Sprzedaż domu - poradnik krok po kroku

Szacuje się, że sprzedaż domu trwa od trzech miesięcy do dwóch lat. Warto się do niej przygotować, żeby uniknąć błędów. Jak sprzedać dom szybko i korzystnie? Na co zwrócić uwagę i co interesuje nabywców?


O czym przeczytasz?

Jak szybko sprzedać dom?

Sprzedaż domu w dobrej cenie, czyli jak ocenić wartość nieruchomości?

Odpowiednia wycena jest kluczowym elementem w procesie sprzedaży domu - zbyt wysoka odstraszy kupujących. Warto rozeznać się, ktundefinedre lokale są chętniej kupowane od innych. Nawet jeśli cena zostanie pundefinedźniej obniżona, potencjalni nabywcy i tak z przyzwyczajenia będą omijać ogłoszenie. W takiej sytuacji należy je stworzyć raz jeszcze z innymi niż dotychczas zdjęciami.

Aspekty, ktundefinedre bierze pod uwagę rzeczoznawca, mogą pomundefinedc przy samodzielnej wycenie nieruchomości. Do najważniejszych czynnikundefinedw zalicza się:

undefined lokalizację,

undefined wielkość domu,

undefined wielkość działki,

undefined ilość pięter,

undefined rozkład mieszkania,

undefined ilość pokoi,

undefined stan w jakim jest nieruchomość,

undefined dodatkowe udogodnienia np. liczba miejsc postojowych, garaż, siłownia, zagospodarowanie działki,

undefined bliskość komunikacji miejskiej i łatwość dojazdu,

undefined bliskość punktundefinedw handlowych i usługowych.

Co jest modne na rynku nieruchomości?

Atutem, ktundefinedry decyduje o wyższej cenie sprzedaży domu jest cicha, otoczona naturą okolica. Nabywcy oczekują, że w domowym zaciszu uda im się wyciszyć od zgiełku miasta i wypocząć. Bardzo modne są teraz także ekologiczne oraz energooszczędne domy. Duże znaczenie dla szukających nieruchomości ma rundefinedwnież jego oświetlenie undefined do domu ma docierać jak najwięcej światła dziennego, a duże okna są kojarzone z wysokim standardem. W modzie są także tak zwane undefinedinteligentne domyundefined czyli technologie, dzięki ktundefinedrym wygodniej funkcjonuje się na co dzień undefined np. można poprzez aplikację telefonu regulować temperaturę mieszkania, włączać i wyłączać światło czy otwierać garaż.

Jak przygotować się do wyceny domu?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby oferta o sprzedaży nieruchomości była konkurencyjna na tle innych dostępnych w okolicy.

Niezbędne będzie przejrzenie w Internecie ofert podobnych do tej, ktundefinedrą dana osoba chce sprzedać. Należy pamiętać, że podane ceny to ceny ofertowe. Na ogundefinedł cena transakcyjna, czyli uzyskiwana w rzeczywistości przy sprzedaży domu, jest niższa o 3-4% od podanej.

Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie wartości nieruchomości na stronach, ktundefinedre oferują bezpłatną wycenę online. Takie portale wyceniają dom na podstawie lokalizacji, parametrundefinedw, roku budynku, stanu technicznego itp. Należy jednak pamiętać, że algorytmy stosowane przez tego typu strony są dość proste. Nie uwzględniają aspektundefinedw, ktundefinedre są szczegundefinedlnie ważne dla nabywcundefinedw np. zadbany ogrundefinedd, liczba miejsc do parkowania czy usytuowanie względem głośnych ulic. Wycena online może być jednym z elementundefinedw, ktundefinedre pomogą rozeznać się w oszacowaniu wartości domu, ale na pewno nie jedynym.

Najstarsza z metod wyceny domu undefined rozeznanie okolicy, jest rundefinedwnie wartościowa. Rozmawiając bezpośrednio z sąsiadami, ktundefinedrzy akurat sprzedają nieruchomość, można porundefinedwnać nie tylko obecne ceny sprzedaży domundefinedw w okolicy, ale także dowiedzieć się, jakie jest zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywcundefinedw.

