Styl glamour - na czym polega?

Jeśli kochasz stare Hollywoodzkie kino, to styl dla ciebie. Styl glamour to przepych i blask rodem z czerwonego dywanu. Jedni kojarzą go z kiczem, inni uwielbiają. Jak urządzić mieszkanie w stylu glamour zachowując elegancję, a zapominając o kiczu?

Pomieszczenie w stylu glamour

NADIA: Bardzo podoba mi się pełen przepychu styl glamour. Jakie są cechy charakterystyczne dla tego stylu? Jak w prosty sposób urządzić takie mieszkanie? 

ALEKSANDRA: Kieruj się kilkoma prostymi zasadami, które charakteryzują styl glamour. Pamiętając o nich, nie pogubisz się i będziesz mogła sobie pozwolić na to, by nieco wyjść poza schematy. 

Oto czym charakteryzuje się styl glamour: 

Styl glamour to neutralne kolory 

Niech twoją bazą będą odcienie bieli, szarości, czerni, kremu. W takiej kolorystyce wybierz ściany, zasłony, dywany. Następnie dobierz dwa kolory, które ci się podobają. Styl glamour bardziej stawia na blask niż na kolor, dlatego mogą to być te barwy, które lubisz najbardziej. 

Wybierając kolory dodatków, musisz pamiętać, że glamour to styl, który nie lubi krzykliwych kolorów. To może być zieleń, ale bardziej butelkowa niż jaskrawa. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w urządzaniu wnętrz, zachowaj odpowiednie proporcje. Pomoże ci to uniknąć chaosu (którego glamour bardzo, bardzo nie lubi) i kiczu. Dobierz kolory w proporcjach: 60%, 30%, 10%. Styl glamour jest kojarzony z odcieniami różu, dlatego możesz wybrać np. 60% kremowego, 30% brudnego różu i 10% fioletu. 

Styl glamour to materiały pełne blasku 

Ważny jest materiał – pamiętaj, aby obszycia były świetliste i błyszczące. Wykorzystaj takie materiały jak welur, żakard, aksamit czy atłas. Niech twoje mieszkanie będzie z rozmachem! Pamiętaj także o odpowiednim kamieniu – najlepiej, jeśli będzie to marmur. Ważne: musisz zapomnieć o naturalnych materiałach, takich jak niepomalowane drewno, bambus, len czy skóra. 

Styl glamour to eleganckie, iście królewskie meble 

Łatwym sposobem, aby nie pozostawić wątpliwości, że twoje mieszkanie ma styl glamour, jest zainwestowanie w jeden duży mebel tapicerowany. Pikowana kanapa w salonie i pikowany zagłówek w sypialni są charakterystyczne dla tego stylu wnętrzarskiego. Wszystko, co kojarzy ci się ze starymi filmami rodem z Hollywood, będzie dobrym pomysłem na aranżację twojego mieszkania. Glamour miesza style i kocha kontrasty. Jeśli chcesz wystrzec się kiczu, nie musisz od razu kupować leżanki - mogą to być eleganckie, proste, obszyte welurem kanapy i fotele. Pamiętaj jednak, że jeśli sofa będzie miała klasyczny kształt, to zaszalej z dodatkami np. z dużą złotą ramą wokół lustra. 

Styl glamour to żyrandol, obok którego nie da się przejść obojętnie 

Twoje oświetlenie musi być oszałamiające. Dobrze sprawdzą się kryształowe żyrandole (bądź rozsądna, kryształowe lampy naprawdę nie muszą być kiczowate), metalowe lampy stołowe oraz luksusowe lampy wiszące i kinkiety. Mile widziane będą też takie akcesoria jak ozdobne świece, które eleganckiemu stylowi glamour dodadzą nieco tajemniczości. Pamiętaj także o takich dodatkach jak: barki, toaletki i konsole. 

Styl glamour to... porządek 

Tak, tak. Jeśli masz trudność z regularnym sprzątaniem, lepiej zastanów się, czy to styl dla ciebie. W końcu twoje mieszkanie ma być glamour! Wszelka asymetria - nawet ta zaplanowana, nie mówiąc już o bałaganie, będzie rzucać się w oczy bardziej niż w innych stylach. Uporządkowanie, elegancja i dbałość o szczegóły są podstawą dla tego typu wnętrz. 

 

Styl glamour to neutralne kolory ->  jeśli chcesz mieć pewność, że twoje mieszkanie jest glamour, nie zapomnij o kolorze srebrnym lub złotym 

Styl glamour to materiały pełne blasku → jeśli materiały, które kupujesz, nie są naturalne, pamiętaj aby do złudzenia się takie wydawały 

Styl glamour to eleganckie, iście królewskie meble → Obok mebla w stylu glamour, postaw coś minimalistycznego 

Styl glamour to żyrandol, obok którego nie da się przejść obojętnie → To nie musi być wiszący świecznik – żyrandol może mieć kształt „łezki”, rombu czy kwadratu 

Styl glamour to... porządek → jeśli masz problem z utrzymaniem porządku (i nadal chcesz zaaranżować mieszkanie w stylu glamour), postaw na czarne dodatki. Dobrym pomysłem będzie np. ciemny blat w kuchni 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat