25 najpiękniejszych lamp polskich marek - do każdego wnętrza. Wybieramy lampy do domu

Od minimalistycznego oświetlenia systemowego, przez lampy w stylu skandynawskim i loftowym, po efektowne żyrandole. Zobacz nasz wybór lamp rodzimych marek, do mieszkań w najróżniejszych stylach


O czym przeczytasz?

Lampa Misalliance Lexavala

Lexavala - Misalliance, Twain

Marka Lexavala to młoda, lecz już doceniona w branży marka oświetlenia tworzona przez projektanta Jakuba Szkaradka. Projekty Lexavala zostały dwukrotnie nagrodzone wyróżnieniem must have Łódź Design Festival. Lampy Lexavala łączą w sobie nowoczesną, minimalistyczną formę z retro elegancją, szlachetnością materiałów i dbałością o detale. Ich projekty są jednocześnie proste i luksusowe za sprawą wysokiej jakości naturalnych materiałów, takich jak marur czy mosiądz. Lampy Lexavala dostępne są także „w kolorze”, dzięki temu, choć są oszczędne w formie mogą stać się główną ozdobą wnętrza.

Kolekcja lamp Misalliance łączy prostą linię z surowością metali szlachetnych i wysoką jakością wykończenia. Mezalians polega na zestawieniu formy świetlówki nawiązującej do dawnego oświetlenia przemysłowego z wytwornością szlachetnych materiałów. Styl industrialny zostaje w ten sposób „pożeniony” z mieszczańskim i wyniesiony na wyższy poziom elegancji. Seria MISALLIANCE daje również duże możliwości aranżacyjne za sprawą gry kolorami.

Lampy Misalliance Lexavala, różowe

Oświetlenie z tej kolekcji doskonale prezentuje się zarówno jako lampy wiszące, np. nad stół czy wyspę kuchenną, jak i kinkiety, które można montować zarówno na płaskiej powierzchni jak i w narożnikach.

Kolejny, najnowszy projekt marki Lexavala, kinkiet Twain, ugruntowuje pozycję tego studia na scenie polskiego designu i jest kontynuacją wyrafinowanego, indywidualnego stylu. Geometryczne formy kinkietu łączą nowoczesność z klasyką oraz prostotę z elegancją. W oprawie z gładkiego, błyszczącego mosiądzu umieszczono wykonany ręcznie klosz z mlecznego szkła. Unikalny kształt pozwala na dopasowanie lampy do każdej krzywizny powierzchni.

Kinkiet Twain Lexavala

Kinkiet Missaliance Lexavala

Pani Jurek - TRN, Maria.S.C.

Kolekcja TRN, najnowszy projekt marki Pani Jurek, to seria lamp, a także stolików i luster, inspirowana twórczością słynnego polskiego malarza i grafika Jana Tarasina. Klosze lamp przybierają formę abstrakcyjnych znaków, „przestrzennej kaligrafii”, są niczym litery nieistniejącego alfabetu. Lampy składają się z wykonanych z ceramiki modułów w sześciu kształtach i pięciu kolorach. Moduły dają możliwość stworzenia różnych wzorów, zgodnie z własną inwencją.  Za kolekcję TRN projektantka Magda Jurek otrzymała wyróżnienie must have 2020 Łódź Design Festival oraz nagrodę specjalną Mazda Design Experience 2020/21 za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat. Jak podkreśliło jury konkursu, projekt to „łamiący konwencje i niezwykle oryginalny design, który w zaskakujący sposób łączy sztukę nowoczesną z wysoką funkcjonalnością”.

Lampy TRN Pani Jurek

lampa TRN Pani Jurek

Projektowane przez Magdę Jurek przedmioty użytkownik może dowolnie aranżować, czy nawet współtworzyć. Równie ważny jest pierwiastek niezwykłego poczucia humoru, który składa się na pomysł, związaną z projektem historię czy inspirację.

Żyrandol Maria SC to wcześniejszy projekt Magdy Jurek, czyli Pani Jurek. Konstrukcja żyrandola jest prosta i pomysłowa. Składa się on z wykonanych ze sklejki obręczy z otworami oraz kilkudziesięciu szklanych... zwykłych probówek. Efekt jest zaskakujący i zachwyca swoją subtelną, niewymuszoną elegancją. Forma lampy nawiązuje do tradycyjnych żyrandoli art déco Projekt jest dowcipnym hołdem złożonym Marii Skłodowskiej-Curie. Co więcej, żyrandol może przechodzić wciąż nowe metamorfozy zależne wyłącznie od naszej wyobraźni. Probówki możemy napełnić wodą i albo zabarwić je na dowolne kolory (zestaw barwników spożywczych otrzymujemy w komplecie), albo włożyć do nich kwiaty, gałązki, lub cokolwiek co przyjdzie nam do głowy, będzie pasowało do okazji czy pór roku. Maria SC dostępna jest w dwóch wersjach: podwójnej (dwupiętrowej) i pojedynczej. Może być wykonana ze sklejki kolorze naturalnym lub czarnym. Po dobraniu odpowiedniej żarówki sprawdzi się zarówno nad kuchenną wyspą, jak i w salonie. Lampa jest produktem ekologicznym, wyprodukowanym rzemieślniczo, lokalnie i z naturalnych materiałów.

Tu znajdziesz więcej projektów lamp tej marki: Zabawa formą. Lampy Pani Jurek

Lampa Maria S.C Pani Jurek

Lampa Maria S.C Pani Jurek

TAR - Reflex, Avocado

TAR to mała polska marka z ciekawą historią, zajmująca się projektowaniem i niskoseryjną produkcją lamp. Oferta TAR oparta jest na autorskich projektach T.A. Rudkiewicza, z których pierwsze – lampy Reflex – powstały w 1981 roku. Obok tych ponadczasowych, klasycznych modeli, marka proponuje lampy zaprojektowane współcześnie. Firma stawia na profesjonalny design, wysokiej jakości materiały oraz lokalną produkcję.

Tomasz Andrzej Rudkiewicz w 1986 wyjechał do Finlandii. Pracował tam w Ed-Design, największym wówczas studiu projektowym w Skandynawii projektując m.in. pierwsze telefony dla Nokii. Jest członkiem ORNAMO (Związku Projektantów Przemysłowych w Finlandii). Dziś projektant dzieli czas między Finlandię a Polskę, współtworząc markę TAR. T.A.Rudkiewicz otrzymał tytuł Designera Roku 2008 przyznawany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

lampy miedziane TAR

Lampa TAR Reflex stożek żółta

Lampy z kolekcji Reflex  w tym roku obchodzą 40 jubileusz. Zostały zaprojektowane przez Tomasza Andrzeja Rudkiewicza na początku lat 80. Były nowoczesne, kolorowe i dobrej jakości. Stanowiły ewenement na tle szarej socjalistycznej rzeczywistości. Rozświetliły tysiące polskich domów stając się ikoną polskiego wzornictwa tamtych lat. Zagrały na planach filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Stanisława Barei. Do dziś ówczesne modele można znaleźć w polskich mieszkaniach. Do produkcji lampy Reflex wróciły w 2015 roku. Kiedyś wytwarzane ręcznie przez drobnych rzemieślników, dziś produkowane są w małych seriach, przy użyciu nowoczesnych technologii. Wykonane są z wysokiej jakości, grubej blachy (stalowej, mosiężnej lub miedzianej). Charakteryzuje je precyzja wykonania i wysoka trwałość. Wznowiona seria lamp Reflex uzyskała wyróżnienie must have na Łódź Design Festival 2015.

Spośród projektów marki TAR wyróżnia się również kolekcja Avocado obejmująca lampki wiszące i kinkiet Avocado Wall. Klosze lamp wykonane są z grubego szkła. Kinkiet dodatkowo z mosiądzu lub stali nierdzewnej. To subtelny, uniwersalny projekt, który pasuje zarówno do wnętrz nowocześnie minimalistycznych, klasycznych, eklektycznych, jak i do powracającego ostatnio coraz częściej art deco.

Kinkiet szkło mosiądz TAR Avocado Wall

Kinkiet szklany TAR

Nasu - Himmeli

Nasu to mała pracownia i rodzinna manufaktura prowadzona przez architekta Piotra Nalepkę, który po prawie 20 latach w zawodzie postanowił zająć się wzornictwem przemysłowym.

Chciałem projektować coś w mniejszej formie i sprzedawać jako produkt. Miałem duże doświadczenie w robieniu makiet i wiedzę stolarską po dziadku, kołodzieju, stolarzu i modelarzu. Kupiłem frezarkę CNC, nauczyłem się jej obsługi, dopracowałem cały proces produkcji i wtedy zaprojektowałem i wykonałem pierwszą lampę.

Lampy Nasu to urzekające, przestrzenne struktury, współczesna wersja rzemiosła łącząca wyobraźnię, ręczną pracę i techniki cyfrowe. Atrakcyjny design uzyskiwany jest z płaskich elementów sklejki łączonych w trójwymiarowy model.

Himmeli to lampa z naturalnej, surowej sklejki inspirowana Himmeli – fińską ozdobą ludową, podobną do polskich świątecznych pająków. Himmeli miały przynosić domownikom szczęście i obfitość zbiorów. Słowo Himmel w językach germańskich oznacza niebo. Lampa wspaniale prezentuje się w przestrzeni i z każdej strony wygląda inaczej. Pasuje do nowoczesnych wnętrz i stylu skandynawskiego. Idealnie nadaje się do użycia z kablami w kolorowych oplotach. Lampy z serii Himmeli dostępne są w kilku rozmiarach do wybory, w kolorze naturalnym lub czarnym.

Lampa ze sklejki

Lampa ze sklejki styl skandynawski

CHORS - Firefly, Maman, Otel

Oświetlenie we współczesnym świecie jest bardzo ważne. Dużą część naszego czasu spędzamy we wnętrzach – w domach, w biurach, w restauracjach. Produkująca nowoczesne oświetlenie marka Chors koncentruje się na nowoczesnych rozwiązaniach oświetleniowych oraz na jakości światła. Równie dużą wagę przywiązuje do designu swoich produktów, dlatego podejmuje współpracę z uznanymi projektantami z Polski i z zagranicy.

Seria Firefly CHORS to najnowszy projekt wrocławskiego studia MIXD. Nazwa nawiązuje do świetlików, niezwykłych owadów, które dodają uroku lipcowym nocom. Lampy z tej serii nie tylko przypominają kształtem magiczne świetliki – mają bardzo elegancki aluminiowy korpus, wykończony delikatnym szklanym kloszem – lecz podobnie jak one emitują wyjątkowe, nastrojowe światło. Lampy z serii Firefly dostępne są już w formie kinkietu, lampy wiszącej oraz lamp biurkowych.

Minimalistyczne lampy Chors

Maman to seria minimalistycznych reflektorów w wersji wpuszczanej, natynkowej oraz do szynoprzewodu, wyposażona w wysokiej jakości zintegrowane źródło światła LED. forma reflektora jest prosta i dyskretna. Regulacja kąta świecenia pozwala na płynną i precyzyjną regulację także po zamontowaniu oprawy. Ruchomy reflektor obraca się nawet o 355°. Pozwala to skierować światło w dowolną stronę. Wbudowana soczewka daje najwyższą z dostępnych jakość światła. Uzyskuje się ją dzięki wyjątkowej czystości szkła z renomowanej huty Preciosa. Specjalnie dobrana struktura zmiękcza światło i niweluje męczące dla oka kontrasty. Oprawy dostępne są również w technologii Sunlike dającej światło, które „przenosi energię słońca do wnętrz”. Pełne spektrum światła słonecznego pozwala na wierne odwzorowanie kolorów, a tym samym poprawia samopoczucie i koncentrację.

Otel Chors to z kolei stworzona przez Buck.Studio seria minimalistycznych opraw oświetleniowych zaprojektowana na bazie brył obrotowych: stożka, kuli oraz walca, które są podstawowym elementem kolekcji oraz jej znakiem rozpoznawczym. Seria Otel pozwala na szeroki wybór rodzajów oświetlenia w zależności od indywidualnych potrzeb odbiorcy. Różnorodność wariantów lamp umożliwia dobór kierunku światła emitowanego z oprawy, a także stworzenia wielu kombinacji.

Minimalistyczna lampka wisząca Chors

Kafti - Berga

Firma Kafti powstała w 2007 r. jako marka produktowa, z czasem rozszerzając swoją działalność o projekty wystawiennicze, m.in. promujące polski design za granicą, doradcze i edukacyjne. Głównym założeniem studia jest działanie w sposób odpowiedzialny wobec otoczenia oraz środowiska naturalnego. Nazwa marki zainspirowana jest ormiańską baśnią o cudownym ptaku Kafti – jest on symbolem idei, która nadaje kształt całości.

Najbardziej rozpoznawalnym, flagowym projektem marki Kafti jest lampa Berga. Projekt nawiązuje do Śląska jako swojej małej ojczyzny i jego symbolu, czyli węgla. Słowo berga to w dialekcie śląskim „bryła”. Konstrukcja lampy oparta jest na klasycznej formie geometrycznej. Jej urok kryje się w „topornych” kształtach, tworzących spójną strukturę. Abażur Berga przywodzi na myśl kanoniczne projekty skandynawskiego wzornictwa. Lampa efektownie prezentuje się również zmultiplikowana. Lampy Kafti sprzedawane są w wersji do samodzielnego złożenie i pakowane w płaskie opakowania. W ofercie Kafti znajdziemy również lapy-zwierzątka do pokojów dziecięcych.

kafti-lampa-berga

Lampy Berga Kafti

Puff Buff - Megastar, Big Pink, Orca, Big Puff

Marka PUFF-BUFF została założona w 2004 roku w Warszawie przez projektantkę Annę Siedlecką i architekta Radka Achramowicza. Powstała jako połączenie pracowni projektowej z małą manufakturą. Od początku lampy PUFF-BUFF wykonywane są ręcznie, w Polsce, przy współpracy z lokalnymi producentami. Powstają z wysokiej jakości materiałów i komponentów. PUFF-BUFF tak mówi o swoich projektach: 

Przedmiotem naszego zainteresowania jest efemeryczna natura światła, przezroczystość, lekkość. Stąd powietrze jako materiał budulcowy w większości lamp. Pracujemy głównie z technologią pneumatyczną, która mimo swej delikatności jest niezwykle wytrzymała. Powietrze pochwycone w cienką i elastyczną membranę ma niezwykłą odporność. Dziś pneumatyczne struktury używane są w designie, modzie, sztuce i architekturze. Możliwości tej technologii są ogromne!

Megastar to największy katalogowy żyrandol marki Puff-Buff, zaprojektowany jako olbrzymia, prawie półtorametrowa kula światła. Jest on wykonany z 266 modułów Bubbles®, tj. pneumatycznych elementów z transparentnego, elastycznego PCV, zintegrowanych z diodami led. Wysokiej jakości folia PCV posiada filtr UV, który zapewnia idealną przezroczystość lampy. Ponieważ powietrze jest podstawowym budulcem tego żyrandola, jest on niezwykle lekki. Delikatna, ale mocna konstrukcja wykonana jest ze stali nierdzewnej. Lampa dostępna jest ze światłem LED w jednym z trzech odcieni bieli. 

Z modułów Bubbles® powstają również inne mniejsze i większe formy - żyrandole i efektowne kurtyny mogące stanowić doskonałą przegrodę we wnętrzu, pozwalając na jego optyczny podział i doświetlenie. Żyrandole i ścianki z „bąbelkowej” serii marki Puff Buff często wykorzystywane są w aranżacji dużych powierzchni usługowych lub jako scenografia podczas różnych wydarzeń medialnych.

Puff Buff żyrandol w sypialni

Lampy Puff Buff na pokazie mody

Lampa Big Pink marki Puff Buff to, jak określają jej projektanci „codzienny poprawiacz humoru”, który udowadnia, że design nie zawsze musi być traktowany śmiertelnie poważnie. To różowe, dmuchane połączenie funkcjonalności i poczucia humoru dostępne jest w formie lampy stojącej – podłogowej, jak i wiszącej.

Lampa Big Pink wisząca Puff Buff

Orca to lampa inna niż wszystkie. Jej niezwykła trójwymiarowa forma jednocześnie dowcipnie nawiązuje do tradycyjnych abażurów i inspiruje się pewnym wdzięcznym morskim ssakiem, któremu zawdzięcza obfite kształty oraz ponadczasowy zestaw kolorów. Orca dostępna jest w wersji wiszącej i podłogowej.Lampa wisząca Orca Puff Buff

Big Puff to Innowacyjna lampa z termoplastycznego poliuretanu (TPU), wypełnionego powietrzem. Klosz w kolorze ciepłej bieli z matowym wykończeniem to krągłe linie i miękkie fałdy ułożone jedna nad drugą. Lampa świeci przyjemnym rozproszonym światłem. Wewnątrz znajduje się stelaż z tworzywa.  Lampa dostarczana jest w formie płaskiej, do samodzielnego napompowania. Model Big Puff dostępny jest w formie stojącej i wiszącej, w wersji do wnętrz i na zewnątrz. 

Lampy Puff Buff nad Wisłą w Warszawie

Lampy Puff Buff siedziba marki Facebok

Loftlight - Fiora, Beza, Korta, Sfera, Talma, Konko, Matuba, Sputnik, Fala, Bola bola

Marka Loftlight już od paru ładnych lat rozwija swoją działalność i asortyment, wzbogacając go o wciąż nowe projekty. Na uwagę zasługuje kolekcja lamp wiszących Loftlight zaprojektowana przez MOWO Studio. Lampy Fiora i Beza, wykonane są z Duoflexu – lekkiego, plastycznego tworzywa, łatwego do utrzymania w czystości. Białe formy nawiązujące do tradycyjnych abażurów mają romantyczne kształty i dają nastrojowe, doskonale rozproszone światło. Sprawdzą się nie tylko w klasycznych wnętrzach, jako lampy nad stół lub do sypialni. 

Lampa Fiora Loftlight

Lampa Beza Loftlight

Lampy w sypialni Beza Loftlight

Drugim trendem, który od początku działalności jest bliski marce Loftlight to lampy w klimacie loftowym wykonane z betonu. Do wyboru mamy ogromną ilość lamp betonowych w różnych kształtach i formach, a także w kilku kolorach naturalnego betonu. Dostępne są betonowe lampy wiszące (nam przypadła do gustu np. zgrabna lampka Korta w stylu skandynawskim), podłogowe, kinkiety, a także stylowe lampy stojące, m.in. Sfera table i Talma table w formie modnego „grzybka”, które doskonale wyglądają ustawione na komodzie, lub jako lampki nocne w przestronnej sypialni. 

Lampa z betonu Loftlight Sfera table

Lampy Loftlight z kolekcji Slight Light doskonale wpisują się w trend urządzania wnętrz w stylu minimalistycznym. Wykonane są z aluminium i są dostępne w dziewięciu popularnych odcieniach – między innymi Light Coffee, Dirty Pink , Indigo czy Hedge Green. W kolekcji znalazła się m.in. seria lamp Konko. Ich forma bazuje na kształcie stożka. Lampy wiszące z tej serii dostępne w dwóch wariantach (Konko i Konko Light) oraz czterech rozmiarach: od 30 do 80 cm średnicy. W serii znalazła się również ciekawa lampa podłogowa (Konko Floor). Do kolekcji Slight Light w 2020 r. dołączyła nowość – seria Matuba – nowoczesna, wyrafinowana forma lamp-żarówek z metalową podłużną oprawką, w formie do zawieszenia i lampek stołowych. Lampy wiszące Sputnik oraz pięknie plisowana Fala z serii Slight Light nadają się zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz. 

Lampy Loftlight

Lampy wiszące Konko i Konko-light białe

Uwagę przykuwa również seria Bola bola o zabawnej formie zmultiplikowanych kul.  Marka Loftloght oferuje również ciekawe rozwiązanie - możliwość zamówienia swoich lamp w oryginalnym wykończeniu Velvet, dającym efekt aksamitnej powierzchni. 

Lampy wiszące Bola-bola-velvet

Zdjęcia pochodzą ze stron producentów

Przeczytaj również: Lampy nad stół - trendy 2021. Wybieramy lampę do jadalni

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat