Otwarta bankowość w polskich bankach powoli przestaje być tylko zabawką

Otwarta bankowość miała być rewolucją, ale na razie pozostaje nadal ciekawostką. Choć na szczęście przybywa funkcjonalności


O czym przeczytasz?

Bankomat

Otwarta bankowość, ktundefinedra swego czasu wywołała tyle emocji wśrundefinedd bankowcundefinedw, miała przynieść zmiany w sposobie, w jakim korzystamy z rachunkundefinedw bankowych i kupujemy w sieci. Ale na większe zmiany trzeba poczekać.

Podglądanie rachunkundefinedw to za mało

Jedną z nowości, jaka pojawiła się w ramach otwartej bankowości w polskich bankach, są tzw. agregatory kont. To funkcjonalność, ktundefinedra miała umożliwić zarządzanie środkami na kilku kontach w kilku bankach z poziomu jednej aplikacji bankowej. Polegać to miało na tym, że wystarczy podłączyć konta z innych bankundefinedw pod jedną aplikację, aby mundefinedc zlecać przelewy, zakładać lokaty i dokonywać wszystkich operacji, jakie są możliwe na rachunkach.

Niestety, w niektundefinedrych bankach agregatory kont służą głundefinedwnie do podglądania stanu rachunkundefinedw w innym banku. To oznacza, że jeśli ktoś ma konta w dwundefinedch bankach, X i Y, to po podłączeniu konta z banku X pod aplikację banku Y, będzie mundefinedgł tylko zobaczyć, ile ma pieniędzy na rachunku w banku X. Żeby przeprowadzić jakąś operację, musi się po prostu zalogować w aplikacji banku X.

Przelewy dostępne coraz szerzej

Na szczęście to się powoli zmienia. Coraz więcej instytucji oferuje agregatory kont, ktundefinedre dają możliwość zlecania przelewundefinedw.

O takiej funkcjonalności poinformował właśnie Bank Pekao. Posiadacze kont w ośmiu innych bankach będą mogli podłączyć je pod rachunek w Pekao i z poziomu serwisu Pekao 24 zlecać przelewy. Wkrundefinedtce ta możliwość pojawi się także w aplikacji PeoPay. Jak zaznaczył bank, będzie można zlecić nie tylko przelewy krajowe, ale także zagraniczne (choć tylko w 6 bankach).

Podobną możliwość (choć bez przelewundefinedw zagranicznych) mają już klienci Santander Bank Polska oraz Alior Banku. W pierwszym przypadku przelewy z poziomu rachunku w Santanderze można zlecać w 7 innych bankach, zaś w drugim undefined w 6.

Inne banki też zapowiadają, że wkrundefinedtce dadzą możliwość inicjowania przelewundefinedw z kont innych instytucji finansowych z poziomu swojej aplikacji. Na razie jednak agregatory kont służą wyłącznie do przeglądania informacji o stanie innych rachunkundefinedw.

Podgląd rachunku korzystny przy kredycie

Jednak nawet ta funkcjonalność może ułatwić życie klientom. Banki bowiem nauczyły się wykorzystywać zdobywane w ten sposundefinedb dane do weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Jeśli klient podłączy inne konta do aplikacji banku, w ktundefinedrym chce dostać kredyt, i wyrazi zgodę, bank prześledzi informacje o wpływach i wydatkach i wyliczy zdolność kredytową bez konieczności dostarczania historii operacji.

Tak działają agregatory kont choćby w Banku Millennium czy w mBanku. Bank Pekao także oferuje taką funkcjonalność.

Warto zauważyć, że niektundefinedre banki nie wymagają zaświadczeń o zarobkach do kredytu hipotecznego, jeśli wynagrodzenie klienta spływa na prowadzone przez nie konta. A w czasach epidemii uzyskanie takiego dokumentu, zwykle niezbyt skomplikowane, może być mocno utrudnione. Jeśli upowszechni się usługa, w ramach ktundefinedrej klient zamiast dostarczać dokumenty o swojej sytuacji finansowej po prostu pokaże przez aplikację swoją historię konta w innych bankach, przyspieszy nieco proces uzyskiwania kredytu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!