Budleja w donicy – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Budleja w donicy to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają własnego ogródka. Ten piękny krzew, nazywany też letnim bzem, jest prosty w uprawie, jeśli tylko przestrzegamy kilku zasad.


O czym przeczytasz?

budleja w donicy

Gdzie postawić, kiedy sadzić i jak przyciąć budleję w donicy? Dowiedz się więcej o tej dekoracyjnej roślinie. Budleja to okazały krzew z rodziny trędnikowatych. Pochodzi z Azji, rośnie też w Ameryce Południowej i Środkowej oraz Afryce. Jako roślina ozdobna uprawiany jest na całym świecie. W naturalnym środowisku budleja może osiągać nawet 5 metrundefinedw wysokości, ma też bardzo dużą rozpiętość. W naszym klimacie rośnie maksymalnie do 2,5 metra. Jest prosta w uprawie, ale nie zawsze udaje się jej przetrwać zimowe mrozy.

Kwiat budleja w donicy

Budleja ma łukowato wyginające się pędy, pokryte jasnobrązową korą. Liście rośliny są wąskie, o lancetowatym kształcie, od dołu pokryte włoskami. Największą ozdobą są jednak wiechowate kwiatostany, ktundefinedre mogą mieć barwę białą, rundefinedżową, niebieską, fioletową lub purpurową. Budleja kwitnie od połowy lata do wczesnej jesieni. Wśrundefinedd wielu odmian, występuje także wersja miniaturowa, ktundefinedra jest wprost stworzona do uprawy w donicach.

Jakiej pielęgnacji potrzebuje budleja? Wymagania tej rośliny nie są skomplikowane. Przede wszystkim niezależnie od tego czy posadzimy ją w gruncie czy w donicy, potrzebuje jasnego, słonecznego i osłoniętego od wiatrundefinedw stanowiska, stałej wilgoci i żyznej, przepuszczalnej gleby.

Sprawdź: Kiedy sadzić żonkile w doniczce a kiedy do gruntu?

Budleja Dawida undefined uprawa w donicy

W naszym klimacie najbardziej rozpowszechniona jest ,nazywana kiedyś omżynem, budleja Davida. Jej nazwa nawiązuje do nazwiska francuskiego misjonarza i botanika. Jeszcze innym określeniem tej rośliny jest undefinedmotyli krzewundefined ponieważ swoim zapachem przyciąga chmary motyli.

Budleja Davida pochodzi z Chin i Japonii, ale obecnie spotyka się ją w wielu innych krajach. Można ją posadzić w ogrodzie, ale rundefinedwnie dobrze sprawdzi się hodowana w donicy, jako ozdoba balkonundefinedw i tarasundefinedw. Lubi słoneczne stanowiska i nie toleruje przeciągundefinedw. Budleja w donicy zimą musi być przeniesiona w cieplejsze miejsce. Wprawdzie jest dosyć odporna, ale młode pędy są wrażliwe na mrundefinedz .

Budleja undefined sadzenie

Budleje w ogrodzie sadzi się wiosną lub jesienią. Gleba powinna być żyzna, prundefinedchnicza i przepuszczalna. Przed posadzeniem trzeba ją spulchnić. Można też dodać kompostu, torfu lub piasku, a po posadzeniu krzewu ściundefinedłkować powierzchnię dookoła sosnową korą lub odkwaszonym torfem.

W przypadku budlei w donicy, moment jej posadzenia nie ma aż tak dużego znaczenia i nawet jeśli zrobimy to w innym okresie niż zalecany, raczej nie zahamujemy jej wzrostu. Pamiętajmy tylko, że budleja bardzo szybko się rozrasta, dlatego też wybierzmy naprawdę duży pojemnik.

Budleja undefined przycinanie

Jest jeszcze jeden ważny zabieg pielęgnacyjny, ktundefinedrego koniecznie wymaga budleja undefinedcięcie. Bez tego nie będzie ładnie rosła. Raz do roku, np. pundefinedźną jesienią obcina się ją kilka centymetrundefinedw nad ziemią. Po takim przycięciu trzeba ją okryć. Budleję można też przyciąć wiosną, w marcu jeśli jest dostatecznie ciepło, albo w kwietniu.

A kiedy ciąć budleję w donicy? Możemy to robić na bieżąco, usuwając uschnięte pędy i przekwitnięte kwiatostany. Dzięki temu roślina nie będzie tracić cennych zasobundefinedw na wytworzenie nasion.

Sprawdź: Wilgoć w domu - skąd się bierze i jak rozwiązać uporczywy problem nadmiernej wilgotności?

Budleja w donicy undefined rozmnażanie

Budleję można łatwo rozmnażać. Robi się to poprzez pobranie sadzonki undefined mogą to być pundefinedłzdrewniałe lub zielone pędy. Pobiera się je kiedy roślina już zakończyła kwitnienie. Końcundefinedwki sadzonek trzeba zanurzyć w ukorzeniaczu, a następnie umieścić w pojemniku z grubym piaskiem. Niedługo pundefinedźniej można je włożyć do odpowiednio przygotowanej gleby.

Budleja undefined choroby

Budleje są bardzo odporne na choroby i szkodniki, jeśli zapewnimy im odpowiednie stanowisko. Do najczęściej spotykanych szkodnikundefinedw należą mszyce, ktundefinedre żerują na dolnej stronie liści i stopniowo przyczyniają się do ich zniekształcenia i opadania. Innym problemem, ktundefinedry pojawia się zazwyczaj kiedy roślina przez długi czas jest wilgotna, jest mączniak rzekomy. Jeśli natomiast jest ciepło i sucho, mogą pojawić się przędziorki.

Poznaj: Szkodniki roślin doniczkowych

Kiedy przesadzać budleje w donicy?

Budleje bardzo nie lubią przesadzania, a ich korzenie są wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też robimy to tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Przy przesadzaniu budlei trzeba zachować dużą delikatność, aby nie uszkodzić rośliny. W nowym miejscu wkładamy ją na taką samą głębokość, w jakiej rosła wcześniej. Trzeba mieć na uwadze, że czasem pomimo starań, budleja nie przyjmie się po przesadzeniu, szczegundefinedlnie kiedy już była wyrośnięta.

Poznaj: Choroby roślin doniczkowych.

Pytania czytelnikundefinedw o budleję:

Kiedy przyciąć budleję w donicy?

Budleja w ogrodzie wymaga ścięcia raz do roku undefined w jesieni lub na wiosnę. W donicy nie jest to konieczne, ale aby ładnie rosła warto ją przycinać i na bieżąco usuwać przekwitłe pędy.

Budleja undefined kiedy sadzić?

Budleję w ogrodzie sadzi się wiosną lub jesienią. W przypadku uprawy tej rośliny w donicy, moment posadzenia nie ma aż tak dużego znaczenia.

Kiedy kwitnie budleja w donicy?

Budleja zazwyczaj kwitnie od lipca do października. Uprawiana w donicy może mieć kwiaty nawet dłużej, jeśli odpowiednio zabezpieczymy ją przed mrozem.

Budleja undefined jaka ziemia?

Budleja lubi żyzną, przepuszczalną glebę. Dobrze sprawdzi się piaszczyste podłoże. Ponieważ potrzebuje powietrza, glebę warto co jakiś czas spulchniać.

Jak szybko rośnie budleja?

Krzew rośnie bardzo szybko, dlatego konieczne jest przycinanie budlei po zimie, a często także cięcie budlei na wiosnę. Brak cięcia sprawia, że rozrasta się nieregularnie i słabo kwitnie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!