Ciemne drewno, czyli kuchnia z klasą
Szlachetne gatunki drewna i naturalne forniry o ciemnych wybarwieniach powracają do aranżacji kuchni. Fronty z ciemnego drewna są zwykle utrzymane w nowoczesnym stylu, bez widocznych uchwytów czy klasycznych frezów. Popularną nowością są jednak pionowe żłobienia. Ciemne drewniane fronty mogą występować solo, jednak częściej zestawiane są z jasnymi powierzchniami np. białym laminatem na szafkach wiszących. Efektownie wyglądają również ściany, w których drewniana zabudowa sięga od podłogi do sufitu, skrywając zwykle lodówkę i umieszczony wyżej piekarnik. Bardzo ciekawym detalem są zaokrąglone narożniki drewnianej zabudowy nawiązujące do stylu art deco. Modne zaokrąglenia pojawiają się zresztą także w innych detalach jak choćby w kolumnowych podstawach stołów.
Kuchnia FROPT
Płytki zellige, czyli kuchnia, która lśni
Najmodniejszy obecnie typ płytek na ścianę nad blat kuchenny to zellige – marokańskie szkliwione kafle o perłowym połysku. W przeciwieństwie do azulejos, kafelki zellige są jednobarwne. Ręczne formowanie i szkliwienie nadaje płytkom zellige nierównomierną powierzchnię. Dzięki niej kafelki różnie odbijają światło, co daje niezwykły, lśniący efekt i wrażenie delikatnego zróżnicowania odcieni. Popularne są płytki zellige w tradycyjnym kształcie — małych kwadratów lub w formie podłużnej cegiełki. Takie koniecznie układamy w pionie, w równych rzędach. Kolorystyka płytek powinna zależeć od charakteru wnętrza. Mamy do dyspozycji biel, modne odcienie nude — beżu, intensywne lub bardziej zgaszone barwy natury. Wyłożona kafelkami przestrzeń nad blatem może wtopić się w otoczenie lub stanowić wyróżniający się akcent w pomieszczeniu. Płytki typu zellige dają efekt szlachetnej patyny, jednocześnie wprowadzając do wnętrza subtelny szyk.
proj. Anna Zueva
Sklejka, czyli kuchnia z umiarem
Coraz bardziej popularnym materiałem wykończeniowym staje się drewniana sklejka. Z odpowiednio zabezpieczonej, grubej i wytrzymałej sklejki można wykonać całą zabudowę kuchenną. Sklejka może posłużyć również jako wykończenie samych frontów kuchennych szafek lub wyspy. Sklejka liściasta jest jasna i ma delikatny rysunek. Z wyglądu jest bardziej subtelna i neutralna od drewna. Sklejka sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych i tych nawiązujących do natury.
Naturalny kamień, czyli kuchnia z efektem wow
Naturalny kamień nadal jest niezwykle popularny we współczesnych aranżacjach kuchni. Wciąż opracowywane są także nowoczesne materiały, które wyróżniają się niezwykłą funkcjonalnością w kuchni, a swym wyglądem po mistrzowsku naśladują piękno naturalnych kamieni i ich nieregularny rysunek. Takimi materiałami są np. konglomeraty czy spieki kwarcowe, które warto wziąć pod uwagę, wybierając blat kuchenny czy panel chroniący ścianę pomiędzy szafkami a blatem. Najpopularniejszym kamiennym wzorem chyba wciąż jest elegancki biały marmur z szarym żyłkowaniem, chociaż coraz częściej spotyka się bardziej odważne i wyraziste kolory i motywy.
Tym, którzy od klasycznej elegancji wolą industrialne aranżacje, spodoba się beton i bardzo modne szare lastryko.
Zobacz także: płytki ceramiczne o wyglądzie naturalnego kamienia i betonu lastryko (nowości polskich producentów)
Czarna kuchnia nadal rządzi, czyli black is the new black
Czarne kuchnie zdecydowanie nie wychodzą z mody. Nadal podobają się nam jednolite, nowoczesne czarne zabudowy. Czarne fronty szafek zyskują na szlachetności, jeżeli pokryte są fornirem drewnianym wybarwionym na czarno. Np. w kolorze palonego dębu. Czerń najlepiej jest zestawić z bielą, beżem, jasnym drewnem czy sklejką. Efektowne będzie także połączenie czerni z naturalnym kamieniem.
Białe sprzęty AGD i baterie
Urządzając sprzęty AGD do swojej wymarzonej kuchni, coraz chętniej wybieramy biały piekarnik. Do białego blatu częstym wyborem staje się biała płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa. Idealnym rozwiązanie będzie też biały, podwieszany zlew i super modna biała matowa bateria kuchenna. Marzy Ci się minimalistyczna, jasna kuchnia, albo elegancka, klasyczna kuchnia, cała w bieli? Lubisz neutralny styl skandynawski? A może stawiasz na ponadczasowe połączenie czerni z bielą? We wszystkich tych przypadkach sprawdzą się białe urządzenia kuchenne.
Minimalizm, czyli kuchnia zen
Nowe wcielenie minimalizmu to jeden z najważniejszych obecnie wnętrzarskich trendów. Wyraża styl życia, który wybiera coraz więcej z nas — oparty na umiarze i ograniczaniu bodźców. Minimalistyczna kuchnia nie jest już jak kiedyś zimna, kliniczna i industrialna. Chromowane powierzchnie odeszły w zapomnienie. Obecnie minimalistyczne jest czarne lub jasne drewno na gładkich frontach szuflad, beż, ciepłe odcienie bieli (of-white) czy sprzęty AGD doskonale ukryte w zabudowie. Minimalistyczna kuchnia nie „atakuje” nas nadmiarem wrażeń wizualnych. Panuje w niej porządek i ład, ponieważ wszystko, co potrzebne schowane jest w pojemnych szafkach i szufladach, a paleta użytych w aranżacji materiałów jest ściśle ograniczona. Kuchnia minimalistyczna stanowi idealne tło dla wspólnego gotowania, posiłków i spotkań.
Indywidualizm, czyli kuchnia inna niż wszystkie
Na przeciwległym biegunie do minimalizmu znajduje się trend, który ogólnie można nazwać indywidualizmem. To kuchnie, które możemy podziwiać nie tylko w magazynach wnętrzarskich, ale także na popularnych prywatnych profilach na Instagramie. Kuchnie pełne koloru, życia i kreatywnych pomysłów. Urządzone czasem niewielkim kosztem. Wypełniają je meble vintage osobiste przedmioty, kolekcje naczyń czy rośliny doniczkowe. To kuchnie, w których jest miejsce na sztukę i stylowe eksperymenty. Kuchnie, których wygląd często się zmienia. To pomieszczenia niepowtarzalne tak jak ich właściciele.
Zaintrygowała Cię lampa na zdjęciu? To polski projekt. Tu przeczytasz o lampach TRN Pani Jurek
Kolory natury w kuchni
Kolor także na nowo zagości w naszych kuchniach. Pomiędzy czernią a bielą, jak wiemy, znajduje się nieskończona ilość możliwości. Najmodniejsze są tzw. barwy ziemi - brązy, beże, intensywne bordo, czy odcienie ceglaste i miedź. Ciepłe kolory to na pewno odkrycie tego sezonu. Popularnością cieszą się jednak także oliwkowe zielenie oraz zgaszone morskie błękity. Kolor wprowadzimy do kuchni, wybierając fronty z lakierowanej płyty. Najmodniejsza jest lakierowana płyta o matowym wykończeniu.
proj. MAP/Fot. PION studio
Oryginalne fronty i uchwyty, czyli kuchnia, która się wyróżnia
Wybrać kuchnię z sieciówki to nie sztuka. Teraz „być w trendach” oznacza zamówić oryginalne fronty do szafek kupionych w sieciówce. Małe, niezależne marki, takie jak FROPT czy Njufront projektują nietuzinkowe fronty do popularnych systemów z Ikei. Wyjątkowe fronty to nie wszystko! Panuje moda na nietypowe uchwyty do szafek kuchennych. Oryginalne uchwyty możemy kupić osobno — istnieją marki, które specjalizują się w ich projektowaniu. Uchwyty mogą mieć przeróżne formy i style. Np. biżuteryjne, miedziane lub mosiężne gałki i rączki, ozdobne lub geometryczne kształty, np. półkola. Modne są również bardzo małe i duże okrągłe gałki w stylu retro, drewniane, a także te ze wzorem lastryko.
Przeczytaj także: Design od kuchni. Polskie fronty do szafek Ikea
Czytaj także: Najlepsze produkty do kuchni wyróżnione znakiem Dobry Wzór 2020