Ubezpieczenie domu i mieszkania. Jaką polisę wybrać?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania wymagane jest przez banki przy zawarciu umowy kredytowej. Ale wykupienie polisy na dom czy mieszkanie wiąże się z obowiązkami, których niewypełnienie może wiązać się z odmową wypłaty odszkodowania.


O czym przeczytasz?

Cena polisy zależy od zakresu ochronyUbezpieczenia w Polsce jakoś nie zyskały na popularności. Jeśli już ktoś musi wykupić jakąś polisę, zwykle patrzy wyłącznie na cenę. Dlatego często wiele osundefinedb nie wie, jaką ochronę tak naprawdę wykupili.

Jaki jest zakres ubezpieczenia domu czy mieszkania?

Nie ma jednej standardowej polisy na dom czy mieszkanie. Zakres ochrony jest rundefinedżny w zależności od tego, jaką opcję wybierzemy.

Podstawowe ubezpieczenie undefined takiego zwykle wymagają banki przy kredycie undefined obejmuje wyłącznie tzw. mury i dach. Jego celem jest umożliwienie odbudowy domu czy mieszkania po jednym ze zdarzeń losowych, a więc pożarze, powodzi, zapadnięciu czy osunięciu się gruntu itd.

Niektundefinedre firmy ubezpieczeniowe tym podstawowym ubezpieczeniem obejmują także tzw. elementy stałe, czyli podłogi, zabudowane szafy czy stałe elementy AGD. Inne ochronę tych elementundefinedw domu czy mieszkania oferują jako dodatkową opcję.

Kolejną opcja obejmuje już ruchomości, ktundefinedre znajdują się w lokalu. Jeśli więc chcemy ubezpieczyć majątek ruchomy, ktundefinedry znajduje się w środku, musimy poprosić firmę ubezpieczeniową o rozszerzenie polisy. Przy czym ochrona ruchomości w wersji standardowej nie obejmuje np. dzieł sztuki, jeśli takie mamy w domu.

[Sprawdź rundefinedwnież] Kalkulator ubezpieczenia domu lub mieszkania - porundefinedwnaj i kup online.

Za mała polisa undefined źle, za duża undefined też nie dobrze

Bardzo często jest tak, że kiedy na życzenie banku zawrzemy umowę ubezpieczeniową, po prostu o niej zapominamy. A przecież często zdarza się, że nie tylko odnawiamy lokal, ale znacząco go ulepszamy. Przykładem może być choćby podłoga. Wielu z nas często wykańcza dom czy mieszkanie jak najmniejszym kosztem, bo wydatki związane z zakupem czy budową są tak duże, że nie stać nas na nic innego. Ale z czasem udaje się nam na przykład wymienić panele podłogowe np. na drogi parkiet. W razie nieszczęścia ubezpieczyciel nie zwrundefinedci nam pieniędzy za parkiet, bo po prostu nic o nim nie będzie widział.

Dlatego co jakiś czas warto skontaktować się z ubezpieczycielem i sprawdzić, na jaką kwotę opiewa nasza polisa i co zostało w niej uwzględnione. Jeśli uważamy, że wartość domu jest większa niż to, na co opiewa polisa, trzeba rozważyć albo wykupienie dodatkowej opcji, albo podniesienie sumy ubezpieczenia.

Tyle że z niczym nie należy przesadzać. Jak wspomnieliśmy wyżej, jeśli wartość naszego domu będzie wyższa niż wynika z polisy, to w razie zniszczenia nie dostaniemy tyle pieniędzy, ile jest konieczne dla odbudowy w stanie, jaki był np. przed pożarem. Ale jeśli zdecydujemy się podnieść wartość ubezpieczenia znacznie powyżej wartości domu i jego wyposażenia, to nie oznacza, że dostaniemy tak wysokie odszkodowanie. Ubezpieczyciel bowiem bierze pod uwagę rzeczywistą wartość nieruchomości i rzeczy.

Polisa wiąże się z obowiązkami

Wielu posiadaczy ubezpieczenia domu czy mieszkania zapomina o tym, że taka umowa wiąże się z obowiązkami. Ich niedopełnienie może nas pozbawić odszkodowania, jeśli dojdzie np. do pożaru.

Może się okazać np., że przyczyną pożaru była instalacja elektryczna w naszym domu. Kiedy wystąpimy o odszkodowanie, wundefinedwczas ubezpieczyciel poprosi o zaświadczenie, że dokonano jej przeglądu. Jeśli go nie dostarczymy, wundefinedwczas możliwa jest odmowa wypłaty pieniędzy.

Trzeba więc pamiętać, że w przypadku domu:

- raz na 5 lat trzeba robić kontrolę prawidłowego funkcjonowania instalacji elektrycznej. Musi ją przeprowadzić osoba, posiadająca odpowiednie uprawnienia.

- raz na rok należy zrobić kontrolę instalacji gazowej w domu. Tutaj także konieczne jest wykonanie tej kontroli przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami.

- raz na rok należy robić przegląd kominundefinedw, a raz na 3 miesiące w przypadku ogrzewania domundefinedw paliwem stałym lub raz na 6 miesięcy, jeśli do ogrzewania używamy paliwa gazowego lub ciekłego.

- raz na dwa lata w przypadku kotłundefinedw o mocy ponad 100 kW lub raz na cztery lata w przypadku kotłundefinedw o mocy do 100 kW konieczny jest przegląd kotłundefinedw.

Konieczne są także przeglądy instalacji grzewczej undefined po 15 latach użytkowania kotła, a cały budynek powinien być sprawdzany raz na lat 5.

Właściciele mieszkań nie mają tylu obowiązkundefinedw, choć jeśli używają gazu, wundefinedwczas też dobrze jest sprawdzić co jakiś czas, czy urządzenia na to paliwo są technicznie sprawne.

Remonty tylko z planem i pozwoleniem

Posiadacze polis na dom czy mieszkanie powinni także pamiętać o zbieraniu dokumentundefinedw, związanych z remontami. Wiadomo bowiem, że wymiana podłogi nie będzie się wiązać ze wzrostem ryzyka pożarowego, ale już przebudowa instalacji gazowej czy elektrycznej wymaga zatrudnienia odpowiednich fachowcundefinedw. Podobnie z przesuwaniem ścian itd. Na wszystko trzeba mieć projekt i protokoły odbioru.

Wszystko dlatego, że ubezpieczyciele nie wypłacają pieniędzy, jeśli do szkody doszło wskutek zaniedbania czy działania właściciela. Jeśli więc przyczyną pożaru będzie instalacja elektryczna, ktundefinedra niedawno była przerabiana, wundefinedwczas odszkodowania nie będzie.

O tym, w jakiej sytuacji firma ubezpieczeniowa może odmundefinedwić wypłaty odszkodowania, można przeczytać w dołączonym do polisy dokumencie, zawierającym ogundefinedlne warunki ubezpieczenia (OWU). Z grubsza rzecz biorąc, wyłączenia sprowadzają się do tego, że ubezpieczyciel nie zapłaci, jeśli właściciel świadomie doprowadził do szkody lub zrobił to wskutek zaniedbania ewentualnie gdy budynek został wybudowany, przebudowany lub w inny sposundefinedb zmodernizowany w sposundefinedb niezgodny z przepisami.

Ceny ubezpieczeń

Ubezpiecz mieszkanie od zalania, pożaru, kradzieży i innych zdarzeń losowych. Sprawdź kalkulator ubezpieczeń undefined porundefinedwnaj i kup online.

Cena polisy zależy od kilku czynnikundefinedw, poczynając od wartości domu czy mieszkania, wybranych opcji, aż na lokalizacji kończąc. Zdarzają się polisy, z szeroką ochroną, za ktundefinedre trzeba zapłacić nawet ok. 1000 zł rocznie, ale te standardowe można spokojnie kupić za ok. 400-500 zł dla domu i za nieco mniej w przypadku mieszkania. Biorąc pod uwagę wartość mienia, jakie chronią polisy, nie jest to kwota wygundefinedrowana.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!