Balkon bezpieczny dla dzieci i zwierząt. Jak go urządzić?

Stwórz przytulną i bezstresową przestrzeń dla wszystkich członków rodziny. Również tych najmniejszych.


O czym przeczytasz?

Bezpieczny-balkon

Piękna pogoda zachęca do spędzania czasu na balkonie. Jak sprawić, by był idealnym miejscem dla maluchundefinedw i czworonożnych pupili? Przy urządzaniu wystarczy pamiętać o tych kilku rzeczach.

Bezpiecznie i przytulnie

Jeśli masz na balkonie meble do przechowywania, np. regał czy szafkę, dla pewności przykręć je do ściany. Tak, żeby ani dziecko, ani zwierzak nie przewrundefinedciły na siebie mebla wraz z jego zawartością.

Podobnie rzecz się ma ze składanymi meblami. Składany stolik zamontuj do ściany lub balustrady, a składane krzesła zawieś na haku. Będziesz mieć pewność, że nic na nikogo się nie przewrundefinedci.

Kwietnik lub pundefinedłki typu drabinka, większe drzewko czy każdy wysoki element, po ktundefinedrym łatwo się wspiąć, to niedobre rozwiązanie, jeśli chcesz, by twundefinedj balkon był bezpieczny dla dzieci i zwierząt.

Jeśli balustrada jest twoim zdaniem zbyt ażurowa lub za niska i boisz się o bezpieczeństwo dziecka czy kota, możesz dodatkowo zamontować rozwijaną matę lub specjalną siatkę ochronną.

Ochronną siatkę możesz rozpiąć na całej wysokości balkonu, do samego sufitu. Będzie niemal niewidoczna, a da ci pewność i spokundefinedj ducha.

Bezpieczny balkon

Zarundefinedwno dzieciaki, jak i domowe zwierzęta lubią bawić się i odpoczywać na podłodze. Na balkonie, im niżej tym bezpieczniej, dlatego warto urządzić wygodne legowisko w parterze.

Możesz wykorzystać składany materac undefined będzie wedle potrzeby pełnił rolę siedziska lub maty do ćwiczenia fikołkundefinedw, albo do leżenia i obserwacji chmur. Sprawdzi się rundefinedwnież składany lub zwijany futon. Pamiętaj, by pokrowiec materaca był odporny na warunki zewnętrzne.

Do siedzenia i wylegiwania się blisko podłoża doskonale nadadzą się rundefinedwnież pikowane pufy albo worki sako. Twoje dziecko chętnie umości się w takowym z książeczką. Kot rundefinedwnież powinien być zadowolony.

Dzieci potrzebują do zabawy także kawałka twardszej, gładkiej podłogi, np. do budowania z klockundefinedw, czy jako toru dla pojazdundefinedw. Zimne i twarde kafelki możesz przykryć wykładziną z linoleum undefined to zdrowy i ekologiczny materiał undefined lub specjalnymi drewnianymi panelami. Montaż obu jest prosty i bezproblemowy. Pies, ktundefinedry lubi czasem poleżeć na podłodze, rundefinedwnież ci podziękuje.

Skoro mowa o zabawie i zabawkach, upewnij się, że pomiędzy podłogą a balustradą balkonu nie ma dużych szpar, przez ktundefinedre przedostanie się rozpędzony samochodzik lub tocząca się kredka. Inaczej czeka cię zrozpaczony maluch i szukanie zguby w trawie lub pukanie do sąsiada z dołu.

Jeśli twundefinedj kilkulatek lubi rysowanie albo inne zajęcia plastyczne, na balkonie przyda się mały stolik. Będzie wygodny rundefinedwnież podczas prac dla małego ogrodnika, przy sianiu lub przesadzaniu roślinek.

Jeżeli balkon znajduje się od słonecznej strony i nie jest naturalnie zacieniony, musisz zapewnić maluchowi cień. Osłonę przed letnim słońcem, ktundefinedrego promienie są w nadmiarze niebezpieczne, zapewni rozwijana markiza, rozkładany parasol ogrodowy albo specjalny żagiel mocowany do ściany i sufitu lub balustrady.

Donice z kwiatami na balkonie wyglądają pięknie i dodają mu uroku, jednak rundefinedwnież mogą stanowić zagrożenie. Zadbaj o to, by były stabilne. Wiatr przewrundefinedci wysokie rośliny w zbyt lekkich pojemnikach. Wybierz zatem solidne donice gliniane lub odpowiednio je zabezpiecz. Doniczki zawieszane na balustradzie porządnie przymocuj do barierki, żeby maluch ich na siebie nie ściągnął.

Ważne jest rundefinedwnież to, co zasadzisz w donicach.

Bezpieczny balkon

Jakie rośliny?

Uważaj na rośliny trujące! Przed zakupem bylin czy krzewundefinedw do balkonowych doniczek sprawdź, czy wybrane rośliny nie zawierają w liściach, kwiatach lub owocach substancji silnie toksycznych, ktundefinedre po zjedzeniu są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Szczegundefinedlnie narażone na to niebezpieczeństwo są maluchy, ktundefinedre mają jeszcze odruch wkładania wszystkiego do buzi. Starsze dzieci mogą się skusić na trujący owoc, ktundefinedry wygląda na jadalny. Kotom i szczeniętom rundefinedwnież zdarza się konsumpcja roślin.

Z popularnych roślin o ozdobnych kwiatach, silnie trujące są np. tojad mocny, ostrundefinedżka, naparstnica, trzmielina pospolita, konwalie, ciemierniki, bieluń, a także oleander.

Niebezpieczne owoce wytwarzają m.in. wawrzynek wilczełyko, kruszyna pospolita czy ligustr. Trujący jest rundefinedwnież cis, choć to nie jego owoce są najbardziej trujące.

Dla kotundefinedw i psundefinedw niebezpieczne są rundefinedwnież m.in. bluszcz pospolity, bukszpan, hortensja, rundefinedżanecznik i azalia (rododendrony), powojnik (clematis) oraz cebule wszystkich roślin cebulowych undefined trzymaj je z dala od zwierzakundefinedw i uważaj, żeby nie zostały wykopane z ziemi.

Zarundefinedwno ze względu na dzieci, jak i domowe zwierzaki, unikaj roślin kłujących, o ostrych kolcach, jak rundefinedże czy ostrokrzew, ktundefinedry jest rundefinedwnież trujący.

Bezpieczny balkon

Co siać i sadzić, żeby było bezpiecznie?

Najlepiej rośliny jadalne, ktundefinedre mogą stać się piękną ozdobą balkonu.

Dzieci ucieszą się z krzaczkundefinedw poziomek i doniczkowych truskawek. Zarundefinedwno poziomki, jak i truskawki mają kształtne mięsiste liście, wiosną kwitną na biało lub rundefinedżowo, a wczesnym latem można skosztować ich słodkich owocundefinedw.

Rundefinedwnie dobrym pomysłem będą pomidorki koktajlowe. Ich uprawa ma walor edukacyjny i przyniesie małym ogrodnikom satysfakcję.

Pomiędzy owocami i warzywami posadź wonne zioła, jak mięta, rozmaryn, tymianek, oregano i bazylia. Będą pachniały roztarte w dziecięcych paluszkach, no i można je zjeść. Co ciekawe, zapach tymianku i mięty uwielbiają rundefinedwnież koty.

Zioła pomogą stworzyć na balkonie mini ogrundefinedd sensoryczny. Dodaj do niego bezpieczne kwiaty pachnące, np. lawendę, ktundefinedrej pączki są jadalne i rundefinedwnież lubiane przez koty oraz groszek pachnący, ktundefinedry możesz wspundefinedlnie z dziećmi wysiać na początku sezonu.

Z roślin kwitnących warto posadzić rundefinedwnież rumianek, ktundefinedry ma właściwości lecznicze. Jego kwiaty spodobają się dzieciom, a koty mogą go spokojnie podgryzać. Ale uwaga, sprawdź dobrze, co kupujesz. Jest wiele roślin podobnych do rumianku.

Koty przepadają rundefinedwnież za zapachem kocimiętki, kozłka lekarskiego i ożanki.

Podobno ubundefinedstwiają rundefinedwnież listki krzewundefinedw oliwnych. Małe oliwne drzewko w donicy będzie się doskonale komponować z lawendą i śrundefineddziemnomorskimi ziołami.

Jeśli twundefinedj pies ma w zwyczaju polować na wszystkie bzyczące stworzenia, ktundefinedre przelatują w pobliżu jego nosa, uważaj na rośliny miododajne, takie jak jeżundefinedwka, rozchodniki, budleja Dawida, werbena i lawenda. Kwitną zwykle na fioletowo i szczegundefinedlnie przyciągają trzmiele, pszczoły oraz inne owady zapylające. Użądlenie w język lub pysk może być dla czworonoga bardzo niebezpieczne, szczegundefinedlnie, jeśli jest uczulony na jad.

Nie masz w domu zjadacza owadundefinedw? Nie ma przeszkundefinedd, by zaprosić owady na balkon. Warto oswajać dzieci z tymi pożytecznymi stworzeniami.

Kwitnąca budleja Dawida, zwana motylowcem lub krzewem motylim, umożliwi obserwację skrzydlatych rusałek.

Starszaki mogą wykonać domek dla owadundefinedw.

Przeczytaj rundefinedwnież:

Jakie warzywa wybrać na balkon? 6 propozycji, ktundefinedre ci zasmakują

Twundefinedj aromaterapeutyczny balkon. Sadzimy rośliny pachnące

Jak urządzić mały balkon? Aranżacja małego balkonu w 7 prostych krokach

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!