Aranżacja wnętrza - poradnik dla początkujących

Projektowanie i dekorowanie wnętrz bez pomysłu jest jak gotowanie bez planu. Jeśli masz duże doświadczenie, jest szansa, że sobie poradzisz. Jeśli małe, może skończyć się katastrofą

Idealnym wykończeniem są dodatkiJUSTYNA: Niedługo moje mieszkanie zostanie oddane do użytku. Byłam pewna, że urządzanie go sprawi mi dużo radości. Niestety, szybko okazało się, że nie umiem dobierać kolorów i faktur tak, by do siebie pasowały. Jakie są proste i skuteczne metody aranżacji wnętrz? 

  

EDYTA: Aranżacje wnętrz, które znasz z Internetu i katalogów wnętrzarskich, wyglądają jak z prawdziwego domu i zachwycają lekkością. To właśnie dzięki tej naturalności, którą udaje się uzyskać architektom, początkujący dekoratorzy mają wrażenie, że urządzanie jest prostym i przyjemnym zajęciem. Jednak z aranżacją wnętrz jest jak z innymi obowiązkami – uczysz się na błędach. Nie martw się, pomożemy ci ich uniknąć!  

Przede wszystkim nie zaczynaj aranżacji wnętrz od malowania ścian (wiemy, że masz taką pokusę). Wydaje się to być praktycznym rozwiązaniem. Mimo wszystko dużo wygodniej będzie przykryć meble folią niż dopasowywać każdą dekorację w pomieszczeniu do jednego wystrzałowego koloru ściany.  

Jeśli już udało ci się powstrzymać przed malowaniem, to możesz spokojnie usiąść przed komputerem albo zajrzeć do katalogu i przejrzeć inspiracje mieszkaniowe. Jaki styl ci się podoba? Jakie kolory lubisz? Czego na pewno nie chcesz w swoim domu? Jakie zauważasz nadchodzące trendy w wystroju wnętrz?  

Gdy już odpowiesz na te kilka prostych pytań pomyśl, jakie lubisz kolory. Jesteś początkującym dekoratorem, więc najłatwiej ci będzie, gdy wybierzesz trzy. Zaplanuj aranżację wnętrza w tych kolorach. Niech każda z barw dominuje ilościowo nad kolejną. Idealna proporcja kolorów to 70%, 20% i 10%.  Jeśli nie jesteś pewna dobranych kolorów – w Internecie znajdziesz dużo poradników dotyczących tego, które barwy dobrze ze sobą współgrają, a jakich ze sobą nie łączyć. 

Kolejną rzeczą, która pomoże ci przy aranżacji wnętrz, jest odpowiednie rozplanowanie budżetu. Dużo osób nie wie kiedy zaszaleć, a kiedy oszczędzić... dlatego ciągle oszczędza albo ciągle szaleje. Rada: wybierz jedną rzecz z każdego pomieszczenia, z której będziesz korzystać najczęściej. Lubisz czytać godzinami 

książki? Musisz mieć wygodny fotel. Posiłki to dla ciebie najważniejsza część dnia? Nie obędzie się 

bez wygodnego stołu. Pracujesz z domu? Biurko musi pobudzić twoją kreatywność. Niech w każdym pomieszczeniu znajdzie się jeden mebel, który będzie droższy i odciągnie uwagę od reszty tańszych rzeczy. 

Jak już zaczniesz kupować meble, sporym problemem może okazać się odpowiednie ustawienie ich w mieszkaniu. Osoby, które nie mają doświadczenia w aranżacji wnętrz, na ogół rozstawiają meble przy ścianach. To duży błąd! Postaraj się wyjść z utartych schematów i zastanów się, które meble będą fajnie wyglądały, jeśli pozostawisz je z dala albo chociaż kilka centymetrów od ścian.   

Nawet najładniej zaaranżowane wnętrze nie będzie miało blasku jeśli... nie będzie odpowiednio doświetlone. To, że deweloper szykuje mieszkanie pod jeden punkt oświetleniowy na środku pokoju, naprawdę nie oznacza, że w twoim pierwszym lokum ma zawisnąć jeden wielki żyrandol. Bardzo prosto udekorowane wnętrza, staną się wyraziste i ciekawe, jeśli będą dobrze oświetlone. Klimat stworzysz łącząc kilka lamp dających (co ważne!) różne światło. Aranżując wnętrze warto zadbać o to, by każdy element pokoju był dobrze oświetlony.   

Równie ważne są dodatki. Dobierając je pamiętaj, aby były z różnych tekstur i w różnych kształtach. Nie wprowadzaj więcej niż dwóch-trzech wzorów do pomieszczenia. Podczas dekorowania wnętrz pamiętaj o tym, by przyozdobić stolik kawowy. Warto postawić na nim trzy rzeczy – coś pionowego, coś poziomego i coś pięknego. Pomieszczenie nabierze charakteru! 

Na koniec mamy dla ciebie jeszcze jedną radę – zapomnij o małych roślinach doniczkowych. Nie spodziewałaś się tego, prawda?  Zamiast kilku małych kwiatów, lepiej kup jedno duże drzewko – doda egzotyki wnętrzu, a nie zagraci mieszkania. 

  1. nie zaczynaj aranżacji wnętrz od malowania ścian → Zacznij od podłóg, następnie kup meble. Ściany pomaluj na końcu. Pamiętaj: jasne i ciepłe kolory optycznie powiększą twoje mieszkanie. Ciemne i zimne zmniejszą. 
  2. zajrzyj do katalogu i przejrzyj inspiracje mieszkaniowe → Zastanów się który styl najbardziej lubisz? Styl skandynawski nadal króluje w Polsce, ale bądź czujny. Obecnie jego najmodniejsza odsłona to wnętrza blisko natury. Wypełnij mieszkanie elementami wykonanymi z wikliny, bambusa, wełny, terakoty, rattanu itp. Pamiętaj także o wzorach roślinnych i zwierzęcych. 
  3. idealna proporcja kolorów to 70%, 20% i 10% → Jeśli boisz się, że nie uda ci się połączyć dobrze kolorów, wybierz klasykę np. kolor szary, złoty i biały. Użyj 70% koloru białego, 20% szarego i 10% złotego.
  4. jeden mebel, który będzie droższy i odciągnie uwagę od reszty tańszych rzeczy → Najlepiej, żeby to był duży mebel. Jeśli często przyjmujesz gości niech to będzie stół, jeśli pracujesz z domu – designerskie biurko, często odpoczywasz przed telewizorem – pomyśl o dobrej jakości kinie domowym.
  5. meble będą fajnie wyglądały, jeśli pozostawisz je z dala albo chociaż kilka centymetrów od ścian → Kanapa to często główny element w salonie – nie bój się odsunąć ją nieco od ściany. Niech będzie bardziej widoczna! Najczęściej spotykany błąd to stół przy ścianie. Pamiętaj: rozstawianie mebli nie musi być grą w Tetris ;).
  6. zaaranżowane wnętrze nie będzie miało blasku jeśli... nie będzie odpowiednio doświetlone → Ciepłe światło jest idealne dla miejsc o charakterze wypoczynkowym, zimne światło pozytywnie wpływa na koncentrację i motywuje do pracy.
  7. nie wprowadzaj więcej niż dwóch-trzech wzorów do pomieszczenia → Nie łącz wzorów o tej samej wielkości! Np. do mieszkania w stylu nowojorskim połącz wzory: sześciokąty, wzór chevron (złożony z kształtu litery V) i koniczyną marokańską.
  8. zapomnij o małych roślinach doniczkowych → Najmodniejsze w tym sezonie są: yucca, bonsai, drzewa bananowe, monstery dziurawe. 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat