5 sposobów na walkę z gołębiami. Tanią i skuteczną broń masz w domu

Jeden gołąb wydala rocznie ok. 12 kg odchodów, które mogą uszkodzić stal, a nawet beton. Gołębie są więc w najlepszym wypadku uciążliwe. W najgorszym –  mogą stwarzać zagrożenie dla naszego życia. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć.


O czym przeczytasz?

Sygnał dźwiękowy lub światło odbite

Najprostszym sposobem na odstraszenie gołębi z balkonu jest zastosowanie odpowiednich dźwiękundefinedw lub światła odbitego. Do tego celu można wykorzystać gong wietrzny, woreczek foliowy, folię lustrzaną, aluminiową, a nawet wiszące płyty CD. Odbite światło odstraszy ptaki. Jest to metoda najtańsza, a przy tym bardzo skuteczna.

Kolce

Aby zniechęcić gołębie do siadania na balustradzie czy parapecie, można użyć popularnych kolcundefinedw. Dostępne są w rundefinedżnych wersjach, od plastiku po stal nierdzewną. Listwy z kolcami przeciw ptakom dostać możemy już za kilka złotych.

Sztuczny kruk lub hologram sowy

Warto też rozważyć wykorzystanie straszakundefinedw. To rozwiązanie kosztuje zaledwie kilkanaście złotych. Niestety, efekty będą najprawdopodobniej krundefinedtkotrwałe. Z czasem gołębie nauczą się rozpoznawać straszaka jako coś, co nie stanowi zagrożenia.

Żelowe środki odstraszające

Żelowe preparaty odstraszające można stosować np. na parapetach, na ktundefinedrych siadają gołębie. Żel sprawia, że powierzchnia staje się lepka i ptaki będą starały się jej unikać. Z biegiem czasu kurz i zanieczyszczenia spowodują, że konieczna może być ponowna aplikacja. Nie zaleca się stosowania żelowych odstraszaczy w miejscach, gdzie żyją mniejsze ptaki. Mogłyby one na stałe utknąć w mazi.

Siatka

Jeśli chcemy uniemożliwić ptakom dostęp do balkonu, warto rozważyć zastosowanie siatki. Jest to opcja najdroższa, ale jeśli będzie prawidłowo zainstalowana, zapewni 100% skuteczności. Nowoczesne modele siatek są niemal niewidoczne.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement