Brda powraca. Legendarny domek z czasów PRL-u wciąż inspiruje

Od domków letniskowych po komfortowe całoroczne domy. Zobacz przegląd nowoczesnych projektów inspirowanych kultową Brdą


O czym przeczytasz?

Nowoczesna Brda SK Architekci

Domek typu BRDA zajmuje szczególne miejsce w pamięci wielu z nas, będąc elementem wspomnień z wakacji w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem lub w górach. Projekt popularnego w czasach PRL-u domku wczasowego powstał pod koniec lat 50. W latach 60. i 70. był już realizowany na szeroką skalę, początkowo tylko w państwowych ośrodkach, w późniejszym czasie umożliwiono również zakup domków odbiorcom indywidualnym. Ze względu na lekką konstrukcję i stosunkowo niewysoki koszt budowy Brdy zaczęły się pojawiać na prywatnych posesjach. Część z nich jest wykorzystywana do dziś.

Modernistyczna, geometryczna forma, nawiązująca do tradycyjnej architektury drewnianej, nadal inspiruje architektów i staje się przedmiotem współczesnych interpretacji. Charakterystyczna konstrukcja, znana na świecie jako A-Frame, jest nadal popularnym sposobem na budowę chatek letniskowych, czy nawet całorocznych domów w otoczeniu natury.

Domek typu Brda

Wakacyjny klasyk na nowo. A-partament w lesie

Nowe oblicze Brdy zaproponowało w zeszłym roku Biuro SK Architekci z Jeleniej Góry. Ta autorska wersja domku zachwyca frontem z wielkimi przeszkleniami, które wpuszczają do wnętrza światło i otwierają je na widoki na zewnątrz. Dodatkowo kominek, hamak, nowoczesna łazienka, minimalistyczna kuchnia i sypialnia na antresoli sprawiają, że tak odmłodzona Brda staje się ideałem domku letniskowego. Co więcej, projektanci ze studia SK Architekci proponują dodanie przestronnego tarasu, który wsparty na konstrukcji o kształcie odwróconej litery A, wpasuje się w górski krajobraz i pozwoli nam cieszyć się dodatkową powierzchnią nawet nad stromym zboczu.

Nowoczesny domek typu Brda wnętrze

Budynek ma standardowo niecałe 35 m² (34,8 m²) powierzchni, tak więc sprawdza się jako domek letniskowy, który można zbudować „na zgłoszenie”- bez pozwolenia na budowę. Możemy również zamówić wersję mieszkalną nowej Brdy SK Architekci, o powierzchni 80 m².

Dzięki technologii bazującej na drewnianych prefabrykatach domek powstaje w kilka dni a jego montaż na działce, wraz z pokryciem, trwa ok. 2 tygodni. Dach pokrywany jest, do wyboru: łupkiem, dachówką, blachą, deskami lub panelami fotowoltaicznymi. Domek można posadowić na płycie lub palach, co zmniejsza koszt. Budynek jest wyjątkowo ciepły (ma współczynnik przenikania taki jak przy domach pasywnych). Wyposażony jest w ciepłe okna 3-szybowe. Projekt BRDA Karoliny Rogóż ze studia SK Architekci trzymał wyróżnienie must have 2020 przyznawane przez Łódź Design Festival.

Domek typu Brda

Projekt podobnej wakacyjnej siedziby inspirowanej klasycznym domkiem typu A-Frame proponuje nam amerykańska firma DEN Outdoors. Domek A-Frame Bunk Plus to wysoki na 4,2 m, 25-metrowy „apartament hotelowy w lesie” wyposażony w łazienkę, sypialnię na antresoli i (opcjonalnie) aneks kuchenny w pokoju dziennym. Francuskie przeszklone drzwi otwierają się na zewnątrz, a wentylowane okna i świetlik wypełniają wnętrze światłem słonecznym.

Domek typu Brda wnętrze z antresolą

Brda w wersji rozszerzonej, czyli A + dobudówki

Współczesne projekty niewielkich, jednokondygnacyjnych domków „weekendowych” typu A-Frame sięgają również po pomysł powiększenia ich powierzchni za pomocą „dostawienia” do podstawowej bryły prostych dobudówek. Takie kubiki zwiększają przestrzeń użytkową o wygodną łazienkę lub dodatkową sypialnię. W ten sposób domek przeznaczony zwykle dla jednej osoby lub pary może pomieścić rodzinę z dziećmi, lub nawet grupę znajomych podczas wspólnego wypadu.

Domek typu Brda z dobudówkami

Taką propozycją jest Grand Cabin węgierskiej grupy projektantów Hello Wood Studio. Ten domek rekreacyjny, który kształtem przypomina tipi, jest również przeszklony od frontu. Na tylnej ścianie umieszczone jest duże okrągłe okno. Okna mają drewniane ramy, a wnętrze domku wyłożone jest przytulną drewnianą sklejką. Grand cabin występuje w dwóch rozmiarach - 25 i 35 m². W środkowej części znajduje się przestrzeń dzienna z niewielką kuchnią. Kolorowe „klocki” mieszczą łazienkę i dodatkowe sypialnie.

Domek Brda rozbudowa

Nowoczesna wersja domku Brda wewnątrz

Plan domku A-Frame Weekender nowojorskiego studia DEN Outdoors opiera się na tym samym pomyśle – dodania prostych dobudówek. Jednak jego układ jest inny. We frontowej części znajduje się dwuosobowa sypialnia. W środkowym, poszerzonym pomieszczeniu strefa dzienna z kuchnią i małą jadalnią. Oba pokoje mają przeszklone ściany, wychodzące na dwie różne strony. Z tyłu umiejscowiono łazienkę z toaletą, umywalką i wygodną kabiną prysznicową. Wejście znajduje się z boku, w dobudówce. Powierzchnia domku to 38,5 m². Zarówno ten, jak i inne projekty domków DEN Outdoors możemy kupić online.

Domek Brda nowy projekt

Nowoczesna wersja domku Brda

Zrób to sam. Kapsuła biwakowa

Biwakowanie na łonie natury nietkniętej cywilizacją to dla wielu osób w różnych krajach ulubiona forma spędzania czasu. W Finlandii powstał projekt nowoczesnej chatki noclegowej, którą można zbudować i użytkować w nieinwazyjny, nieszkodzący naturze sposób. Autorem projektu jest Robin Falck. Projekt powstał we współpracy z firmą Neste. Nolla to po fińsku zero. Nolla to luksusowy szałas, który w założeniu jest zeroemisyjny, wykonany z ekologicznych materiałów i przenośny.

domek drewniany Nolla

Nolla cabin Robin Falck

Nolla — modułowa „kapsuła mieszkalna” o powierzchni 9 m², jest wykonana ze sklejki i innowacyjnego laminowanego forniru. Można ją także wykonać z materiałów pochodzących z odzysku. Domek jest pakowany w płaskie paczki, dzięki temu może być łatwo transportowany i rozkładany bez pomocy ciężkiego sprzętu takiego jak dźwig. Nie wymaga również żadnych prac ziemnych czy wykonania fundamentu. Wewnątrz, oprócz miejsca do spania przewidziano zamontowanie małego piecyka do gotowania i ogrzewania pomieszczenia. Na dachu zamontowane są panele słoneczne napędzające dwie lampki wewnątrz oraz gniazdko, potrzebne np. do naładowania telefonu. Prototyp domku powstał na wyspie Vallisaari, która zachwyca dziewiczą przyrodą i znajduje się jedynie 20 min. drogi od centrum Helsinek.

Domek modułowy do złożenia

Gotowy zestaw do samodzielnego montażu małego domku o ramie w kształcie litery A proponuje również DEN Outdoors. A Frame Cabin Kit zawiera komplet materiałów niezbędny do własnoręcznej budowy, włączając wkręty i śruby. Konstrukcja została maksymalnie uproszczona z myślą o jak najłatwiejszym montażu. Producent twierdzi, że postawienie tego domku o powierzchni 10 m² zajmuje zaledwie trzy dni, co oznacza, że wystarczy do tego długi weekend. Chata ma panoramiczne okno i trzy rodzaje okładziny zewnętrznej do wyboru: czarna blacha falista w wersji „leśnej” (Forest), srebrna w „alpejskiej” (Alpine) i gont cedrowy w domku „nadmorskim” (Coast).

Domek do samodzielnej budowy

Domek z modułów do samodzielnej budowy

Duże jest piekne. Brda de luxe

Brda inspiruje projektantów również do tworzenia całorocznych domów. Jarosław Krysiak i Barbara Borowik-Krysiak, założyciele katowickiej pracowni Doomo, postanowili na bazie tego znanego wzoru zaprojektować przystępny cenowo i ekologiczny dom katalogowy, który mógłby stać się alternatywą dla typowych projektów wybieranych przez Polaków. Dom Brda'12. budowany jest w standardowej technologii murowanej. Jego dwuspadowy, sięgający ziemi dach jest pokryty trawą i stanowi taras widokowy, miejsce rekreacji, zapewnia kontakt z naturą, a także wpisuje budynek w otaczający krajobraz. Zielony dach jest nie tylko dodatkową powierzchnią użytkową. Poprzez swoje pokrycie, kształt i ustawienie względem stron świata poprawia bilans energetyczny wnętrza. Jego duża bezwładność cieplna chroni przed wychładzaniem zimą i nagrzewaniem latem. Dach tłumi hałasy, jest trwały, umożliwia odparowywanie większości opadów deszczowych, pochłania zanieczyszczenia i produkuje tlen. Co więcej, pozwala odzyskać utraconą pod zabudowę powierzchnię biologicznie czynną. Trójkątny kształt domu został w projekcie powielony, co dało ciekawy efekt wizualny. Ten sam kształt mają usytuowane obok domu wiaty, służące jako garaż czy schowek na narzędzia ogrodnicze. Powierzchnia użytkowa domu to 136,3 m². Projekt został nagrodzony w 19 Cyklu 20+10+X World Architecture Community Awards.

Projekt domu Brda'12 Doomo

Dom jednorodzinny Brda

Dom całoroczny Brda, murowany

Przestronną, komfortową wersję A-Frame House, czyli popularnej Brdy proponuje również DEN Outdoors. Pod dwuspadowym dachem tego 92-metrowego domu znajdują się: duży salon, w pełni wyposażona kuchnia, sypialnia z łóżkiem piętrowym, „łazienka spa” oraz dodatkowe pomieszczenie idealne na pralnię. Na antresoli znajduje się duża sypialnia główna, do której prowadzą schody. Dodatkową powierzchnię zapewnia ogromny zewnętrzny taras. To już nie domek letniskowy, a wakacyjna rezydencja.

Dom jak Brda

A-Frame House

Dom typu Brda nowy

DEN Outdoors A-Frame House

Zdjęcia pochodzą ze stron projektantów

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome