Kwiaty na balkon - 7 najpopularniejszych propozycji

…. i najmodniejszych, bo każdy chce, aby tak wyglądał jego balkon! Piękne rośliny można bez problemu uprawiać, nie mając dużego ogrodu. Jakie kwiaty na balkon są teraz najmodniejsze? Które są łatwe w utrzymaniu? Jakie jest kwiatowe must have?


O czym przeczytasz?

Lobelia w doniczce1. LOBELIA – ROMANTYCZNE KWIATY NA BALKON

Delikatna niebieska, fioletowa lub biała lobelia jest jednym z najpopularniejszych kwiatów balkonowych sadzonych w pojemnikach, donicach, misach oraz skrzynkach. Nisko rosnąca ciekawie wygląda sadzona z innymi, bardziej wyprostowanymi roślinami na balkon. Gdy przestaje kwitnąć, należy ją przyciąć, a z powrotem wyrośnie, gdy pogoda się ochłodzi. Lobelia potrzebuje tylko porannego słońca, popołudniowe jest zbyt intensywne. 

 

Podlewanie: umiarkowane - tak, aby podłoże donicy nigdy nie było suche 

 Owoce fuksji2. FUKSJA – EGZOTYCZNE KWIATY NA BALKON

Zachwyca egzotycznym wyglądem. Te kwiaty na balkonie wyglądają oryginalnie między innymi ze względu na dużą ilość skrzyżowanych gatunków i odmian tych roślin. Fuksje można kupić w wielu odcieniach różu, fioletu, czerwieni, pomarańczowego oraz bieli, a wszystko to w różnych zestawieniach. Najlepiej sprawdzają się w wiszących koszach. Fuksja nie lubi dużej ilości słońca. 

 

Podlewanie: 1-2 razy dziennie (w sezonie letnim), 1 raz w tygodniu (w sezonie zimowym) 

Niedośpian w donicy3. NIEDOŚPIAN – LŚNIĄCE KWIATY NA BALKON

Niedośpiany wyglądają bardzo oryginalnie i są bardzo modne. Łatwe w hodowli, zwane także rośliną w kropki, mają jaskrawo nakrapiane liście w kolorach różu, czerwieni, zieleni i kremowej bieli. Do tego lśnią oszałamiająco. Pod koniec sezonu letniego, lepiej przenieść tę roślinę do domu, nie utrzyma się przy zbyt niskiej temperaturze. Także w trakcie lata najlepiej chronić ją przed mocnym słońcem – te rośliny balkonowe nie lubią dużej ilości światła. 

 

Podlewanie: 3-4 razy w tygodniu (latem), 1-2 razy w tygodniu (zimą) 

 Szałwia lekarska

4. SZAŁWIA – KWIATY NA BALKON O WŁAŚCIWOŚCIACH LECZNICZYCH 

Szałwia to kolejne idealne kwiaty doniczkowe na balkon. Łatwe w pielęgnacji nie potrzebują dużo miejsca. Szałwię należy uprawiać w nasłonecznionym miejscu. Kwiat ten posiada także liczne właściwości lecznicze i jest często stosowany w medycynie. Można go dodawać do zupy jarzynowej czy potraw z tłustych mięs. Napar z szałwii stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła, a także przy dolegliwościach jelitowo-żołądkowych. Dzięki jasnofioletowym, niebieskim lub różowym kłosom będą świetnie współgrać z innymi gatunkami kwiatów na taras, balkon czy do ogrodu. 

 

Podlewanie: obficie, raz na 3 dni 

 Owoc hortensji

5. HORTENSJA – PIĘKNIE PACHNĄCE KWIATY NA BALKON

Ważne jest, aby wybrać odmianę hortensji, którą będzie można trzymać w doniczce – najlepsza do takiej uprawy jest tzw. hortensja ogrodowa. Wbrew nazwie „ogrodowa”, to idealne kwiaty doniczkowe na balkon. Niektóre odmiany hortensji potrzebują więcej słońca niż inne, dlatego warto najpierw przeczytać etykietę rośliny. Te kwiaty na balkonie w bloku sprawią, że zapach ogrodu będzie utrzymywał się przez całe lato. 

 

Podlewanie: umiarkowane - tak, aby podłoże donicy nigdy nie było suche 

Owoc hibiskusa

6. HIBISKUS – KWIATY NA BALKON NICZYM Z „TAJEMNICZEGO OGRODU”

Tak naprawdę nazwa tego kwiatu brzmi Ketmia. Hibiskus to potoczna nazwa. Kwiaty tych roślin są spore i wyraziste. Ekstrakty z hibiskusa obniżają ciśnienie krwi, regulują poziom cholesterolu, działają przeciwbakteryjne czy m.in. wzmacniają układ immunologiczny. Te kwiaty balkonowe potrzebują odpowiednio dużo miejsca – niektóre odmiany wyrastają naprawdę duże. Niektóre z nich można na zimę trzymać w pomieszczeniu. Hibiskusy potrzebują dużo słońca. 

 

Podlewanie: 1 raz w tygodniu, ale obficie 

Różowe i fioletowe pelargionie 

7. PELARGONIA – NAJPOPULARNIEJSZE W POLSCE KWIATY NA BALKON 

Nie może powstać lista najbardziej popularnych kwiatów balkonowych bez pelargonii. To prawdopodobnie najczęściej hodowane rośliny balkonowe w Polsce. To najprostsze w utrzymaniu kwiaty balkon. Kwitną do pierwszych przymrozków. Zimą najlepiej przechowywać pelargonie w temperaturze 5-10 stopni. Niedobór wody na ogół nie jest dużym problemem dla pelargonii, mimo to lubią być podlewane często i obficie. 

 

Podlewanie: 1-2 razy dziennie (latem), 1 raz w tygodniu (zimą) 

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować