Kredyt hipoteczny przez internet? To możliwe, choć bez przynajmniej jednej wizyty w placówce banku się nie obejdzie

Kilka banków oferuje możliwość złożenia wniosku kredytowego przez internet. Inne pozwalają załatwić przynajmniej część formalności przez internet lub telefon. Jednak umowę kredytową musimy podpisać osobiście


O czym przeczytasz?

Porównanie oferty banków

Poszukiwanie kredytu hipotecznego w czasie pandemii nie jest łatwą rzeczą. Na szczęście kilka banków pozwala na złożenie wniosku kredytowego przez internet, a większość zgadza się, aby przynajmniej część formalności załatwić zdalnie.

Sprawdzamy oferty banków w internecie

Poszukiwanie kredytu zaczynamy od sprawdzenia, jaka jest oferta banków. Najłatwiej jest zrobić to poprzez ich strony internetowe – większość instytucji finansowych ma kalkulatory, które pozwolą bardzo wstępnie wyliczyć, jakie raty zapłacimy od interesującej nas kwoty kredytu.

Niestety, większość tych kalkulatorów jest niezbyt szczegółowa. Tylko niektóre banki umożliwiają choćby nieco dokładniejsze wyliczenie naszej zdolności kredytowej. Takie rozwiązania mają mBank czy BNP Paribas Bank Polska. Pozwalają na sprawdzenie nie tylko tego, ile możemy wziąć kredytu, ale także tego, czy w ogóle możemy liczyć na pożyczenie pieniędzy na dom czy mieszkanie. Dużo bowiem zależy m.in. od tego, w jakiej formie jesteśmy zatrudnieni (etat czy działalność gospodarcza), a także od tego, ile zarabiamy. Te wyliczenia można sobie przesłać na adres mailowy, żeby potem móc porównać je z ofertą innych instytucji.

Na stronach internetowych banków można znaleźć także informacje o tym, jakiego rodzaju dokumenty będą nam potrzebne przy składaniu wniosku o kredyt. Niektóre banki generują taką listę po wypełnieniu odpowiedniego formularza i przesyłają je na naszą pocztę elektroniczną. Tak jest m.in. w BNP Paribas. Inne zaś informacje o potrzebnych dokumentach zamieszczają na stronach, ale zazwyczaj taka lista jest bardziej ogólna i nie zawiera pełnych informacji. W przypadku kredytu hipotecznego bowiem często to, od kogo kupujemy mieszkanie, decyduje o tym, jakie dokumenty musimy złożyć (inny będzie zestaw dokumentów przy kupnie mieszkania od osoby prywatnej, a inny przy zakupie od dewelopera).

Kontaktujemy się z konsultantami banków

Nie wszystkie banki umożliwiają choćby wstępne oszacowanie zdolności kredytowej czy kosztów obsługi kredytu w internecie. Na przykład Alior Bank nie ma na stronie kalkulatora i od razu odsyła zainteresowanych do kontaktu z konsultantem.

Ale każdy, kto szuka najlepszego dla siebie kredytu, powinien skontaktować się z konsultantem czy doradcą hipotecznym. I to nawet wtedy, jeśli wstępne wyliczenia nie skłaniają nas do skorzystania z oferty danego banku. Choćby dlatego, że kalkulatory na stronach banków dają zwykle bardzo ogólną informację. A przy kredycie hipotecznym dużo kosztów tkwi w szczegółach.

Na szczęście mamy wybór, jak chcemy się skontaktować z konsultantem. Najczęściej spotykaną formą jest rozmowa telefoniczna, choć nie zawsze rozmawiamy z żywymi ludźmi (coraz częściej kontaktujemy się z automatami). Można także wysłać pytania mailem albo poprzez specjalny formularz zapisać się na kontakt z pracownikiem banku. Do tego można jeszcze skorzystać np. z czatu.

Dzięki kontaktowi z bankiem otrzymamy albo specjalny formularz, po wypełnieniu którego uzyskamy więcej informacji na temat naszej zdolności kredytowej, albo uzyskamy wstępne symulacje naszej zdolności kredytowej. Przy rozmowie warto wypytywać o wszystko, co uważamy za ważne, a także – oczywiście – w miarę dokładnie podać informacje o naszej sytuacji finansowej i zatrudnieniu. Dzięki temu symulacje, jakie uzyskamy będą dokładniejsze, będzie też mniej niespodzianek, jakie zdarzają się przy wnioskowaniu o kredyt (choćby w kwestii potrzebnych dokumentów).

Jeśli to możliwe, warto prosić o przesłanie symulacji na nasz adres mailowy. To ułatwi nam porównanie ofert różnych banków i wybór tej, którą uznamy za najbardziej korzystną.

Zakładamy konto w banku, w którym chcemy wziąć kredyt

Banki, które dają możliwość złożenia wniosku kredytowego przez internet, pozwalają to zrobić zarówno swoim klientom, jak i osobom, które klientami nie są. Jednak z zasady jest tak, że jeśli jesteśmy lub zobowiążemy się do tego, aby zostać klientem danej instytucji, mamy szanse na lepsze warunki kredytu.

Dodatkowo banki wymagają od swoich klientów nieco mniej dokumentów, zwłaszcza tych, które służą do oceny zdolności kredytowej.

Jeśli wynagrodzenie klienta wpływa od minimum sześciu miesięcy na rachunek w banku, to nie jest wymagane zaświadczenie o zarobkach wystawiane przez pracodawcę – mówi Radosław Siubczyński, menedżer produktu w biurze rozwoju bankowości hipotecznej Banku BNP Paribas.

Podobnie postępują także inne banki, więc zazwyczaj opłaca się założyć nowe konto w banku, w którym chcemy wziąć kredyt. To także można zrobić przez internet lub przez telefon, np. korzystając z dostępnej w dużych bankach możliwości założenia konta na selfie. Innym rozwiązaniem jest zawarcie umowy za pośrednictwem kuriera, co także zwalnia nas z konieczności wychodzenia z domu.

Składamy wniosek przez internet

Przede wszystkim nie w każdym banku możemy złożyć wniosek kredytowy przez internet. Takiej możliwości nie ma w PKO BP, w Banku Millennium, w Santander i w Alior Banku. W tych bankach do złożenia wniosku konieczna jest wizyta w placówce.

W banku Credit Agricole procedura wygląda nieco inaczej. Tam procedura przyznawania kredytu rozpoczyna się od złożenia przez klienta odpowiedniego wniosku z dokumentami, które posłużą do oszacowania jego zdolności kredytowej. Kiedy to nastąpi, konieczne jest złożenie właściwego wniosku kredytowego, z dokumentami dotyczącymi mieszkania czy domu, które kupujemy. Ten wniosek trzeba już złożyć w oddziale.

Zdalnie można złożyć wniosek w mBanku, w Banku Pekao, w ING BSK i w BNP Paribas.

Zdalnie, bo w niektórych bankach, np. w ING BSK, przy składaniu wniosku pomagają nam konsultanci. Przy okazji informują o potrzebnych dokumentach i je odbierają.

W mBanku można złożyć wniosek od razu przez internet, podobnie jak w Pekao czy w BNP Paribas.

Podpisujemy umowę kredytową

Bez względu na to, czy bank oferuje możliwość złożenia wniosku kredytowego przez internet, czy też nie, podpisanie umowy kredytowej zawsze odbywa się w placówce bankowej. Ten wymóg stosują wszystkie banki, nawet te, które pozwalają na przeprowadzenie całego procesu wnioskowania o kredyt przez internet.

Kredytów w internecie będzie przybywać

Nie ma wątpliwości, że banków, które pozwalają na złożenie wniosku kredytowego przez internet, będzie przybywać. Te instytucje, które jeszcze takiej możliwości nie dają, pracują nad taką funkcjonalnością. Jest także szansa, że będzie się kurczyć lista koniecznych do kredytu dokumentów, jeśli kolejne usługi publiczne będą cyfryzowane. Jednak zapewne długo poczekamy na sytuację, kiedy cały proces ubiegania się o kredyt, z podpisaniem umowy włącznie, będzie można załatwić w internecie.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement