ArchiPaper. Polska animacja o architekturze obsypana nagrodami na świecie. Teraz dostępna do obejrzenia online

W tym filmie główną rolę gra makieta domu. Zobacz jak ożywa

ArchiPaper

Czym jest ArchiPaper?

ArchiPaper to niekomercyjna, eksperymentalna, krundefinedtkometrażowa animacja w niekonwencjonalny sposundefinedb opowiadająca o architekturze. Projekt, ktundefinedrego podstawą stała się makieta domu. To krundefinedtkometrażowa undefinedsurrealistyczna opowieść architekta o architekturzeundefined autorstwa Rafała Barnasia. Animacja ArchiPaper zakończyła właśnie swoją festiwalową trasę i debiutuje online.

ArchiPaper

Po oświetleniu i sfotografowaniu architektonicznego modelu domu, twundefinedrca przeobraził go w tętniący życiem obraz, tworząc niespieszną, animowaną opowieść zatopioną w abstrakcyjnym świecie, zbudowanym jedynie z papierowych elementundefinedw. Operowanie tak nietypowymi środkami wyrazu i zbudowanie za ich pomocą obrazu spundefinedjnego stylistycznie i kompozycyjnie okazało się dużym wyzwaniem. Oniryczny, baśniowy świat został ożywiony za pomocą ruchu, światła i oryginalnej autorskiej muzyki, ktundefinedrą Rafał Barnaś napisał, a następnie zrealizował samodzielnie.

W kontekście rytmu i dynamiki tworzonego obrazu, jednym z moich założeń było odejście od wspundefinedłczesnych trendundefinedw intensywnego tempa narracji, stąd poszczegundefinedlne, stosunkowo statyczne kadry snują swoją niedosłowną opowieść o architekturze nieśpiesznie, pozwalając widzowi zanurzyć się w abstrakcyjnej rzeczywistości

- opowiada Rafał Barnaś

ArchiPaper jest zatem eksperymentem stylistycznym, prundefinedbą odnalezienia i wyprundefinedbowania, nowych środkundefinedw w opowiadaniu o architekturze jako dziedzinie nie tylko projektowania, ale i sztuki. Było to także artystyczne wyzwanie, ktundefinedre autor postawił przed samym sobą.

ArchiPaper

Obiektem opracowania stała się makieta domu Polska Zagroda projektu pracowni Bogusława Barnasia BXB Studio.

Dom Polska Zagroda jest transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa w nowoczesną rezydencję o unikalnej bryle. W miejsce pięciu istniejących budynkundefinedw gospodarczych przeznaczonych do rozbiundefinedrki, architekci zaproponowali pięć wspundefinedłczesnych Stodundefinedł Polskich. Kreują one bardzo ciekawą przestrzeń niezwykle dynamicznie otwierają się na otaczający krajobraz, pełen bujnej zieleni i niewielkich stawundefinedw. Forma zabudowań wynika z nawiązania do istniejącego układu zabudowy gospodarczej, ukształtowania terenu, osi widokowych, potrzeb funkcjonalnych, podziału na strefy mieszkalne oraz lokalizacji drzew, ktundefinedre starano się zachować. Projekt powstał w latach 2017-18. Obiekt jest obecnie na etapie realizacji.

Biuro BXB studio stworzyło i zrealizowało rundefinedwnież m.in. projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej uznanej przez jury prestiżowego konkursu Global Design undefined Architecture Design Awards 2021 za najlepszy w swej kategorii dom jednorodzinny na świecie :

Małopolska Chata Podcieniowa najlepszym domem na świecie undefinedundefined

ArchiPaper

Co by było, gdybyundefined

A coundefined gdyby? - Pozornie niepozorne pytanie, a przecież to ono, będące wyrazem pragnienia zgłębiania tajemnic świata i chęci jego eksploracji, przez całe stulecia padało z ust artystundefinedw, badaczy, naukowcundefinedw, poprzedzając ich twundefinedrcze wysiłki. Dokładnie to pytanie zadałem sobie u progu prac nad eksperymentalną, abstrakcyjną animowaną opowiastką o architekturze o tytule ArchiPaper. Pracowałem wundefinedwczas nad filmem prezentującym dorobek twundefinedrczy mojego brata, Bogusława Barnasia, architekta, założyciela pracowni BXB studio. Podczas zdjęć miałem do dyspozycji makiety projektundefinedw, w tym model Polskiej zagrody, unikalnego, obecnie będącego już w fazie realizacji domu. A co gdyby sprundefinedbować przetransformować makietę projektu w tętniący życiem, papierowy świat? - Pomyślałem. Zadanie wydało mi się fascynujące. Jestem entuzjastą poszukiwania i eksperymentowania środkami stylistycznymi. Pociąga mnie łączenie mediundefinedw tradycyjnych z grafiką 3d. Animacji poklatkowej, kreskundefinedwki, metod 2d+, lustrzanki i grafiki 3d

- mundefinedwi Rafał Barnaś autor ArchiPaper

ArchiPaper

Nadchodzi koniec ery fotorealizmu?

Zdaniem Rafała Barnasia, jesteśmy obecnie w przededniu rewolucji w branży sztuk wizualnych: undefinedFotorealizm jest już osiągalny, a za chwilę będzie rundefinedwnież bardzo łatwy w realizacji i tani w kontekście ponoszonych kosztundefinedw. Kiedy tak się stanie, a z całą pewnością nastąpi to już niebawem, dojdzie wundefinedwczas do ostrego zwrotu w poszukiwaniu nowych środkundefinedw wyrazu w opowiadaniu obrazem i dźwiękiem. Dokładnie tak jak stało się niegdyś na historycznej, krętej ścieżce rozwoju malarstwa, ktundefinedre do momentu wynalezienia aparatu fotograficznego pełniło rolę rejestracji rzeczywistości, a co za tym idzie, wszelkie wysiłki artystundefinedw z całego świata koncentrowały się na jak najlepszym dopracowaniu warsztatu i oddania pełnego realizmu ilustrowanej sceny. Gdy tylko zaczęliśmy robić zdjęcia, a więc gdy osiągnęliśmy doskonałą zdolność rejestracji rzeczywistości, dotychczasowa motywacja pchająca rozwundefinedj malarstwa, straciła rację bytu. Oczywiście nie zakończyło to rozwoju i historii tej pięknej dziedziny sztuki. Stało się dokładnie odwrotnie. Eksplozywnie zaczęto szukać nowych środkundefinedw artystycznego wyrazu. Dotychczasowe malarstwo realistyczne przetransformowało się w kolejne izmy, kreując dotąd nieznane, abstrakcyjne formy malarskie, urzeczywistniające najbardziej fantazyjne wyobrażenia twundefinedrcundefinedw. Impresjonizm, ekspresjonizm, surrealizm, dadaizm, kubizm, abstrakcjonizm fowizm... To tylko część nurtundefinedw w kierunku ktundefinedrych wystrzeliła rewolucyjna eksploracja artystundefinedw. Podobny mechanizm nadciąga obecnie i jest to z całą pewnością wiadomość dobra. Oznacza to ponowne sięgnięcie do głębokich zasobundefinedw naszych fantazji, kreatywności, a więc prosto do najpotężniejszego artystycznego medium undefined wyobraźni - nieskończonej kopalni pomysłundefinedwundefined undefined przewiduje autor opowieści ArchiPaper.

ArchiPaper nagrody

Nagrody: 14 zwycięskich festiwali, 17 nominacji, 34 oficjalne selekcje

Film ArchiPaper zwyciężył na 14 międzynarodowych festiwalach uzyskując nagrody m.in. w Nowym Jorku, Madrycie, Toronto, czy w Berlinie. Na kolejnych 17 festiwalach obraz uzyskał nominację lub zakwalifikował się do grona pundefinedłfinalistundefinedw lub finalistundefinedw, m.in. w ramach prestiżowego 3d Awards CGarchitects. Kolejne 34 festiwali ArchiPaper ukończył z oficjalną selekcją. Poza festiwalami, animacja wyświetlana była w wielu instytucjach sztuki, na uczelniach i pokazach. Obraz spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem w mediach związanych z architekturą, animacją i szeroko pojętą sztuką audiowizualną, będąc tematem szerokich publikacji na całym świecie.

Premiera online animacji Rafała Barnasia ArchiPaper odbyła się 6 października 2021. Film w całości można obejrzeć tutaj: https://youtube/nEMOS9sYarc

Link do zapowiedzi (skrundefinedconej wersji filmu): https://www.youtube.com/watch?v=OgCm4X4c2zY

Rafal Barnas

Rafał Barnaś - architekt, wizualizator, filmowiec, muzyk, założyciel i lider pracowni Unique Vision Studio, ktundefinedrej głundefinedwnym polem działania jest przestrzeń identyfikacji wizualnej architektury. Twundefinedrca wizualizacji i animacji architektonicznych, filmundefinedw krundefinedtkometrażowych i wszelkich artystycznych form audiowizualnych. Trzykrotnie nominowany w ramach prestiżowego 3D Awards. W 2012 w kategorii Best Image, w 2016 roku zdobył pierwszą nagrodę CG Architect 3d Awards w kategorii Best Film (Commissioned). W 2019 roku nominowany w kategorii Best Film Non Commissioned za animację ArchiPaper. Charakterystyczny styl zawdzięcza głębokiej postprodukcji z kreatywnym wykorzystaniem technik matte painting, 2d+,

Obejrzyj animację ArchiPaper na YouTube

Źrundefineddło, zdjęcia: materiały prasowe

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!