Wybieramy z dziećmi ich pierwszy komputer. Na co warto zwrócić uwagę?

Wojtek i Basia to bliźniaki, które są naszymi małymi doradcami w kwestiach mieszkaniowych. Dziś zapytaliśmy je, jaki chciałyby dostać komputer. Z ich rodzicami porozmawialiśmy o tym, na co zwracać uwagę, kupując pierwszy sprzęt PC dla dziecka.


O czym przeczytasz?

Komputer to nieodzowna część nauki uczniów. Korzystają z niego w czasie lekcji i odrabiając prace domowe. To jednak nie tylko narzędzie do pracy, ale także odpoczynku. Wybieramy z dziećmi ich pierwszy komputer! 

Kiedy kupić pierwszy komputer dla dziecka?

Kiedy kupić pierwszy komputer dla dziecka? Zapytaliśmy o to Piotra i Sylwię. Piotr:

Nasze dzieci są jeszcze bardzo małe. Korzystają z komputera, kiedy oglądamy razem filmy czy bajki. Zdarza im się też grać w gry, ale są to bardzo proste aplikacje edukacyjne. Uważam, że najlepszym czasem, by kupić dziecku własny komputer jest moment, kiedy zaczyna go potrzebować do szkoły - na przykład do odrabiania pracy domowej.

Naukowcy też tak uważają. Coraz więcej rodziców zaczyna rozumieć, że szeroko rozumiane technologie, są częścią dzisiejszego życia i dobre wychowanie dziecka nie oznacza, że nie będzie ich unikało. Dużo mówi się o problemach ze wzrokiem i kręgosłupem, których mogą nabawić się podopieczni siedząc przed komputerem. Do tego istnieje nieustanna obawa o to, z czym młodzi zetkną się w wirtualnym świecie i jaki będzie miało to na nich wpływ.

Często zapomina się jednak o tym, że smartfony i komputery same w sobie nie stanowią problemu, ale to, jak często się z nich korzysta. Nadmierne użytkowanie praktycznie każdej rzeczy może nieść za sobą złe skutki. Korzystając umiejętnie z nowych technologii, mogą być przydatne i służyć rozwojowi. W przypadku dzieci może to być narzędzie sprzyjające rozwijaniu wiedzy i zainteresowań.

Mała Basia chciałaby mieć już komputer. Zapytaliśmy ją czy potrafi z niego korzystać:

Tak. Czasami oglądam bajki na komputerze, jak mama się zgodzi. Najbardziej lubię "Krainę lodu" i "Psi Patrol".

Kiedy kupić dziecku pierwszy komputer? Specjaliści ds. uzależnień od technologii oceniają, że nie wiek ma znaczenie na wpływ dziecka na komputer, ale brak kontroli ze strony rodziców. Zatem nie ma odpowiedniego wieku na korzystanie z komputera, poza tym, że musi być na tyle duże, by umieć je obsługiwać i zrozumieć zasady jego działania. Zatem kupno komputera to dobry pomysł, ponieważ to jeden z elementów naszej epoki. Należy brać natomiast pod uwagę konieczność nauczenia dziecka kontrolowania czasu – nie przez rodziców, lecz samo musi nauczyć się odejść od sprzętu. Rodzic powinien także kontrolować korzystanie z internetu i rozmawiać z podopiecznym na temat niebezpieczeństw z którymi może się tam zetknąć.

Na co zwracać uwagę kupując komputer?

Komputer składa się z poszczególnych podzespołów. Wybierając sprzęt dla dziecka należy zwrócić uwagę, jaką wydajność mają poszczególne elementy budowy. Jakie są główne elementy, z których składa się komputer?

- Procesor – to takie jakby serce komputera, które odpowiada ze zrealizowanie procesów, które się dokonują w systemie. Od niego zależy jak szybko będzie działał komputer oraz ile zadań jednocześnie użytkownik będzie mógł wykonać.

