Brda powraca. Legendarny domek z czasów PRL-u wciąż inspiruje

Od domków letniskowych po komfortowe całoroczne domy. Zobacz przegląd nowoczesnych projektów inspirowanych kultową Brdą


O czym przeczytasz?

Nowoczesna Brda SK Architekci

Domek typu BRDA zajmuje szczegundefinedlne miejsce w pamięci wielu z nas, będąc elementem wspomnień z wakacji w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem lub w gundefinedrach. Projekt popularnego w czasach PRL-u domku wczasowego powstał pod koniec lat 50. W latach 60. i 70. był już realizowany na szeroką skalę, początkowo tylko w państwowych ośrodkach, w pundefinedźniejszym czasie umożliwiono rundefinedwnież zakup domkundefinedw odbiorcom indywidualnym. Ze względu na lekką konstrukcję i stosunkowo niewysoki koszt budowy Brdy zaczęły się pojawiać na prywatnych posesjach. Część z nich jest wykorzystywana do dziś.

Modernistyczna, geometryczna forma, nawiązująca do tradycyjnej architektury drewnianej, nadal inspiruje architektundefinedw i staje się przedmiotem wspundefinedłczesnych interpretacji. Charakterystyczna konstrukcja, znana na świecie jako A-Frame, jest nadal popularnym sposobem na budowę chatek letniskowych, czy nawet całorocznych domundefinedw w otoczeniu natury.

Domek typu Brda

Wakacyjny klasyk na nowo. A-partament w lesie

Nowe oblicze Brdy zaproponowało w zeszłym roku Biuro SK Architekci z Jeleniej Gundefinedry. Ta autorska wersja domku zachwyca frontem z wielkimi przeszkleniami, ktundefinedre wpuszczają do wnętrza światło i otwierają je na widoki na zewnątrz. Dodatkowo kominek, hamak, nowoczesna łazienka, minimalistyczna kuchnia i sypialnia na antresoli sprawiają, że tak odmłodzona Brda staje się ideałem domku letniskowego. Co więcej, projektanci ze studia SK Architekci proponują dodanie przestronnego tarasu, ktundefinedry wsparty na konstrukcji o kształcie odwrundefinedconej litery A, wpasuje się w gundefinedrski krajobraz i pozwoli nam cieszyć się dodatkową powierzchnią nawet nad stromym zboczu.

Nowoczesny domek typu Brda wnętrze

Budynek ma standardowo niecałe 35 mundefined (34,8 mundefined) powierzchni, tak więc sprawdza się jako domek letniskowy, ktundefinedry można zbudować undefinedna zgłoszenieundefined- bez pozwolenia na budowę. Możemy rundefinedwnież zamundefinedwić wersję mieszkalną nowej Brdy SK Architekci, o powierzchni 80 mundefined.

Dzięki technologii bazującej na drewnianych prefabrykatach domek powstaje w kilka dni a jego montaż na działce, wraz z pokryciem, trwa ok. 2 tygodni. Dach pokrywany jest, do wyboru: łupkiem, dachundefinedwką, blachą, deskami lub panelami fotowoltaicznymi. Domek można posadowić na płycie lub palach, co zmniejsza koszt. Budynek jest wyjątkowo ciepły (ma wspundefinedłczynnik przenikania taki jak przy domach pasywnych). Wyposażony jest w ciepłe okna 3-szybowe. Projekt BRDA Karoliny Rogundefinedż ze studia SK Architekci trzymał wyrundefinedżnienie must have 2020 przyznawane przez Łundefineddź Design Festival.

Domek typu Brda

Projekt podobnej wakacyjnej siedziby inspirowanej klasycznym domkiem typu A-Frame proponuje nam amerykańska firma DEN Outdoors. Domek A-Frame Bunk Plus to wysoki na 4,2 m, 25-metrowy undefinedapartament hotelowy w lesieundefined wyposażony w łazienkę, sypialnię na antresoli i (opcjonalnie) aneks kuchenny w pokoju dziennym. Francuskie przeszklone drzwi otwierają się na zewnątrz, a wentylowane okna i świetlik wypełniają wnętrze światłem słonecznym.

Domek typu Brda wnętrze z antresolą

Brda w wersji rozszerzonej, czyli A + dobudundefinedwki

Wspundefinedłczesne projekty niewielkich, jednokondygnacyjnych domkundefinedw undefinedweekendowychundefined typu A-Frame sięgają rundefinedwnież po pomysł powiększenia ich powierzchni za pomocą undefineddostawieniaundefined do podstawowej bryły prostych dobudundefinedwek. Takie kubiki zwiększają przestrzeń użytkową o wygodną łazienkę lub dodatkową sypialnię. W ten sposundefinedb domek przeznaczony zwykle dla jednej osoby lub pary może pomieścić rodzinę z dziećmi, lub nawet grupę znajomych podczas wspundefinedlnego wypadu.

Domek typu Brda z dobudundefinedwkami

Taką propozycją jest Grand Cabin węgierskiej grupy projektantundefinedw Hello Wood Studio. Ten domek rekreacyjny, ktundefinedry kształtem przypomina tipi, jest rundefinedwnież przeszklony od frontu. Na tylnej ścianie umieszczone jest duże okrągłe okno. Okna mają drewniane ramy, a wnętrze domku wyłożone jest przytulną drewnianą sklejką. Grand cabin występuje w dwundefinedch rozmiarach - 25 i 35 mundefined. W środkowej części znajduje się przestrzeń dzienna z niewielką kuchnią. Kolorowe undefinedklockiundefined mieszczą łazienkę i dodatkowe sypialnie.

Domek Brda rozbudowa

Nowoczesna wersja domku Brda wewnątrz

Plan domku A-Frame Weekender nowojorskiego studia DEN Outdoors opiera się na tym samym pomyśle undefined dodania prostych dobudundefinedwek. Jednak jego układ jest inny. We frontowej części znajduje się dwuosobowa sypialnia. W środkowym, poszerzonym pomieszczeniu strefa dzienna z kuchnią i małą jadalnią. Oba pokoje mają przeszklone ściany, wychodzące na dwie rundefinedżne strony. Z tyłu umiejscowiono łazienkę z toaletą, umywalką i wygodną kabiną prysznicową. Wejście znajduje się z boku, w dobudundefinedwce. Powierzchnia domku to 38,5 mundefined. Zarundefinedwno ten, jak i inne projekty domkundefinedw DEN Outdoors możemy kupić online.

Domek Brda nowy projekt

Nowoczesna wersja domku Brda

Zrundefinedb to sam. Kapsuła biwakowa

Biwakowanie na łonie natury nietkniętej cywilizacją to dla wielu osundefinedb w rundefinedżnych krajach ulubiona forma spędzania czasu. W Finlandii powstał projekt nowoczesnej chatki noclegowej, ktundefinedrą można zbudować i użytkować w nieinwazyjny, nieszkodzący naturze sposundefinedb. Autorem projektu jest Robin Falck. Projekt powstał we wspundefinedłpracy z firmą Neste. Nolla to po fińsku zero. Nolla to luksusowy szałas, ktundefinedry w założeniu jest zeroemisyjny, wykonany z ekologicznych materiałundefinedw i przenośny.

domek drewniany Nolla

Nolla cabin Robin Falck

Nolla undefined modułowa undefinedkapsuła mieszkalnaundefined o powierzchni 9 mundefined, jest wykonana ze sklejki i innowacyjnego laminowanego forniru. Można ją także wykonać z materiałundefinedw pochodzących z odzysku. Domek jest pakowany w płaskie paczki, dzięki temu może być łatwo transportowany i rozkładany bez pomocy ciężkiego sprzętu takiego jak dźwig. Nie wymaga rundefinedwnież żadnych prac ziemnych czy wykonania fundamentu. Wewnątrz, oprundefinedcz miejsca do spania przewidziano zamontowanie małego piecyka do gotowania i ogrzewania pomieszczenia. Na dachu zamontowane są panele słoneczne napędzające dwie lampki wewnątrz oraz gniazdko, potrzebne np. do naładowania telefonu. Prototyp domku powstał na wyspie Vallisaari, ktundefinedra zachwyca dziewiczą przyrodą i znajduje się jedynie 20 min. drogi od centrum Helsinek.

