Jak zorganizować miejsce pracy, aby polubić home office?

Co zrobić, aby praca w domu była fajna, a nawet fajniejsza niż praca w biurze? O tym, żeby trzymać porządek i mieć stałe miejsce pracy, już na pewno wiesz. Oto kilka prostych porad, które ułatwią home office, a może nawet sprawią, że go polubisz.


O czym przeczytasz?

JAGODA: Gdy pracuję w domu, rozpraszają mnie drobne rzeczy. Staram się mieć wydzielone miejsce i dbać o ciszę, a mimo to jestem mniej efektywna niż gdy pracowałam w biurze. Co zrobić, aby polubić home office?

ANNA: Dla większości osób praca w domu to wyzwanie. Na pewno już wiesz o podstawowych zasadach, które pomagają zorganizować domowe biuro. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają trudność, aby rozgraniczyć pracę i odpoczynek. Nie są jednak do końca skuteczne, jeśli chodzi o efektywność czy zwyczajną radość z tego, co się robi. Zastosuj proste środki, które sprawią, że będziesz zaczynać home office z lepszym nastawieniem.

TROCHĘ MIEJSCE PRACY, A TROCHĘ PRZYTULNY KĄT 

Odzielne miejsce pracy to dla większości osób biurko w rogu pokoju lub fragment stołu kuchennego. Jeśli do tej pory nie polubiłaś miejsca, gdzie pracujesz, przekształć je nieco. Zrób wszystko, aby czuć się w nim jak najlepiej. Lubisz kolor żółty? Zadbaj o żółte dodatki. Na tablicy korkowej wieszaj nie tylko zabazgrane notatki, ale także miłą myśl na dany dzień. Możesz także oddzielić wizualnie miejsce pracy od reszty pokoju wystrzałową fototapetą. Zastanów się, co zrobić, aby było przytulnie i ładnie. Spędzisz tutaj naprawdę dużo czasu! 

Fot. PIXERS - fototapeta do gabinetu

MIŁY RYTUAŁ, CZYLI ROZPOCZYNANIE PRACY OD HERBATY Z MIĘTĄ

Twój umysł też musi przygotować się na home office. Zaczynaj go od jakiegoś rytuału - może to być parzenie herbaty z miętą lub wyjątkowo aromatyczna kawa. Wiedząc, że zaczynasz pracę od czegoś przyjemnego, będziesz na starcie w lepszym nastroju. W trakcie wykonywania rytuału będziesz mieć chwilę na oderwanie myśli od codzienności i skupienie się na czekających obowiązkach. Przygotowanie zdrowych przekąsek też jest mile widziane!

Aromatyczna kawa

RELAKS TAKŻE W CZASIE PRACY - DIY LUB KOSTKA RUBIKA

Twój mózg potrzebuje relaksu po około 45 minutach pracy. Nie licz, że twoja koncentracja będzie utrzymywała się na tym samym poziomie przez kilka godzin. Po jakimś czasie przestaniesz zajmować się pracą i zapewne zajrzysz do telefonu, zaczniesz myśleć o wczorajszym spotkaniu lub – co gorsza – sięgniesz po jedzenie.

Dobrze jest mieć pod ręką coś, co pomoże przenieść ci skupienie na inny, niewymagający tak dużej koncentracji obszar. Może to być kostka Rubika. Może to być DIY, jeśli tylko sprawia Ci przyjemność. Mogą to być też bardzo popularne kiedyś Gniotki (teraz są modne głównie wtedy, gdy zrobisz je sama – więc raz jeszcze polecam DIY). Niech to będzie coś, czym zajmiesz się na chwilę (uwaga – krótką chwilę!), gdy będziesz potrzebowała odpocząć.

Fot. PIXERS - fototapeta do gabinetu

DUŻO, DUŻO ROŚLIN

Według badań dzięki roślinom doniczkowym wydajność pracy zwiększa się o 10-15%. Jednocześnie dzięki kwiatom popełniasz o 12% mniej błędów. Rośliny wpływają pozytywnie na samopoczucie, działają uspokajająco i mobilizują do działania. A do tego - kto nie lubi roślin? Im więcej kwiatów obok ciebie, tym lepiej będziesz się czuła. Home office będzie dużo przyjemniejszy.

Fot. Homehood

ULUBIONY KOC

Prawdopodobnie nikt nigdy nie przeprowadził badań na temat tego, jak okrycie kocem wpływa na nasze samopoczucie. Ale może dlatego, że nie musi. Ulubiony koc powoduje, że czujesz się dobrze, bezpiecznie i przytulnie. I jest idealnym rozwiązaniem na chłodne dni. Nie tylko na czas czytania książki. Siedząc pod kocem z laptopem na kolanach też będziesz w stanie poczuć jesienną aurę. 

Koc RIval

Artykuły, które mogą Cię zainteresować