Choroby roślin doniczkowych. Co oznacza biały nalot, a co żółte i brązowe plamki na liściach kwiatów doniczkowych?

Choroby roślin domowych to zmora każdego hodowcy, która może pojawić się w każdej chwili. Powodem ich wystąpienia mogą być nieodpowiednie warunki, takie jak zbyt wysoka lub niska wilgotność i temperatura powietrza.


O czym przeczytasz?

choroby roślin doniczkowych

Każda roślina lubi inne środowisko, dlatego istotne jest odpowiednie ulokowanie ich w mieszkaniu. Roślina powinna więc zostać dobrana do miejsca, jakie jest dostępne na jej umieszczenie. Jeżeli mamy wolną pundefinedłkę na dobrze oświetlonej ścianie, należy postawić tam roślinę, ktundefinedra będzie się rozwijać w bezpośrednich promieniach słonecznych.

Istnieje wiele symptomundefinedw świadczących o chorobie kwiatundefinedw domowych, ktundefinedre powinny być sygnałem do szybkiego działania. Są to między pleśń na liściach kwiatundefinedw doniczkowych, brązowe lub żundefinedłte plamy czy klejące liście. Natychmiastowa reakcja zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby na pozostałe liście lub sąsiadujące rośliny. Zanim jednak przystąpimy do walki z chorobą roślin domowych należy dobrze zapoznać się z przeciwnikiem. Często niewłaściwe działanie może jedynie pogorszyć sytuację i uniemożliwić uratowanie rośliny.

Choroby roślin doniczkowych

Choroby kwiatundefinedw domowych ukazują się pod rundefinedżnymi postaciami. Najczęściej, objawy są zauważalne na liściach roślin. Te mogą tracić swoją kondycję i zmieniać zabarwienie. Jedną z takich sytuacji jest pojawienie się brązowych lub żundefinedłtych plam, ktundefinedre mogą oznaczać grzybicę roślin doniczkowych. Inne choroby mogą być wywoływane przez obecność szkodnikundefinedw, takich jak wełnowce. Żywią się one sokiem z liści, przez co roślina obumiera. Oprundefinedcz tego, pasożyty mogą przenosić się rundefinedwnież na sąsiadujące kwiaty.

Aby uniknąć występowania chorundefinedb kwiatundefinedw domowych, należy poznać wymagania rośliny co do środowiska w jakim ma żyć. Odpowiednie naświetlenie, wilgotność i temperatura powietrza oraz częstotliwość nawadniania to czynniki, ktundefinedre powinien poznać każdy nabywca rośliny przed jej zakupem. Istotna jest rundefinedwnież zmiana podłoża po przyniesieniu kwiatundefinedw ze sklepu. Niestety, masowa sprzedaż roślin charakteryzuje się mechanicznymi glebami, ktundefinedre często są zbyt zbite. Oprundefinedcz tego, sąsiedztwo innych kwiatundefinedw może narazić je na zarażenie się chorobami i szkodnikami. Dalsza hodowla polega na stałym monitorowaniu i sprawdzaniu stanu gleby. Jeżeli roślina otrzyma to czego potrzebuje, będzie mniej narażona na rundefinedżnego rodzaju choroby kwiatundefinedw domowych.

Poznaj: Szkodniki roślin doniczkowych - rodzaje.

Choroby kwiatundefinedw doniczkowych - biały nalot na liściach

Mączniak na kwiatach domowych to przyczyna występującego na nich białego nalotu. Jest to jeden z rodzajundefinedw grzybicy roślin doniczkowych, ktundefinedra może doprowadzić do jej uschnięcia. Zarodki grzyba występują jako czarne kropki na liściach, ktundefinedre bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Mączniak na kwiatach domowych sprawia, że liście pomału usychają, aby na końcu obumrzeć. Dlatego istotne jest usunięcie zakażonych liści.