Domek modułowy do złożenia

Gotowy zestaw do samodzielnego montażu małego domku o ramie w kształcie litery A proponuje rundefinedwnież DEN Outdoors. A Frame Cabin Kit zawiera komplet materiałundefinedw niezbędny do własnoręcznej budowy, włączając wkręty i śruby. Konstrukcja została maksymalnie uproszczona z myślą o jak najłatwiejszym montażu. Producent twierdzi, że postawienie tego domku o powierzchni 10 mundefined zajmuje zaledwie trzy dni, co oznacza, że wystarczy do tego długi weekend. Chata ma panoramiczne okno i trzy rodzaje okładziny zewnętrznej do wyboru: czarna blacha falista w wersji undefinedleśnejundefined (Forest), srebrna w undefinedalpejskiejundefined (Alpine) i gont cedrowy w domku undefinednadmorskimundefined (Coast).

Domek do samodzielnej budowy

Domek z modułundefinedw do samodzielnej budowy

Duże jest piekne. Brda de luxe

Brda inspiruje projektantundefinedw rundefinedwnież do tworzenia całorocznych domundefinedw. Jarosław Krysiak i Barbara Borowik-Krysiak, założyciele katowickiej pracowni Doomo, postanowili na bazie tego znanego wzoru zaprojektować przystępny cenowo i ekologiczny dom katalogowy, ktundefinedry mundefinedgłby stać się alternatywą dla typowych projektundefinedw wybieranych przez Polakundefinedw. Dom Brda'12. budowany jest w standardowej technologii murowanej. Jego dwuspadowy, sięgający ziemi dach jest pokryty trawą i stanowi taras widokowy, miejsce rekreacji, zapewnia kontakt z naturą, a także wpisuje budynek w otaczający krajobraz. Zielony dach jest nie tylko dodatkową powierzchnią użytkową. Poprzez swoje pokrycie, kształt i ustawienie względem stron świata poprawia bilans energetyczny wnętrza. Jego duża bezwładność cieplna chroni przed wychładzaniem zimą i nagrzewaniem latem. Dach tłumi hałasy, jest trwały, umożliwia odparowywanie większości opadundefinedw deszczowych, pochłania zanieczyszczenia i produkuje tlen. Co więcej, pozwala odzyskać utraconą pod zabudowę powierzchnię biologicznie czynną. Trundefinedjkątny kształt domu został w projekcie powielony, co dało ciekawy efekt wizualny. Ten sam kształt mają usytuowane obok domu wiaty, służące jako garaż czy schowek na narzędzia ogrodnicze. Powierzchnia użytkowa domu to 136,3 mundefined. Projekt został nagrodzony w 19 Cyklu 20+10+X World Architecture Community Awards.

Projekt domu Brda'12 Doomo

Dom jednorodzinny Brda

Dom całoroczny Brda, murowany

Przestronną, komfortową wersję A-Frame House, czyli popularnej Brdy proponuje rundefinedwnież DEN Outdoors. Pod dwuspadowym dachem tego 92-metrowego domu znajdują się: duży salon, w pełni wyposażona kuchnia, sypialnia z łundefinedżkiem piętrowym, undefinedłazienka spaundefined oraz dodatkowe pomieszczenie idealne na pralnię. Na antresoli znajduje się duża sypialnia głundefinedwna, do ktundefinedrej prowadzą schody. Dodatkową powierzchnię zapewnia ogromny zewnętrzny taras. To już nie domek letniskowy, a wakacyjna rezydencja.

Dom jak Brda

A-Frame House

Dom typu Brda nowy

DEN Outdoors A-Frame House

Zdjęcia pochodzą ze stron projektantundefinedw

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!