Premię gwarancyjną dostaniesz na remont kanalizacji lub ocieplenie budynku

W Sejmie trwają prace nad przepisami, które poszerzą możliwość uzyskania premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej. Będzie można ją wziąć na remont kanalizacji, ocieplenie domu i na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność


O czym przeczytasz?

Książeczka mieszkaniowaW Polsce na koniec 2019 roku było przeszło 1 mln książeczek mieszkaniowych. To rodzaj rachunku oszczędnościowego, mający swoje korzenie jeszcze w PRL. Na książeczkach mieszkaniowych odkładane były pieniądze, które miały pozwolić na opłacenie wkładu potrzebnego do uzyskania choćby mieszkania w spółdzielni. Zmiany gospodarcze, do jakich doszło w latach 90-tych XX wieku sprawiły, że zgromadzone tam sumy – wcześniej dość pokaźne – mocno straciły na wartości, przez co wiele osób po prostu schowało książeczki do szuflady.

Liczy się premia

Choć oszczędności na książeczkach straciły na wartości, to jednak same książeczki nadal są wartościowe.

Chodzi o premię gwarancyjną, którą można uzyskać. O ile na koniec 2019 roku średnia wartość oszczędności na książeczkach wynosiła nieco ponad 487 zł, to wartość średniej premii gwarancyjnej wynosiła ponad 10,2 tys. zł.

Aby uzyskać tę premię, konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Przede wszystkim trzeba kupić lub zbudować mieszkanie, dom, dokonać przekształcenia prawa do mieszkania w spółdzielni, wziąć kredyt na mieszkanie lub dom. W przepisach jest jeszcze kilka innych możliwości, jak choćby remont instalacji gazowej czy elektrycznej ewentualnie wymiana okien.

Dochodzi remont instalacji wodno-kanalizacyjnej i ocieplenie

W projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, nad którą obecnie pracuje Sejm, dodane zostały propozycje kolejnych przepisów, które dadzą prawo do uzyskania premii gwarancyjnej.

Jedną z takich nowych możliwości będzie remont instalacji wodno-kanalizacyjnej. Nie do końca jest jasne, jaki właściwie powinien być zakres remontu. No i trudno sobie wyobrazić, że dokonuje się takiego remontu samodzielnie w mieszkaniu, więc pewnie ustawodawcy bardziej zależy na domach. Jeśli w grę wchodzi przebudowa systemu doprowadzania wody i odprowadzania ścieków, wówczas właściciele samodzielnych budynków mogą mieć powody do zadowolenia. Taka inwestycja bowiem zwykle słono kosztuje.

Kolejnym nowym rozwiązaniem jest możliwość wypłaty premii po inwestycji w termomodernizację domu czy mieszkania. Tutaj także jeszcze brak szczegółów, ale zapewne ocieplenie budynku już wystarczy, aby sięgnąć po pieniądze z książeczki mieszkaniowej. Warunkiem jest, aby wartość inwestycji była większa niż 6 tys. zł.

Przekształcenie użytkowania wieczystego z premią

Kolejną propozycją jest możliwość uzyskania premii gwarancyjnej w sytuacji, kiedy posiadacz książeczki zdecydował się na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. To rozwiązanie może być ciekawe zwłaszcza dla osób z miast, głównie dużych, bo tam wiele budynków zostało postawionych na gruntach, do których jest wyłącznie prawo użytkowania wieczystego.

Aby dokonać przekształcenia, trzeba liczyć się z opłatami, których wysokość m.in. zależy od decyzji samorządów. Nowe przepisy mówią, że jeśli ktoś podjął trud przekształcenia i przez 5 lat ponosił opłatę przekształceniową, może wystąpić do banku o wypłatę premii gwarancyjnej.

Najemcy także mogą skorzystać

W projekcie zapisano także możliwość likwidacji książeczki i wypłaty premii gwarancyjnej, jeśli jej posiadacz jest osobą, która podpisała umowę o najem instytucjonalny z dojściem do własności. To rozwiązanie jest stosowane choćby w ramach programu Mieszkanie plus, gdzie najemcy mogą wybrać wyższy czynsz, dzięki któremu za jakiś czas mogą stać się właścicielami lokalu.

Będzie to możliwe, jeśli najemca wpłaci co najmniej 3 proc. wartości lokalu, który posiada i jeśli mieszka w tym lokalu dłużej niż rok. Problem w tym, że w lipcu 2020 roku z takiego najmu można korzystać tylko na kilku, kilkunastu osiedlach w Polsce.

Mieszkania w ułamkach

Projekt zawiera też zmiany w przepisach, dotyczących wypłaty premii przy zakupie mieszkania stanowiącego odrębną własność lub wejścia w posiadanie mieszkania spółdzielczego. Dotychczasowe przepisy pozwalały na wypłatę premii w razie zakupu na własność lokalu lub nabycia spółdzielczego prawa własnościowego do domu lub mieszkania. Możliwa była także współwłasność – w domyśle małżeńska.

Tymczasem w nowej wersji przepisów jest mowa o tym, że premię można otrzymać, jeśli uzyska się własność lokalu czy też spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w części nie niższej niż ¼. To oznacza, że ustawodawca dopuszcza wypłatę premii nawet w sytuacji, kiedy nabywcy składają się na zakup. A więc jeśli ktoś decyduje się na wspólny zakup nieruchomości, a kupujących jest co najwyżej 4, też może złożyć wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii.

Bez rejestracji nie będzie wypłaty

W projekcie znalazł się zapis, który sugeruje, że rząd chce powoli wygaszać książeczki mieszkaniowe, a więc i dopłaty. Chodzi o obowiązek rejestracji takiego rachunku. Bez rejestracji nie będzie można uzyskać premii gwarancyjnej, mimo spełnienia innych warunków ustawowych. Zapis mówi, że wypłata premii będzie możliwa od stycznia roku następującego po tym, w którym nastąpiła rejestracja.

W projekcie nie ma wprawdzie nic o tym, do kiedy będzie możliwa rejestracja. Być może chodzi o sprawdzenie, ile jeszcze jest rachunków, z którymi będzie wiązać się ewentualna wypłata premii. Ale istnieje i taka możliwość, że po pewnym czasie rząd odbierze niezarejestrowanym książeczkom prawo do uzyskania premii i likwidacja tych rachunków będzie się wiązać jedynie z wypłaceniem zgromadzonych tam, niewielkich oszczędności.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome