NBP pogania banki w sprawie franków. „Nie otrzymaliśmy żadnych informacji”

NBP naciska, aby banki wypełniły warunki, od których uzależniona jest jego pomoc przy przewalutowaniu kredytów frakowych. Banki jednak się nie śpieszą.


O czym przeczytasz?

Banki czekają na decyzję sądu

Przewalutowanie kredytundefinedw frankowych bez pomocy Narodowego Banku Polskiego będzie niełatwe. Wiedzą o tym banki, ktundefinedre od dawna prosiły bank centralny o wsparcie. NBP uległ i zadeklarował, że pomoże, ale postawił kilka warunkundefinedw.

NBP przypomina

Jeden z nich mundefinedwi, że w przewalutowaniu musi wziąć udział wiele bankundefinedw.

Z punktu widzenia ewentualnego zaangażowania NBP krytyczne znaczenie ma systemowy charakter operacji, to znaczy przystąpienie do inicjatywy odpowiednio licznej grupy bankundefinedw, ktundefinedra zapewni objęcie projektem przeważającej części portfela walutowych kredytundefinedw mieszkaniowych w kraju undefined czytamy w oświadczeniu NBP.

Tymczasem nie wiadomo, ile bankundefinedw zamierza się zaangażować w proces przewalutowania kredytundefinedw. Jak na razie, jasną deklarację złożył PKO BP, ktundefinedry liczy, że uda mu się tego dokonać w tym roku. Inne banki, jak choćby mBank czy Bank ING, wprawdzie deklarują, że są operacją zainteresowane i że prowadzą prace nad przewalutowaniem, ale poza tym nie wykonały jeszcze żadnego ruchu.

Bankom się nie spieszy

Ten brak działań bankundefinedw nie podoba się NBP.

Do tej pory NBP nie otrzymał jednak żadnych informacji potwierdzających spełnienie sformułowanych przez siebie warunkundefinedw, co zapewne wynika z oczekiwania bankundefinedw na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego dotyczące tematyki kredytundefinedw w walutach obcych, ktundefinedre jest spodziewane 25 marca br. undefined stwierdził bank centralny.

25 marca odbędzie się rozprawa, na ktundefinedrej Izba Cywilna Sądu Najwyższego udzieli odpowiedzi na 6 pytań, dotyczących kwestii prawnych, związanych z kredytami frankowymi. Dotyczą one m.in. tego, czy istnieje możliwość zastąpienia klauzul niedozwolonych w umowach kredytowych innymi zapisami, a także tego, czy da się utrzymać umowę w razie usunięcia z niej nielegalnych zapisundefinedw. Pytania dotyczą także tego, jak powinny wyglądać rozliczenia klientundefinedw i bankundefinedw w razie orzeczenia nieważności umowy.

Od tego, jak Sąd Najwyższy odpowie na te pytania, zależą szanse na wygraną w procesach, jakie frankowicze masowo wytaczają bankom. Im bardziej korzystne dla frankowiczundefinedw będzie stanowisko SN, tym zapewne banki będą bardziej skłonne do proponowania ugundefinedd. Jeśli jednak decyzja sędziundefinedw będzie korzystna dla instytucji finansowych, być może cały plan przewalutowania kredytundefinedw frankowych się rozsypie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!