Sposobem na taką chorobę są rundefinedżnego rodzaju preparaty chemiczne, dostępne na rynku ogrodniczym. Oprundefinedcz tego, możliwe jest stworzenie własnego preparatu w warunkach domowych. Wystarczy wymieszać wodę z sodą oczyszczoną i szarym mydłem, a następnie spryskać liście powstałą substancją. W zaawansowanym stadium konieczne może okazać się usunięcie zarażonych liści. Istotne jest jednak szybkie działanie - mączniak na kwiatach domowych bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Brązowe plamki na liściach kwiatundefinedw doniczkowych

Choroby grzybowe roślin doniczkowych charakteryzują się występowaniem brązowych plam na liściach kwiatundefinedw. Jeżeli plama obramowana jest żundefinedłtą otoczką, to z pewnością mamy do czynienia z grzybem. W przeciwnym wypadku, liście mogą być przemarznięte, co rundefinedwnież może doprowadzić do ich uschnięcia. Grzybica roślin doniczkowych jest jednak o wiele trudniejsza do zwalczenia, a także może rozprzestrzenić się na inne liście i kwiaty.

Grzybica roślin doniczkowych jest niestety bardzo zaraźliwa. Dlatego gdy tylko symptomy tej choroby zostaną zauważone, należy jak najszybciej usunąć chore liście. Pozostałą część rośliny można skropić preparatem grzybobundefinedjczym. Aby zapobiec występowaniu tej choroby liści roślin doniczkowych należy uważać z nadmiernym podlewaniem kwiatu. Gdy gleba będzie zbyt mokra doprowadzi to do gnicia korzeni i pojawienia się grzybicy rośliny doniczkowej. Pomocne może być stworzenie drenażu na dnie doniczki, ktundefinedry pozwoli na odpływ wody i większy dostęp powietrza. Wystarczy wysypać małą warstwę keramzytu na dno, a następnie normalnie wypełnić doniczkę ziemią.

Sprawdź: Skąd się biorą mole spożywcze, jak je rozpoznać i w jaki sposundefinedb się ich pozbyć?

Klejące liście kwiatundefinedw doniczkowych

Lepkie liście mogą oznaczać obecność rundefinedżnego rodzaju szkodnikundefinedw. Jednym z nich są wełnowce, ktundefinedre swoją strukturą przypominają nalot z wełny. Pasożyty żywią się sokiem z liści, przez co te tracą kondycję powoli obumierając. Roślina może początkowo żundefinedłknąć i schnąć, by potem spuszczać liście. Kluczowa jest tu szybka reakcja i odizolowanie kwiatu.

Domowym sposobem na wełnowce jest substancja z wody i alkoholu, ktundefinedrą należy przetrzeć liście. Po takim zabiegu, część szkodnikundefinedw powinna zostać zutylizowana. Jeżeli jednak metoda okaże się niewystarczająca, konieczne będzie użycie silniejszych preparatundefinedw chemicznych, dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Żundefinedłte plamy na liściach

Żundefinedłte plamy na liściach to objaw chlorozy. Choroba sprawia, że roślina wytwarza byt małą ilość chlorofilu, co może być dla niej zabundefinedjcze. Po pewnym czasie, roślina nadmiernie gubi liście i obumiera. Ten typ choroby liści doniczkowych pojawia się zwykle gdy roślina nie jest długo podlewana lub nadmiernie nawożona. PH gleby może być wtedy zbyt wysokie, przez co roślina nie jest w stanie pobrać z niej niezbędnych minerałundefinedw. Oprundefinedcz tego, chlorozę powodują też grzyby i bakterie, ktundefinedre z łatwością przenoszą się na inne osobniki.

Sposobem na uniknięcie takiej choroby roślin domowych jest monitorowanie jej potrzeb. Istotna jest tu odpowiednia ilość wody oraz nawozu, a także drenaż na dnie doniczki, umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Oprundefinedcz tego ważna jest też kontrola pH gleby. W przypadku gdy choroba dotknie już roślinę, należy usunąć zakażone liście i odizolować kwiat od innych. Pomocna może okazać się wymiana gleby.

Sprawdź: Kiedy sadzić żonkile w doniczce a kiedy do gruntu?

Choroby roślin doniczkowych w pytaniach i odpowiedziach:

1. Co oznaczają brązowe plamy na liściach kwiatundefinedw doniczkowych?

Żundefinedłta otoczka wokundefinedł brązowych plam oznacza grzybicę roślin doniczkowych. W takim przypadku, należy jak najszybciej obciąć zakażone liście, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na cały kwiat. Jeśli jednak wokundefinedł plamy nie ma żundefinedłtego obramowania, roślina nie jest zaatakowana przez żadną z chorundefinedb kwiatundefinedw domowych. Taki symptom może oznaczać zbyt niską temperaturę w jej otoczeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!