Kredyt hipoteczny na ziemię rolną? Trudne, ale możliwe

Banki chętnie skredytują zakup mieszkania czy domu, nie będzie problemu ze sfinansowaniem kupna działki budowlanej. Ale wzięcie kredytu hipotecznego na zakup ziemi rolnej będzie już trudne.


O czym przeczytasz?

Niełatwo o kredyt na ziemię rolnąJednym z efektundefinedw pandemii jest zwiększone zainteresowanie zakupem ziemi poza miastem. Wszystko przez lockdown undefined zupełnie inaczej spędzało się bowiem czas w zamknięciu w mieszkaniu w bloku, a inaczej undefined w niewielkim nawet domku na działce poza miastem.

Dużo zależy od działki

Oczywiście, niewiele osundefinedb stać na to, aby po prostu kupić interesującą go ziemię za gotundefinedwkę. Dlatego część z chętnych do zakupu ziemi w ustronnym miejscu poza miastem chce dokonać zakupu na kredyt. Niestety, to nie będzie łatwe.

Wiele zależy od tego, co dokładnie chcemy kupić. Jeśli interesuje nas zakup siedliska, a więc działki zabudowanej m.in. budynkiem mieszkalnym, z kredytem nie powinno być problemu. Siedlisko bowiem można zakwalifikować jako undefinednieruchomość gruntową, zabudowaną domem jednorodzinnym, trwale z tą nieruchomością związanym, oddanym do użytkowaniaundefined.

Nie powinno być także problemu, jeśli znaleźliśmy działkę rekreacyjną, bo większość bankundefinedw ma w swoich regulaminach możliwość skredytowania takiego zakupu. Można dostać pieniądze nie tylko na zakup takiej działki, ale i na jej zagospodarowanie.

Ziemia rolna ziemi rolnej nierundefinedwna

Jeśli jednak chcemy kupić po prostu ziemię rolną, to nadal jeszcze mamy szansę na kredyt. Musimy tylko wybrać taki grunt, ktundefinedry w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod budownictwo mieszkaniowe. Wiele gmin już przygotowało takie opracowanie i jest duża szansa, że akurat wybrana przez nas ziemia jest planem miejscowym objęta.

Procedura przekształcenia ziemi rolnej w budowlaną nie jest prosta, choć miejscowy plan ją ułatwia, na dodatek może wiązać się z kosztami odrolnienia, ale jest spora szansa, że uda się nam bank przekonać do skredytowania zakupu.

Ale gdy zainteresowała nas ziemia rolna, dla ktundefinedrej albo nie ma planu zagospodarowania, albo plan nie uwzględnia budownictwa, wtedy o kredycie na zakup możemy zapomnieć (no chyba, że mamy gospodarstwo rolne albo przynajmniej kwalifikacje rolnika). Wprawdzie tylko niektundefinedre banki piszą wprost na swoich stronach internetowych, że nie pożyczają na zakup ziemi rolnej, ale już w swoich regulaminach kredytundefinedw hipotecznych są bardziej jednoznaczne.

Nie kredytem, to pożyczką

Brak możliwości wzięcia kredytu hipotecznego nie oznacza wcale, że nie uda się nam pożyczyć pieniędzy na zakup ziemi. Możemy po prostu skorzystać z pożyczki.

Kredyt od pożyczki rundefinedżni się tym, że o ile ten pierwszy musi być przeznaczony na konkretny, wskazany w umowie cel, to ta druga może zostać wykorzystana na cel dowolny. A więc osoba zainteresowana zakupem ziemi rolnej może skorzystać ze zwykłej pożyczki.

Jej podstawową wadą jest wysoka cena. Według NBP, średnie oprocentowanie pożyczki na cele konsumpcyjne dla gospodarstw domowych w lipcu 2020 roku wynosiło 6,5 proc., a więc było dwukrotnie wyższe niż odsetki od kredytu hipotecznego. Przy wysokich kwotach, a takie zwykle wchodzą w grę, kiedy mundefinedwimy o nieruchomościach, wysokie odsetki mogą mocno uderzyć nas po kieszeni.

Dlatego można sprundefinedbować wziąć pożyczkę hipoteczną. To połączenie zwykłej pożyczki z kredytem hipotecznym. Aby wziąć pożyczkę hipoteczną, musimy dysponować odpowiednim zabezpieczeniem w postaci nieruchomości undefined mieszkaniem, domem, działką budowlaną. Nieruchomość musi być wolna od obciążeń. I właśnie pod zastaw wskazanej nieruchomości bank udzieli nam pożyczki, ktundefinedrą możemy przeznaczyć na ziemię rolną. Banku nie interesuje, co kupujemy za pożyczone pieniądze, bo dysponuje już odpowiednim zabezpieczeniem.

Pożyczki hipoteczne droższe od kredytundefinedw

Ceny pożyczek hipotecznych są wyższe niż oprocentowanie kredytundefinedw hipotecznych, ale mimo wszystko jest to rozwiązanie znacznie tańsze od pożyczki gotundefinedwkowej. Ten produkt bankowy pozwala także na rozłożenie spłaty na 20 lat, a w niektundefinedrych bankach undefined nawet na 25 lat.

Maksymalna kwota, jaką można uzyskać, zależy od wartości zabezpieczenia. Limity są rundefinedżne w rundefinedżnych bankach. Zazwyczaj finansowanie nie przekracza 60 proc. wartości nieruchomości, będącej zabezpieczeniem, ale można dostać nawet 70 proc. wartości zabezpieczenia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!