NBP pogania banki w sprawie franków. „Nie otrzymaliśmy żadnych informacji”

NBP naciska, aby banki wypełniły warunki, od których uzależniona jest jego pomoc przy przewalutowaniu kredytów frakowych. Banki jednak się nie śpieszą


O czym przeczytasz?

Banki czekają na decyzję sądu

Przewalutowanie kredytów frankowych bez pomocy Narodowego Banku Polskiego będzie niełatwe. Wiedzą o tym banki, które od dawna prosiły bank centralny o wsparcie. NBP uległ i zadeklarował, że pomoże, ale postawił kilka warunków.

NBP przypomina

Jeden z nich mówi, że w przewalutowaniu musi wziąć udział wiele banków.

Z punktu widzenia ewentualnego zaangażowania NBP krytyczne znaczenie ma systemowy charakter operacji, to znaczy przystąpienie do inicjatywy odpowiednio licznej grupy banków, która zapewni objęcie projektem przeważającej części portfela walutowych kredytów mieszkaniowych w kraju – czytamy w oświadczeniu NBP.

Tymczasem nie wiadomo, ile banków zamierza się zaangażować w proces przewalutowania kredytów. Jak na razie, jasną deklarację złożył PKO BP, który liczy, że uda mu się tego dokonać w tym roku. Inne banki, jak choćby mBank czy Bank ING, wprawdzie deklarują, że są operacją zainteresowane i że prowadzą prace nad przewalutowaniem, ale poza tym nie wykonały jeszcze żadnego ruchu.

Bankom się nie spieszy

Ten brak działań banków nie podoba się NBP.

Do tej pory NBP nie otrzymał jednak żadnych informacji potwierdzających spełnienie sformułowanych przez siebie warunków, co zapewne wynika z oczekiwania banków na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego dotyczące tematyki kredytów w walutach obcych, które jest spodziewane 25 marca br. – stwierdził bank centralny.

25 marca odbędzie się rozprawa, na której Izba Cywilna Sądu Najwyższego udzieli odpowiedzi na 6 pytań, dotyczących kwestii prawnych, związanych z kredytami frankowymi. Dotyczą one m.in. tego, czy istnieje możliwość zastąpienia klauzul niedozwolonych w umowach kredytowych innymi zapisami, a także tego, czy da się utrzymać umowę w razie usunięcia z niej nielegalnych zapisów. Pytania dotyczą także tego, jak powinny wyglądać rozliczenia klientów i banków w razie orzeczenia nieważności umowy.

Od tego, jak Sąd Najwyższy odpowie na te pytania, zależą szanse na wygraną w procesach, jakie frankowicze masowo wytaczają bankom. Im bardziej korzystne dla frankowiczów będzie stanowisko SN, tym zapewne banki będą bardziej skłonne do proponowania ugód. Jeśli jednak decyzja sędziów będzie korzystna dla instytucji finansowych, być może cały plan przewalutowania kredytów frankowych się rozsypie.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement