"Mieszkanie bez wkładu własnego". Znamy limity cenowe dla poszczególnych miast

Już 27 maja rusza program mający odmienić życie wielu Polaków. Jego adresatami są zarówno osoby, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego, wtórnego, jak i ci, którzy marzą o budowie domu.


O czym przeczytasz?

Kto może skorzystać z programu?

Tu rundefinedwnież rząd nie przewiduje specjalnych ograniczeń. Program dostępny będzie dla singli, par, małżeństw oraz rodzin z dziećmi. Jednak ci ostatni mogą liczyć na szczegundefinedlną pomoc w spłacie części kredytu mieszkaniowego. Tzw. spłata rodzinna, bo o niej mowa, w przypadku urodzenia się drugiego dziecka wyniesie 20 tys. zł, trzeciego i kolejnego - 60 tys. zł.

Mieszkania z limitem cenowym

Bank Gospodarstwa Krajowego ma zagwarantować wkład własny nawet do 20 proc. do kwoty 100 tys. zł. przez co najmniej 15 lat. Oferta wydaje się atrakcyjna, ale jest pewien szkopuł. Starając się o kredyt na nieruchomość bez wkładu własnego, należy pamiętać, że będą obowiązywać limity cenowe za 1mundefined. Gdyby program ruszył już teraz, zgodnie z szacunkami analitykundefinedw z HRE Investments, w Szczecinie programem nie zostałyby objęte mieszkania z rynku wtundefinedrnego kosztujące więcej niż 5488 zł/mundefined. Oznacza to rundefinedwnież, że nie kupimy lokalu droższego niż pundefinedł mln zł. W niektundefinedrych miastach możemy mieć też problem z dostępnością mieszkań w dobrych lokalizacjach.

Ograniczona dostępność lokali na rynku wtundefinedrnym

Analitycy poddali analizie ogłoszenia dotyczące wszystkich miast wojewundefineddzkich. Wynika z niej, że na rynku wtundefinedrnym sytuacja najgorzej prezentuje się w największych miastach w Polsce. W Krakowie i Warszawie kredytobiorcy mogą wybierać jedynie spośrundefinedd 4 proc. mieszkań dostępnych na rynku, mimo że w stolicy szacunkowy limit ceny za metr wynosi najwięcej, bo aż 9242 zł. Za to w Gorzowie Wielkopolskim czy Opolu mieszkań spełniających kryteria programu znajdziemy kolejno 54 i 44 proc.

Deficyt nowych mieszkań

Szacuje się, że inwestujący na rynku pierwotnym najmniej ofert znajdą w Szczecinie, bo zaledwie 2%. To, jak wspomnieliśmy, dlatego, że wśrundefinedd miast wojewundefineddzkich Szczecin ma obecnie najniższy szacunkowy limit ceny za metr kwadratowy, ktundefinedry wynosi 5945 zł. Podobnie sytuacja wygląda w Łodzi i Kielcach, gdzie jest 5 proc. mieszkań dla kredytobiorcundefinedw bez wkładu własnego.

Wśrundefinedd miast wojewundefineddzkich na drugim biegunie znajdziemy Opole, gdzie udział ofert spełniających kryteria cenowe wynosi 65 proc., czy Olsztyn undefined 54. Choć program rusza dopiero pod koniec maja, warto już teraz zacząć przeglądać ogłoszenia i kompletować odpowiednie dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!