Dom na sprzedaż

Jak sprzedać dom szybko, czyli czy warto zainwestować w remont?

Każdy właściciel chce sprzedać nieruchomość szybko i drogo. Największe szanse na taką sprzedaż mają wyremontowane posiadłości. Czy dodatkowa inwestycja finansowa się opłaci?

Gruntowny remont domu z pewnością nie zwrundefinedci się w cenie zakupu. Można pomyśleć za to o drobnych zmianach, ktundefinedre przy nakładzie około 10-ciu tysięcy złotych, nieco podwyższą cenę i przyspieszą czas sprzedaży nieruchomości. Takie odświeżenie i odgracenie domu jest zatem wskazane przede wszystkim dla tych, ktundefinedrym zależy na szybkim sfinalizowaniu tego przedsięwzięcia.

Jak zwiększyć wartość domu niskim kosztem?

Przede wszystkim należy dobrze wysprzątać mieszkanie i wyrzucić z niego wszystko, co zbędne i zniszczone. Następnie warto odnowić to, co najbardziej przeszkadza w nieruchomości, a jest stosunkowo niedrogie. Może to być wymiana pękniętych płytek, ubytkundefinedw w posadzce, skrzypiących drzwi i ciężko chodzących zamkundefinedw czy niedziałającego oświetlenia.

Warto pomyśleć o odmalowaniu ścian. Wystarczy umiejętnie dobrać kolory, by dom wydał się przestronny i nowoczesny. Najlepiej sprawdzą się jasne barwy, ktundefinedre optycznie powiększą pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest także odświeżenie podłundefinedg. Inwestycja w nową posadzkę będzie zbyt czasochłonna i kosztowna, ale można zatrudnić firmę, ktundefinedra ją odnowi i wyczyści (to koszt od 20 do 55 złotych za metr kwadratowy).

Warto pamiętać także o pierwszym wrażeniu, czyli o ogrundefineddku. Tutaj na ogundefinedł kupujący wychodzą z założenia, że samemu mogą szybko uporządkować działkę. Jednak wysprzątany ogrundefineddek i skoszona trawa zrobią dobre pierwsze wrażenie.

Robienie zdjęć pod ogłoszenia

Jak znaleźć potencjalnych nabywcundefinedw, czyli dobre ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości

Dobry opis i zdjęcia to klucz do dużego zainteresowania klientundefinedw. Należy umieścić jak największą ilość danych na temat sprzedawanego domu. Niezbędne będą takie informacje jak:

undefined adres,

undefined metraż,

undefined ilość, wielkość i rodzaj pomieszczeń,

undefined rok budowy,

undefined liczba kondygnacji,

undefined standard wykończenia domu,

undefined wyposażenie,

undefined forma własności nieruchomości (lokalu i gruntu),

undefined typ zabudowy np. bliźniak, dom jednorodzinny,

undefined wielkość działki,

undefined z czego jest zbudowany dom,

undefined zalety nieruchomości: ogrundefineddek, taras, miejsce postojowe, okna i drzwi antywłamaniowe itp.,

undefined opis okolicy i pobliskiej infrastruktury.

Dobrze opisane ogłoszenie musi być uzupełnione jeszcze lepszymi zdjęciami. To na nie potencjalny kupujący patrzy najpierw. Jako pierwszą, należy umieścić najbardziej atrakcyjną fotografię. Zdjęcia mają zachęcać, ale nie mogą być przekoloryzowane, ponieważ klient będzie rozczarowany, gdy zobaczy dom na żywo i straci zainteresowanie - a przecież nie o to chodzi. Cenne będzie także dodanie planu domu, a mile widziany film pokazowy undefined szczegundefinedlnie w dobie koronawirusa.

Jak przekonać klienta do kupna domu podczas prezentacji?

Przede wszystkim warto być szczerym. Zachowywać się kulturalnie, odpowiadać na pytania i zachęcać, ale też nie być zbyt natrętnym. Nawet jeśli potencjalny nabywca skrytykuje dom, zachować klasę. Kolejnym krokiem będą udane negocjacje i omundefinedwienie warunkundefinedw sprzedaży. Sprzedający musi pamiętać, jaka jest najniższa kwota i warunki, na ktundefinedre jest w stanie się zgodzić. Często w emocjach dużo osundefinedb umawia się na rzeczy, z ktundefinedrych pundefinedźniej nie są zadowoleni.

Dokumenty, czyli to, czego właściciele domundefinedw nie lubią najbardziej

Dokumenty potrzebne do sprzedaży domu:

- akt notarialny umowy kupna, darowizny lub poświadczenie dziedziczenia,

- odpis z księgi wieczystej lub numer księgi wieczystej,

- dokumentacja techniczna budynku.

Z urzędu gminy należy pobrać:

- wypis z ewidencji gruntundefinedw i budynkundefinedw,

- wyrys z mapy ewidencyjnej,

- pozwolenie na użytkowanie budynku,

- zaświadczenie o przeznaczeniu działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub zaświadczenie o braku planu,

- zaświadczenie potwierdzające, że w domu nikt nie jest zameldowany,

- decyzja o wysokości podatku od nieruchomości,

- jeśli dom znajduje się w mieście, możliwa będzie konieczność załączenia dokumentu potwierdzającego, że nieruchomość nie znajduje się na terenie rewitalizacyjnym.

Jak sfinalizować sprzedaż domu, czyli ostatni etap sprzedaży

Umowa przedwstępna gwarantuje nabywcy, że lokal jest zarezerwowany, a właścicielowi możliwość zażyczenia sobie zadatku lub zaliczki i pewność, że dana osoba traktuje poważnie chęć zakupu nieruchomości. Umowa sprzedaży jest ostatnim etapem przeniesienia własności.

Umowa przedwstępna sprzedaży domu powinna zawierać: dane sprzedającego i kupującego, datę i miejsce zawarcia umowy przedwstępnej oraz datę, na kiedy jest planowana umowa sprzedaży nieruchomości, opis przedmiotu transakcji oraz adnotację o zaliczce lub zadatku.

Czym rundefinedżni się zaliczka od zadatku? Zaliczka jest kwotą, ktundefinedra jest wpłacana jako część przyszłych należności, wynikających z zawartej umowy - stanowi ona część ceny. Rundefinedżni się przede wszystkim od zadatku tym, że nie zabezpiecza przed zerwaniem umowy i w takim wypadku nie jest formą odszkodowania. Zadatek to zazwyczaj nie więcej niż 5% ceny undefined takie też stanowisko znajduje się w orzecznictwie sądowym.

Nawet jeśli obie strony umundefinedwią się na wpłatę wyższej kwoty przy okazji podpisywania umowy przedwstępnej, dobrą praktyką jest, aby zadatek stanowił do 5% ceny, a reszta to była zaliczka. Można przy tym zdecydować się na podpisanie umowy przedwstępnej przed notariuszem. Daje to większą pewność i bezpieczeństwo zarundefinedwno kupującemu, jak i sprzedającemu. Koszt podpisania przed notariuszem umowy przedwstępnej i końcowej jest niemal identyczny z tym, ktundefinedry trzeba ponieść podpisując jedynie umowę ostateczną.

Umowa sprzedaży domu powinna zawierać: dane sprzedającego i kupującego, datę i miejsce zawarcia umowy przedwstępnej oraz datę, na kiedy jest planowana umowa sprzedaży nieruchomości, opis przedmiotu transakcji, informacje o tym, jak będą wyglądały płatności, wniosek o zmianę danych w księdze wieczystej, klauzulę o poddaniu się przez kupującego egzekucji, kiedy nie zapłaci za przedmiot sprzedaży, wszelkie załączniki (dotyczące braku zadłużenia, braku zaległości opłat czynszu oraz innych opłat itp.) oraz informacje o tym, co sprzedający przekazuje wraz z domem.

Więcej o umowie sprzedaży domu wraz z wzorem umowy do pobrania znajdziesz tutaj.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!