Stopy procentowe NBP bez zmian. Raty kredytów będą niskie

Główna stopa procentowa NBP pozostanie na poziomie 0,1 proc. – zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej. Kredytobiorcy mają się z czego cieszyć, a oszczędzający nadal muszą szukać okazji do ulokowania pieniędzy


O czym przeczytasz?

Oprocentowanie NBP ciągle niskieRada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stundefinedp procentowych. Głundefinedwna stopa NBP, referencyjna, pozostaje na poziomie 0,1 proc. undefined zdecydowała Rada.

WIBOR ciągle niski

Dla kredytobiorcundefinedw to dobra nowina, bo oznacza, że spłacane przez nich raty pozostaną niskie. Przypomnijmy, że wysokość raty kredytowej zależy od dwundefinedch czynnikundefinedw undefined marży banku oraz rynkowej stawki WIBOR dla pożyczek międzybankowych na 3 miesiące. O ile marża jest rzeczą stałą przez cały okres spłaty kredytu, to stawka WIBOR zależy od stundefinedp procentowych. Obecnie wynosi 0,22 proc., a więc nawet mniej niż miesiąc temu, gdy było to 0,23 proc. I właśnie dzięki niskiemu poziomowi WIBOR 3M kredytobiorcy zadłużeni w złotych płacą teraz bardzo niskie raty.

Z szacunkundefinedw mieszkanie.pl wynika, że przeciętny kredytobiorca, ktundefinedry zaciągnął kredyt na 300 tys. zł i wybrał system rat rundefinedwnych, obecnie płaci ratę o ponad 200 zł niższą niż w roku 2019. Choć, oczywiście, dokładna wartość raty zależy od wysokości kredytu, okresu spłaty i systemu rat, to jednak głundefinedwnym elementem kosztundefinedw jest wpisana w umowę kredytową marża. A marże w ostatnich latach wynosiły ok 2,6-2,7 pkt. proc., zaś w tym roku podskoczyły nawet do 3,4 pkt. proc. Obecnie wynoszą ok. 3 pkt. proc.

Niskie stopy przez dwa lata

Niskie stopy procentowe, a więc i niskie raty kredytundefinedw pozostaną z nami na dłużej. Można spodziewać się, że co najmniej przez rok przyszły i 2022 Rada Polityki Pieniężnej utrzyma oprocentowanie w NBP na obecnym poziomie. Tak przynajmniej sugeruje prezes NBP i szef RPP, Adam Glapiński.

Jednak częśc ekonomistundefinedw uważa, że niskie stopy procentowe pozostaną z nami na dłużej. Tak na przykład prognozują ekonomiści z Banku BNP Paribas.

- Trwająca od marca pandemia koronawirusa znacząco pogorszyła perspektywy wzrostu polskiej gospodarki. W celu podtrzymania aktywności gospodarczej Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na trzy obniżki stundefinedp procentowych. Od maja stopa referencyjna wynosi 0,10 proc., najniżej w historii. Obniżenie stopy procentowej zmniejszyło koszt obsługi długu publicznego oraz koszty kredytundefinedw dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a także - poprzez osłabienie złotego - zwiększyło opłacalność polskiego eksportu. W sytuacji, gdy perspektywa wzrostu PKB pozostaje bardzo niepewna, uważamy że stopy procentowe pozostaną rekordowo niskie przynajmniej przez kilka najbliższych lat - mundefinedwi Michał Dybuła, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Sektorowych w Banku BNP Paribas. - Scenariusz utrzymania obecnych stundefinedp procentowych jest spundefinedjny z niedawnymi wypowiedziami członkundefinedw RPP, ktundefinedrzy podkreślali konieczność utrzymania luźniej polityki pieniężnej jak najdłużej, do momentu wejścia gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu. Cykl ewentualnych podwyżek w przyszłości będzie więc uzależniony od tempa wychodzenia z kryzysu. W ostatnich tygodniach rynkowe stopy procentowe spadały, co wskazuje na wycenę dalszych obniżek stundefinedp procentowych do zera. Oczekiwania te są ściśle powiązane z drugą falą pandemii, ktundefinedra wpływa na dalsze osłabienie perspektyw gospodarczych. W naszej opinii prawdopodobieństwo kolejnych obniżek stundefinedp procentowych jest jednak dosyć niskie. Przemawiają za tym relatywnie wysoka inflacja oraz słaby kurs złotego. Większe szanse na bieżące wsparcie gospodarki widzimy raczej w zwiększeniu programu skupu aktywundefinedw przez NBP - dodaje Michał Dybuła.

Tak przynajmniej sugeruje prezes NBP i szef RPP, Adam Glapiński.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!