Adidasy z grzybów i polskie buty z roślin. Czy wegańska skóra zastąpi zwierzęcą?

Kultowe Sofixy z ananasa, mokasyny z winogron, pantofle z kaktusa… Roślinna skóra podbija rynek obuwia. Zobacz przykłady jej zastosowania przez polskie i zagraniczne marki


O czym przeczytasz?

Stan Smith Mylo adidas

Stan Smith Mylo – Adidas zmienia zasady gry

Stan Smith Mylo to najnowsze koncepcyjne buty marki Adidas, wykonane z Mylo - materiału pozyskiwanego z grzybni. Wprowadzenie Mylo, jako materiału do produkcji butów ma być kolejnym krokiem tej globalnej marki w stronę zrównoważonego przemysłu oraz wesprzeć promowaną przez nią kampanię END PLASTIC WASTE. W swoim oświadczeniu producent przekonuje, że w drodze do stworzenia bardziej zrównoważonego świata, najlepszym sposobem pracy dla natury jest praca z nią samą – traktowanie natury jak partnera. 

Musimy nauczyć się pracować z naturą, a nie przeciw niej oraz włożyć wszystkie nasze wysiłki w znalezienie innowacyjnych rozwiązań, które będą tworzone w sposób odpowiedzialny, z zasobów, które odnawiają się w zrównoważonym tempie. [Procesy te muszą być – red.] zaprojektowane w synergii z ekosystemami Ziemi. Jako marka nieustannie badamy możliwości innowacji materiałowych

ogłosiła Amy Jones Vaterlaus, Global Head of Future w Adidas. 

Odpowiedź na kryzys związany z degradacją środowiska i wyczerpywaniem zasobów, leży, zdaniem marki Adidas, „tuż pod naszymi stopami”.

Producent przyznaje, że jako potężny, globalny koncern, sam jest częścią problemu. Dlatego stara się znaleźć najlepsze rozwiązania, których wdrożenie pozwoli osiągnąć cel w postaci „w pełni cyrkularnej przyszłości”. To przyszłość, w której produkty Adidas będą wytwarzane „z materiałów opracowanych z naturalnych składników lub z komórek i białek w laboratorium, dzięki czemu mogą ostatecznie wrócić do natury”. Koncern zapowiada odchodzenie od wykorzystywania zasobów nieodnawialnych i surowców opartych na paliwach kopalnych, które „wyczerpują naszą planetę”

Stan Smith Mylo adidas

Stan Smith Mylo to krok w stronę masowej produkcji obuwia wykonanego we współpracy z naturą. 

Mając ambicję tworzenia bio-produktów na masową skalę, jednym z kluczowych wyzwań, które trzeba podjąć jest zapewnienie odpowiedniej podaży. Jednocześnie materiał musi być wygodny, trwały i równie dobry, jeśli nie lepszy niż „tradycyjne” materiały, takie jak skóry zwierzęce i syntetyczne. 

Grzybnia to szybko rozprzestrzeniająca się podziemna struktura przypominająca gęstą sieć. Sieć ta stanowi podporę dla swoich owoców – grzybów. To właśnie ten, „odżywiany” odpowiednim substratem, organizm jest głównym budulcem dla biomateriałów, takich jak Mylo. Mylo jest wytwarzany z grzybni przy użyciu bardzo wydajnego procesu wzrostu. Cały cykl zajmuje mniej niż dwa tygodnie. Proces wykorzystuje nowoczesne farmy wertykalne umożliwiające uprawę w kontrolowanym środowisku laboratoryjnym, co zwiększa wydajność. 

Materiał Mylo może przybrać dowolny kolor, wykończenie czy fakturę. Nadaje się również do wytłoczenia.  

Pierwszym modelem butów, który został wykonany z materiału przyszłości i „zmienił zasady gry” jest prosty i klasyczny typ Adidasów Stan Smith. Ten wybór ma symbolizować połączenie dorobku marki jako twórcy butów sportowych z jej nowym zobowiązaniem do odpowiedzialności. 

Buty powstały dzięki współpracy partnerskiej Adidas z Bolt Threads, firmą biotechnologiczną zaangażowaną w tworzenie materiałów nowej generacji. 

Dzięki tego typu współpracy możemy zmienić sposób wytwarzania naszych produktów i zainspirować innych do zrobienia tego samego, ponieważ staramy się budować bardziej zrównoważony świat i ostatecznie na zawsze położyć kres odpadom z tworzyw sztucznych.

- ogłosił Adidas.

Z materiału Mylo produkują również inne modowe marki o globalnym zasięgu, takie jak Stella McCartney czy Gucci.

Sofixy buty ze skóry wegańskiej

Kultowe w PRL-u Sofixy powracają – teraz są z Pinatexu

Buty Sofix Jedynki to produkowane obecnie polskie sneakersy (model unisex) inspirowane estetyką lat 80-tych, upamiętniające kultowy model z tamtych lat. Utrzymane są w swojej najbardziej charakterystycznej kolorystyce, czyli kolorze kremowym z granatowymi i czerwonymi wstawkami. Podstawową „różnicę pokoleniową” stanowią materiały, z których Sofixy ówczesne i Sofiksy XIX wieku zostały wykonane. Najnowszy model jest bowiem produkowany z Pinatexu - materiału pozyskiwanego z włókien liści ananasa.

Buty Jedynki Sofix wytwarzane są ręcznie w Polsce. Są w 100% wegańskie. Cholewka wykonana jest z materiału Pinatex, a wkładka z materiału i pianki zmiękczającej pochodzących z recyklingu (z odpadów poprodukcyjnych). Podeszwy wyprodukowano w Polsce z termoplastycznego kauczuku (TR).

Wychowaliśmy się w latach osiemdziesiątych. W głowach byliśmy Indianami, kowbojami i policjantami z Miami. W sercach mieliśmy wolność, a na nogach Sofixy

- tak mówią twórcy współczesnej marki Sofix , którzy postanowili zrobić coś, co „na co dzień będzie przypominało o tych dawnych wartościach, wolności i zwyczajnym uśmiechaniu się”.

Za cel postawili sobie wskrzeszenie Sofixów – najstarszej polskiej marki obuwia sportowego przeznaczonego do chodzenia na co dzień.

Dotarliśmy do obecnych właścicieli marki oraz do właścicieli i dyrektorów dawnych zakładów produkcyjnych Sofix, gdzie uzyskaliśmy licencje i błogosławieństwa. Największą wartością były jednak historie – o ludziach, którzy postanowili pójść w poprzek - robić buty, gdy naprawdę „nie było niczego”. O butach które maszerowały na nogach polskich olimpijczyków w Calgary. O butach, za których 10 par można było zostać sponsorem meczu piłki nożnej Polska-Turcja, a za 100 par załatwić transport węgla, który ogrzał cały Radom w jedną z zim stulecia. 

Sofixy Jedynki ze skóry z ananasa

Nie wszyscy wiedzą, że w Radomiu Sofixy mają nawet swój pomnik. Tekst na tabliczce pod rzeźbą zaczyna się od dawnego hasła reklamowego marki:

„Buty Sofix dla każdego.

Trwałe, modne i wygodne.

I na zimę, i na lato.

Chodzi syn i chodzi tato.

W tym się chodzi!”

Hasło jakże trafne. O tym, że w Sofixach znów „się chodzi” świadczyć może fakt, że model Jedynek z Pinatexu – „wegańskiej skóry z ananasa” został aktualnie wyprzedany. Nie pozostaje nic innego, jak zapisać się do listy kolejkowej i zaczekać na nową dostawę – może rzucą…

Ananasowe Sofixy, czyli roślinny model polskich sneakersów doceniło również jury tegorocznego Łódź Design Festival, przyznając projektowi wyróżnienie must have 2021.

Buty BOHEMA Clothing

Buty BOHEMA Clothing – roślinne DNA

Marka Bohema Clothing powstała z pasji do mody, która niesie ze sobą przesłanie. Mody opartej na wartościach. U podłoża marki leżą również rodzinne tradycje rzemieślnicze wnoszące do tworzenia produktów kunszt i doświadczenie. Marka produkuje ręcznie „ponadczasowe i dopracowane modele butów”. 

Tworząc nasze kolekcje nieustannie obserwujemy, co dzieje się na świecie. Co nas inspiruje, a co przejmuje czy nawet przeraża. Bo według nas moda od zawsze odzwierciedla nastroje społeczne. 

Do DNA marki Bohema od początku należy tworzenie z roślinnych materiałów. Ta polska firma jako pierwsza na świecie stworzyła buty wykonane ze skóry z kaktusa (Desserto), a jako pierwsza w Polsce buty ze skór roślinnych, takich jak skóra z liści ananasa (Pinatex), z jabłek czy z winogron (Vegea).  

Nasze projekty to współczesny, ale ponadczasowy design, innowacyjne materiały przyjazne planecie i zwierzętom oraz kunsztowne ręczne wykonanie. Robimy wszystko, by tworzyć odpowiedzialną modę. Troska o zwierzęta i środowisko to od początku najważniejsze wartości naszej marki. Wszystkie nasze kolekcje są wegańskie i wykonywane ręcznie 

- mówią twórcy marki Bohema Clothing 

Mokasyny Bohema

W ofercie Bohema Clothing znajdziemy wszystkie klasyczne modele butów: od botków i sznurowanych butów typu „workers”, przez oxfordki, balerinki i szpilki, po modne klapki typu mule. Najnowszy model marki to Chunky Loafers - mokasyny są w 100% wegańskie, wykonane z włoskiej skóry z winogron Vegea. Wnętrze buta uszyte jest z oddychającej tkaniny i skóry z jabłek. Podeszwa została wyprodukowana z gumy, którą Bohema poddaje recyclingowi – zużyte buty można odesłać – podeszwy otrzymają drugie życie, a klient zniżkę na kolejne zakupy. 

Można? Można! I to jak! 

P.S. Buty Bohema Clothing projektu Sebastiana Szypuły również otrzymały tegoroczne wyróżnienie must have

Wegańskie Buty BOHEMA Clothing

Zdjęcia pochodzą ze stron producentów.

Więcej o Mylo - skórze z grzybów i Pinatexie - skórze z ananasa pisaliśmy w artykule:

Nietypowe surowce, które pomogą zmianić świat

Co jeszcze, poza ubraniami, można wyprodukować z grzybów? Przeczytaj:

Grzyby jako surowiec przyszłości

O polskiej skórze z jabłek i opakowaniach z grzybów przeczytasz tutaj:

Polskie bio projekty, które rewolucjonizują rynek opakowań i tekstyliów

Może Cię również zainteresować:

Czy odpady i zanieczyszczenia to nowe zasoby, które uratują ludzkość?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat