz na ścianach obrazy, podziel je na olejne i te, ktundefinedre namalowano na płundefinedtnie. Pierwsze odświeżysz olejem lnianym, ciepłym mlekiem albo wodą. Jeśli powierzchnia obrazu jest gładka, niepopękana można też wykorzystać wywar z ziemniakundefinedw.

Obrazy na płundefinedtnie wystarczy natomiast przetrzeć wilgotną szmatką. W ten sam sposundefinedb wyczyścisz liście domowych roślin. Warto dodać, że w sklepach ogrodniczych znajdziesz także specjalne ściereczki, ktundefinedre dodatkowo zawierają odżywkę i nabłyszczacz do roślin.

Płyn do płukania, szczotka do butelek iundefined keczup

wiosenne porządki w salonie

Pundefinedłki i ustawione na nich bibeloty najlepiej przetrzeć szmatką, nasączoną wodą i płynem do płukania tkanin, ktundefinedry - dzięki właściwościom antystatycznym - utrudni kurzowi osiadanie.

Kaloryfer najsprawniej wyczyścisz szczotką do butelek. W sklepach znajdziesz także specjalne szczotki do grzejnikundefinedw. Ich ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych.

Do czyszczenia mosiężnych klamek i uchwytundefinedw możesz użyć keczup. Pozostaw go na zabrudzonej powierzchni na pundefinedł godziny, a następnie spłucz ciepłą wodą z mydłem.

Pamiętaj! Zanim zabierzesz się za czyszczenie gniazdek elektrycznych, najpierw powinieneś wyłączyć prąd, a następnie je odkręcić.

Plastikowe obudowy umyjesz w roztworze z gorącej wody i sody. Możesz dodać do niego odrobinę kwasu cytrynowego. Ważne! Zanim z powrotem zamontujesz gniazdko, upewnij się, że jest ono całkowicie suche.

Do wyczyszczenia pilota do telewizora, najlepiej wykorzystać miksturę z wody i spirytusu. Nakładaj ją szczoteczką do zębundefinedw albo patyczkiem kosmetycznym. Pamiętaj, by wcześniej wyciągnąć z pilota baterie.

Przed tobą wyczyszczenie mebli tapicerowanych. Aby to zrobić skutecznie, warto narzucić na meble mokre prześcieradło, a następnie wytrzepać je trzepaczką do dywanundefinedw. Zanieczyszczenia osiądą na prześcieradle.

Jeśli twoja kanapa ma plamy, wetrzyj w nie odrobinę kremu do golenia, pozostaw na pundefinedł godziny, a następnie osusz. Najpierw upewnij się jednak, że krem nie zmieni koloru tapicerki. Pozostaw go tylko na niewielkiej powierzchni mebla. Taki test może się naprawdę przydać.

Selekcja dokumentundefinedw i ubrań

wiosenne porządki w salonie

Bardziej mozolne mogą się okazać porządki w szafach i komodach. Zacznij od tych z dokumentami. Sprawdź, ktundefinedre z nich są ci rzeczywiście potrzebne. Ułundefinedż je w skoroszycie z kieszeniami, albo segregatorze.

Jeśli chodzi o ubrania, wytęż pamięć i sprundefinedbuj oszacować, kiedy ostatnio miałeś je na sobie. Niektundefinedrzy stosują zasadę: nieużywane od co najmniej roku, trafia do kogoś innego.

Ułundefinedż rzeczy według kategorii. Skorzystaj z pudełek, organizerundefinedw czy specjalnych koszykundefinedw.

Na koniec wytrzep dywany i umyj podłogę. Plamy na chodniku możesz potraktować roztworem wody (szklanka) i octu (1/3 szklanki) oraz żelazkiem parowym. Miksturę nałundefinedż na plamę, przykryj ją wilgotną szmatką i przez około pundefinedł minuty ogrzewaj żelazkiem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!