Dobry debiut Allegro. Na dzień dobry ponad 51 proc. w górę

Posiadacze akcji Allegro mają powody do zadowolenia. Na debiucie zarobili 51 proc., a potem jeszcze trochę


O czym przeczytasz?

Allegro dało nieźle zarobić65 zł – tyle kosztowały akcje Allegro na otwarciu pierwszego dnia notowań tej spółki. Przypomnijmy, że ci, którzy kupili papiery w ofercie publicznej, zrobili to po 43 zł. A więc na samym początku zarobili na posiadanych walorach ponad 51 proc.

Ponad 7 proc. zysku na debiucie

Trzeba pamiętać, że duża liczba chętnych sprawiła, że doszło do sporej redukcji zapisów w transzy inwestorów indywidualnych. Wyniosła ona aż 84,8 proc. Jeśli ktoś wyłożył 10 000 zł, to po redukcji mógł kupić jedynie papiery za ok. 1500 zł, czyli zarobił ok. 770 zł na debiucie. To daje 7,7 proc. zysku na kapitale.

Jednak nawet taka stopa zwrotu robi wrażenie w świecie lokat, które dają 0,01 proc. w skali rocznej.

70 zł na koniec dnia

Po debiucie Allegro stało się największą pod względem kapitalizacji spółką GPW. Na debiucie wartość spółki wyniosła aż 66,5 mld zł. To znacznie więcej niż wartość CD Projekt, najdroższej do niedawno spółki na GPW (ponad 36 mld zł) czy PKO BP (27,8 mld zł).

A przecież takie wyniki przyniósł tylko debiut. Potem spółka poszła jeszcze w górę. W szczytowym momencie pierwszego dnia notowań jej akcje kosztowały prawie 72 zł, potem jednak cena spadła i na zamknięciu wynosiła 70 zł. To oznacza, że pierwszego dnia notowań posiadacze akcji zarobili na nich prawie 63 proc. Przy inwestycji rzędu 10 tys. zł, z uwzględnieniem redukcji, daje to przeszło 9-proc. zarobek pierwszego dnia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat