Z tarczą czy na tarczy? Na jakie wsparcie będą mogli liczyć kredytobiorcy?

Dzień po środowym podniesieniu stóp procentowych o 1 pkt proc. prezes NBP Adam Glapiński uspokajał, że nie obserwuje się niepokojącego wzrostu kredytów trudno spłacalnych. Mimo tych zapewnień, sytuacja wielu kredytobiorców jest obecnie bardzo trudna.


O czym przeczytasz?

Według nieoficjalnych informacji, dla tych, ktundefinedrzy mogą potrzebować pomocy w ich spłacie, rząd szykuje program wsparcia. Wielu zadaje sobie pytanie, jak solidna będzie to tarcza.

Nieoprocentowana pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorcundefinedw

Tym, dla ktundefinedrych raty kredytu mieszkaniowego stają się coraz trudniejsze do spłaty, pomocą służy już Fundusz Wsparcia Kredytobiorcundefinedw. Oferuje on wsparcie finansowe w wysokości do 72 tys. zł. rozłożone na 3 lata (do 2 tys. zł przez 36 miesięcy). Taka pożyczka będzie spłacana przez 12 lat po maksymalnie 500 zł miesięcznie.

Możliwość umorzenia części pożyczki

Wielkość kwoty, jaką możemy otrzymać, zależy od raty naszego kredytu mieszkaniowego. Jeżeli tę pożyczkę będziemy regularnie spłacać, istnieje szansa na umorzenie nawet 1/3 całej kwoty. Wniosek o tego rodzaju wsparcie składa się w banku, z ktundefinedrym zawarliśmy umowę kredytową. Liczyć na nie mogą m.in. ci, ktundefinedrych rata kredytu wzrosła na tyle, że stanowi ponad 50% dochodu.

Tarcza dla kredytobiorcundefinedw: pożyczki, bezzwrotne dopłaty, ograniczenie marż bankundefinedw?

W obecnej sytuacji kredytobiorcy, ktundefinedrych boleśnie dotknął gwałtowny wzrost stundefinedp procentowych, oczekują od rządu rundefinedwnie szybkiej reakcji. Partia Razem proponuje zamrożenie stawki WIBOR na niższym poziomie. Z kolei PSL chce, by państwowe banki zrezygnowały z marży kredytowej, ktundefinedra wpływa bezpośrednio na wysokość rat kredytundefinedw. Według nieoficjalnych informacji brane są pod uwagę także dopłaty czy nieoprocentowane pożyczki dla najbiedniejszych.

Głosy rozsądku nie napawają optymizmem

Wielu ekspertundefinedw jest zdania, że dopłacanie do kredytundefinedw spowodować może jedynie jeszcze większy wzrost stundefinedp procentowych. Najbardziej prawdopodobne wydaje się podjęcie prundefinedby przekształcenia już istniejącego Funduszu funkcjonującego w ramach BGK. Miałby on działać w taki sposundefinedb, aby skuteczniej nieść pomoc rosnącej liczbie poszkodowanych kredytobiorcundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!