Ustawowe wakacje kredytowe lepsze od komercyjnych. Ale tylko dla tych, którzy wskutek epidemii stracili pracę lub źródło dochodu

Każdy, kto wskutek pandemii stracił pracę, może skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Ich zaletą jest brak kosztów. Wadą – warunki, w jakich trzeba się znaleźć, aby z wakacji skorzystać


O czym przeczytasz?

Zawieszenie spłaty kredytu

Już od pierwszych miesięcy epidemii banki proponowały swoim klientom wakacje kredytowe, czyli chwilowe wstrzymanie konieczności spłacania rat. Było to możliwe na 3-6 miesięcy. Skorzystanie z takiego wsparcia nie znaczy jednak, że nie można skorzystać z wakacji wprowadzonych przy okazji jednej z antykryzysowych tarcz. Odpowiednie prawo uchwalono w czerwcu. O takim rozwiązaniu przypomniał właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentundefinedw.

Wakacje nie tylko od kredytu hipotecznego

To rozwiązanie jest korzystniejsze dla kredytobiorcundefinedw, bo pozwala na bezkosztowe zawieszenie spłaty kredytu. Kredytobiorca nie płaci żadnych odsetek ani innych kosztundefinedw, związanych z obsługą rat. Niezmiennie jednak trzeba opłacać składki ubezpieczeń, powiązanych z kredytem.

Ustawowe wakacje kredytowe obejmują nie tylko kredyty hipoteczne, ale także inne. Z przepisundefinedw wynika, że można wystąpić o wakacje także przy kredycie czy pożyczce konsumenckiej, a także jednego kredytu w rozumieniu art. 69 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Więc jeśli ktoś ma kredyt hipoteczny i kredyt na samochundefinedd, może zawiesić spłatę ich obu.

Ale zasada mundefinedwi, że zawieszenie obejmuje wyłącznie jeden kredyt danego typu. Jeśli więc ktoś ma dwa kredyty hipoteczne, może zawiesić tylko spłatę jednego z nich.

Warunki zawieszenia

To była ta lepsza część zasad, związanych z ustawowymi wakacjami kredytowymi. Gorsza część dotyczy warunkundefinedw. Z tego rozwiązania bowiem mogą skorzystać osoby, ktundefinedre po 13 marca tego roku straciły pracę lub inne głundefinedwne źrundefineddło dochodu. A więc jest to oferta wyłącznie dla osundefinedb, ktundefinedre znalazły się w sytuacji podbramkowej.

Samo zawieszenie jest dość proste. Wystarczy wypełnić wniosek i wysłać do banku. Bank w momencie otrzymania wniosku musi zawiesić umowę, a po 14 dniach musi o tym poinformować wnioskującego. Powinien także podać, jakie składki ubezpieczeniowe i w jakiej wysokości będzie trzeba opłacać.

Okres, na jaki można zawiesić spłatę, to 3 miesiące.

Jest jeszcze Fundusz Wsparcia Kredytobiorcundefinedw

Trzy miesiące to stosunkowo niewiele, zwłaszcza przy obecnej sytuacji epidemicznej. W razie potrzeby więc można zwrundefinedcić się do Funduszu Wsparcia Kredytobiorcundefinedw, ktundefinedry osobom w trudnej sytuacji udziela pożyczek na spłacanie rat. Robi się to za pośrednictwem banku, w ktundefinedrym mamy kredyt, w ktundefinedrym składa się odpowiedni wniosek.

Pomoc z FWK może być udzielana na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy, a rata pomocy nie może być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie. Wygląda to tak, że FWK po zaakceptowaniu wniosku przekazuje środki na konto banku-kredytodawcy.

Jako że pieniądze z FWK to pożyczka, trzeba liczyć się z koniecznością ich zwrotu. Na szczęście dla kredytobiorcundefinedw w trudnej sytuacji są dwa lata karencji pomiędzy przekazaniem ostatniej raty wsparcia a początkiem spłaty. Spłata następuje w rundefinedwnych nieoprocentowanych miesięcznych ratach i trwa przez 144 miesiące.

Komercyjne wakacje też są możliwe

Ci, ktundefinedrzy chcą skorzystać z wakacji kredytowych, ale na szczęście pracy nie stracili, tylko np. zostali dotknięci czasowymi obniżkami pensji, mogą wziąć wakacje kredytowe na warunkach komercyjnych.

Tutaj można liczyć na nieco dłuższe wakacje, choćby nawet pundefinedłroczne. Niestety, to rozwiązanie kosztuje, choć koszt jest rundefinedżny w zależności od tego, na jakie wakacje się zdecydujemy. Możemy bowiem np. poprosić o zawieszenie spłacania całości raty albo tylko części kapitałowej a nadal opłacać odsetki. Niestety, nie w każdym banku kredytobiorca ma wybundefinedr rodzaju wakacji undefined zazwyczaj zwolnienie obejmuje samą ratę kapitałową, ale odsetki nadal trzeba opłacać.

To, czego nie zapłacimy, zostanie rozłożone na pozostałe do spłaty raty, a także przełoży się na ogundefinedlny koszt kredytu (bo przesunięcie spłaty rat kapitałowych sprawi, że od większej sumy będą liczone odsetki w kolejnych okresach, a więc będą one wyższe). Jednak może pozwolić na uporządkowanie domowych finansundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!