- Płyta główna – to miejsce na którym znajduje się procesor, pamięć RAM, dysk twardy i karta graficzna. Zakup pierwszego lepszego modelu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie będą ze sobą sprawnie działać. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy zwracać uwagę przede wszystkim na model podstawki pod procesor. W pamięci głównej znajduje się także cała masa innych złączy, które wpływają później na to, jak funkcjonuje komputer. To między innymi: banki dla pamięci RAM, sloty PCI i PCI-Ekspress dla karty rozszerzeń gniazda do podłączenia dysków czy złącza do podłączenia urządzeń preferencyjnych.

- Pamięć RAM – procesor odpowiada za przetwarzanie danych, a za szybki dostęp do nich odpowiada pamięć RAM. Żeby można wykonywać jak dużą ilość operacji jednocześnie, pojemność musi być jak największa, a żeby działały szybko, konieszna jest wysoka częstotliwość taktowania. To właśnie na te dwa elementy należy zwrócić uwagę przy wyborze pamięci RAM.

- Karta graficzna – odpowiada ona głównie za wyświetlanie obrazu, ale wspomaga także procesor podczas wykonywania wszelkich obliczeń. Będzie ważna, gdy rodzic będzie kupował sprzęt pod gry komputerowe

- Dysk twardy – w przypadku dysku twardego ważna jest nie tylko pojemność, ale także sposób działania. Dysk wpływa na szybkość zasobów, które są przechowywane oraz na czas realizacji procesu odczytu i zapisu danych

- Zasilacz komputerowy – odpowiada za dostarczenie mocy potrzebnej do działania wszystkich części, które należą do zestawu komputerowego. Jego moc ogólna powinna odpowiadać sumie zapotrzebowania pozostałych elementów

- Obudowa komputera – kupując obudowę należy zwrócić uwagę na jej typ oraz czy jest kompatybilna z płytami głównymi. To skrzynka, w której są umieszczone poszczególne elementy, które wchodzą w skład komputera, dlatego też jest to moment, kiedy należy zwrócić uwagę również na jej wygląd i design

- System opearycyjny – często jest dołączany do zestawu, a najczęściej wybierany jest oczywiście Microsoft Windows. Dla potrzeb ucznia wystarczy Windows 10 Home.

Dla tych, którzy potrzebują specjalisty do zamontowania jakichkolwiek techonologii, w tym sprzętu komputerowego Komputronik umożliwia usługi serwisowe z dojazdem do domu.

Jak wybrać monitor do komputera?

Sylwia mówi: 

Lubimy wspólnie oglądać filmy, zastanawiamy się nad kupnem nowego monitora, który byłby większy, a obraz wyraźny. Podobają mi się szerokie monitory. Korzystam z nich w pracy, są także bardzo wygodne do codziennego użytku, ponieważ mogę tak rozmieścić kilka plików na pulpicie i widzieć wszystkie bez problemu.

Piotr: 

Zastanawiamy się nad odpowiednią wielkością monitora. Chcemy, aby była odpowiednia do naszego pomieszczenia. Zbyt duży monitor męczy wzrok oraz może optycznie przykłoczyć całe pomieszczenie.

Monitor to jedna z najważniejszych decyzji jaką się podejmuje przy kupowaniu sprzętu komputerowego. Przede wszystkim musi mieć odpowiednią wielkość. Podobnie jak w przypadku telewizora, większy nie oznacza wygodniejszy. Powinien być dostosowany do pomieszczenia w którym będzie stał i odległości w której dziecko będzie z niego korzystało. Monitor nie powinien być ustawiony bliżej niż 50 cm od oczu. Patrząc na niego powinniśmy widzieć cały obraz – jeśli tak się nie dzieje, wzrok szybko się zmęczy. Dla osób, które często grają na komputerze zaleca się rozdzielczość przynajmniej 25 cali.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na matrycę. Obecnie popularne są trzy technologie - TN, IPS i VA. Matryce TN charakteryzuje bardzo szybki czas reakcji, dlatego uważa się je za idealne dla graczy. Mają jednak sporo wad – np. słabe odwzorowanie kolorów, gdy patrzy się pod kątem, przez co oglądanie filmów nie będzie wygodne. Lepszą paletę barw i kąty widzenia mają matryce IPS, mają za to nieco dłuższy czas reakcji niż TN. Niejako kompromisem pomiędzy technologią TN a IPS są matryce VA. Dobrze odwzorowują kolory, mają zadowalające kąty widzenia, ale z kolei ‘smużą’ w przypadku korzystania z gier.

Wybierając monitor należy zwrócić uwagę także na rozdzielczość. Dla monitorów 21-27 cali powinno to być Full HD, czyli 1080p. Dla większych monitorów zaleca się rozdzielczość WQHD, czyli 1440p. Co z popularnym 4K? Zaleca się go do naprawdę dużych monitorów o rozdzielczości 2160p. Taki monitor przydaje się jednak jedynie do pracy dla grafików czy montażystów. Dziecko ani większość dorosłych nie potrzebują takiego monitora, obecnie za standard uważa się monitory o wielkości 21-29 cali. Do wygodnego grania zaleca się przynajmniej 24 cale.

Wybierając wielkość ekranu, trzeba zwrócić też uwagę na jego proporcje. Dotychczas najczęściej były wybierane monitory o proporcjach 16:9, tzw. monitory panoramiczne. Od niedawna modne są także monitory ultra panoramiczne o proporcjach 21:9. To większa wygoda oglądania filmów czy korzystania z komputera do pracy czy nauki.

Idealnym monitorem dla nastoletniego dziecka, które lubi grać w gry będzie monitor Samsung Odyssey. To 27-calowy monitor gamingowy. Wyświetla obraz w rozdzielczości 2560x1440 piksele oraz posiada tryb HDR. Częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 144Hz. To monitor wysokiej jakości, który będzie służył nas lata i będzie doskonały także to wyświetlania filmów na poziomie kinowym. 

Jeśli rodzic zdecyduje się na kupno komputera do nauki i codziennego użytku - takiego jak wyświetlanie filmów czy oglądanie zdjęć, warto pomyśleć o ASUS VY249HE-W. Technologia matrycy IPS zapewnia aż 16,7 miliona kolorów, dzięki czemu wyświetlane zdjęcia i filmy sprawiają wrażenie bardzo realistycznych. Do tego matryca zapewnia możliwość oglądania pod kątem do 178 stopni, co gwarantuje bardzo dobry obraz niemal z każdej perspektywy.

Obecnie bardzo popularnym i wygodnym rozwiązaniem są komputer All-One. Właśnie taki sprzęt spodobał się Wojtusiowi:

Bardzo mi się podoba ten komputer (wskazuje na Lenovo IdeaCentre AIO 3), ponieważ fajnie wyglądają na nim obrazki, a do tego jest duży i ładny.

Wojtuś wybrał komputer w naprawdę dobrym guście. Przyciąga uwagę i doskonale sprawdza się jako domowy komputer. Będzie idealny dla dzieci, kóre potrzebują go do nauki, ale także dla rodziców, którzy czasami chcą skorzystać z komputera podopicznych. Dzięki eleganckiej podstawce i stojakowi jest elegancki i pozwala zaoszczędzić dużo miejsca na biurku. Z łatwością poradzi sobie z każdym zadaniem, nawet jeśli wasi podopieczni lubią grać w gry. Procesor AMD Ryzen i dysk SSD zapewniają płynną i szybką pracę. IdeaCentre AIO 3 ma też opcję ekranu dotykowego, do którego są przyzwyczajone ze względu na wczesne korzystanie ze smartfonów. Lenovo IdeaCentre AIO 3 wygląda estetycznie także ze względu wygodny uchwyt na kable, który jest wbudowany w podstawkę. Dzięki temu uniknie się bałaganu na biurku.

Dla tych, którzy dużą wagę przywiązują do designu i dla tych, którzy szczególnie lubią wszystkie sprzęty firmy Apple, idealny będzie Apple iMac 24''. Jego cena jest wysoka, ale będzie zachwycone nim każde dziecko i... każdy rodzic. Jest dostępny w siedmiu zwariowanych i stylowych jednocześnie kolorach oraz jest bardzo smukły (ma jedynie 11,5 mm). Jak podkreśla producent - procesor główny, graficzny, pamięć i inne podzespoły zintegrowane są w tak niewielkiej obudowie dzięki nowoczesnemu systemowi M1. Jest także doskonały do nauki zdalnej, ponieważ wbudowany mikrofon i kamera są tak wyraźne, że można odnieść wrażenie, że prowadzi się prawdziwą, a nie wirtualną rozmowę. 

Komputer dla młodego gracza czy komputer do nauki zdalnej?

To przede wszystkim dwa różne komputery. Rodzice, którzy mają starsze dzieci mogą zastanowić się nad komputerem dostosowanym do gier. Dla maluchów wystarczy taki komputer, jak do nauki. Mały Wojtek: 

Nie gram często w gry, ale bardzo to lubię. Jak już gram, to dopasowuję karteczki z nauką angielskiego. Jak będę starszy, chciałbym grać w gry z samochodami. 

Piotr:

Komputer jest częścią naszej codzienności. Dzieci w wieku nastoletnim będą chciały korzystać z własnego komputera. Uważam, że - jeśli tylko rodzice mogą sobie na to pozwolić - powinni zainwestować w dobry sprzęt, który posłuży dziecku na lata i będzie wygodny. Zadaniem rodzica z kolei jest wychować dziecko tak, by korzystało z niego mądrze i miało tak dużo pasji, by chętnie też od niego odchodziło, żeby zająć się czymś równie ciekawym.

Dla młodego gracza

Każdy gracz przede wszystkim będzie kierował się wydajnością. Oczywiście temat komputerów gamingowych obejmuje jedynie starsze, dorastające dzieci.  Taki komputer będzie musiał posiadać wiele rdzeni, zaleca się zestawy wyposażone w układy co najmniej czterordzeniowe i czterowątkowe. Konieczna będzie także dobra karta graficzna, wyposażona w 4 GB, a nawet 6 GB pamięci. Zaleca się także pamięć RAM minimum 2133 MHz. Bardzo dobrej jakości będą modele 2666 MHz.

Komputery stacjonarne do gier będą droższe od tych, które będą wykorzystywane do nauki. Komputer za 2500 – 3500 zł powinien uruchomić większość nowych gier i odbierać ze średnią jakością. Chcąc zapewnić dziecku że gra, która się nie zatnie, powinno zainwestować się w komputer w cenie 4000 zł. 

Aby móc uruchomić na komputerze całkiem niezłe gry, dobry będzie Komputronik Infinity X500 [W1]. To jeden z najtańszych dobrych komputerów dla graczy, który będzie dobry dla młodszego dziecka, które będzie mogło z niego korzystać na co dzień, a które nie będzie miało bardzo wygórowanych oczekiwań. Droższym, ale bardzo dobrym rozwiązaniem będzie Komputronik Infinity X510 [A2]. Do gier w rozdzielczości FullHD będzie idealny. Karta graficzna pozwala na otwarcie nawet najnowszych gier o przynajmniej średniej jakości. To dobre rozwiązanie dla nastolatka, który lubi grać w gry, ale też korzysta ze sprzętu na co dzień.

Do nauki zdalnej

To dość tanie urządzenie, które nie wymaga od komputera dużego obciążenia. Komputer stacjonarny dla ucznia czy oso/;by dorosłej, która potrzebuje sprzętu do przeglądania internetu i oglądania filmów nie będzie wymacagający, a tym samym drogi. Co zatem wystarczy?

Nasz maluch nie będzie potrzebował wysokonapięciowego procesora, ponieważ jego potencjał i tak nie będzie wykorzystany. W przypadku takiego komputera wystarczą modele dwurdzeniowe o niskim współczynniku TDP. Wystarczy także pojemny, niekoniecznie szybki dyski – standardowy model HDD o pojemności 1 TB  wystarczy. Podobnie z kartą graficzną, zrezygnowanie z jednostki dedykowanej zdecydowanie wystarczy. Komputer wykorzystywany do nauki i oglądania filmów może kosztować nawet jedynie 1500 – 3000 zł. Gdy dziecko podrośnie i zmienią się jego wymagania – np. będzie potrzebował komputera do edytowania zaawansowanych grafik czy zdjęć, zawsze można zainwestować w nowe, lepsze części. 

Do nauki zdalnej bardzo dobrym pomysłem będzie zatem Acer Aspire C22-820. Sprawia, że radzenie sobie ze skomplikowanymi zadania czy edytowanie najnowszych treści jest bardzo proste i wygodne. Dzięki szybkiej pamięci RAM DDR4 użytkownik może otwierać jednocześnie wiele aplikacji oraz posiada bardzo wyraźny obraz. Dla tych, którzy chcą zainwestować w dobry sprzęt na lata, warto rozważyć Lenovo IdeaCentre AIO 5. Ma 27-calowy wyświetlacz QHD, wyświetlajacy nawet najmniejsze detale. Dzięki wbudowanym głosnikom JBL i technologii Dolby dźwięk jest wyjątkowo głeboki i przyjemny. W przypadku tego modelu nie sposób również nie docenić wyjątkowego designu z pięknymi złotymi dodatkami.

Jak nauczyć dziecko mądrze spędzać czas przed komputerem?

Sylwia mówi:

Dzieci biorą z nas przykład. Z mężem dużo z nimi rozmawiamy, ale staramy się pamiętać też o tym, że nas naśladują. Komputer jest ważnym narzędziem do nauki, pracy czy odpoczynku, ale sami z Piotrem staramy się kreatywniej spędzać czas niż tylko oglądając filmy. Często wyjeżdzamy całą rodziną, robimy coś razem. Lubimy sport i próbujemy w dzieciach też zaszczepić pasję do aktywnego życia.

Dużo mówi się o tym, by uczyć dzieci świadomie korzystać z nowych technologii. Jak to zrobić w praktyce?

Oto 5 sposobów, by nauczyć dziecko mądrze korzystać z komputera:

- bądź przykładem – dzieci zwyczajnie naśladują rodziców i chcą brać z nich przykład. Jeśli dużo czasu spędzasz przed komputerem, twoje dziecko też będzie tego chciało. Pokaż dziecku alternatywne sposoby spędzania miło czasu

- nie zabraniaj postęp technologiczny jest nieunikniony, a dziecko wcześniej czy później i tak zetknie się z wirtualnym światem. Lepiej, żeby robiło to pod okiem rodzica

- umiar we wszystkim – trzeba dziecku jasno tłumaczyć, dlaczego nie jest dobrym pomysłem korzystanie zbyt często z komputera. Według naukowców dla zdrowia i prawidłowego rozwoju, małe dzieci nie powinny z niego korzystać dłużej niż poł godziny dziennie

- zagraj z dzieckiem – nic tak nie pomaga w zacieśnianiu więzi i budowaniu zaufania jak wspólne spędzanie czasu. Zainteresuj się tym, co interesuje twoje dziecko

- pilnuj – nawet gry dla najmłodszych potrafią nie być wartościowe. Warto wybierać dla malucha te, które uczą je logicznego myślenia, strategii i planowania by wspomóc ich naturalny rozwój umysłowy. Starszym dzieciom warto założyć kontrolę rodzicielską

Jak założyć blokadę rodzicielską? Funkcja kontroli rodzicielskiej pozwala blokować dostęp do niebezpiecznych stron i treści w Internecie. Pozwala także na ustawianie limitów czasowych korzystania z komputera. Obecnie najbardziej popularnym systemem operacyjnym, wypierającym już inne, starsze wersje, jest Windows 10. Aby założyć blokadę rodzicielską należy utworzyć oddzielnie konto przeznaczone dla rodzica i dla dziecka, a następnie zalogować się do panelu zarządzania kontami rodziny. Znajdują się tam poszczególne zakładki:

 „Przeglądanie Internetu” - blokowanie dostępu do wybranych treści

„Zakupy i wydatki” – blokowanie wykonywania płatności w systemie

„Godziny korzystania z urządzeń” – ustawianie limitów czasowych korzystania z urządzenia.

Piękne otoczenie komputera  

Kupując komputer na ogół skupiamy się nie tylko na podzespołach, ale też licznych akcesoriach, które są bardzo przydatne i zwyczajnie fajne. Dzisiejsze technologie smart pozwalają na kompatybilne korzystanie z gadżetów, które współgrają z komputerem czy telewizorem. Inteligentne lampki Philips Hue Play czy żarówki Philips Hue w zestawie z mostkiem Philips Bridge mogą synchronizować się na przykład z odtwarzaną muzyką, dostosowując do niej efekty świetlne. Samodzielnie można zarządzać także barwą światła, który posiada 16 mln kolorów do dyspozycji i 15 000 tysiącami odcieni bieli. Żarówki Philips mogą być sterowane głosem lub przez aplikację smart home. 

Inteligentne oświetlenie jest jednym z popularniejszych rozwiązań smart home. Polega ono na bezprzewodowym kontrolowaniu systemu lamp z poziomu aplikacji na urządzeniu moblinym – smartfonie czy tablecie. Inteligentne oświetlenie, to nie tylko żarówki i gniazdka. Inteligentne są także światła led czy nawet lampy (bardzo designerka jest biała lampka nocna Philips Hue Go 2). Doskonałym, bezpiecznym i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest oświetlenie Smart. To system lamp, które można bezprzewodowo kontrolować korzystając z aplikacji na urządzeniu mobilnym – smartfonie czy tablecie. Wyłączenie światła jest możliwe bez wstawania z kanapy czy nawet, gdy jest się poza domem. System światła smart home funkcjonuje dzięki inteligentnym źródłom światła (czyli lampom, żarówkom czy światłu led), urządzeniu, które zarządza połączeniem między tymi lampami oraz zainstalowaną aplikacją od producenta danej firmy, dzięki której można sterować urządzeniem. 

Ważnymi akcesoriami są także głośniki czy myszki. Do codzennego użytku wystarczy mysz uniwersalna. Na rynku obecnie jest tak duża różnorodność, że można pokusić się o taką, która będzie pasowała jednocześnie do pokoju i do sprzętu komputerowego, będąc elegnackim połączeniem. Bardzo ładne są myszki Logitech M350 Pebble. Z kolei jedne z najpopularniejszych to smukłe myszki firmy Apple Magic Mause. Są bardzo charakterystyczne, a ci którzy przyzwyczają się do ich wygody, w przyszłości nie chcą korzystać z innych modeli. Wybierając z kolei głośniki warto wziąć pod uwagę, żeby nie zajmowały zbyt wiele miejsca na biurku. Jeśli zależy nam na wygodzie, możemy zdecydować się na domowe głośniki bezprzewodowe. Przy komputerze i tak na ogół znajduje się duża ilość kabli, więc warto ją minimalizować. Mocniejsze głośniki dla osób, które zdecydują się na kupno dziecku komputera gamingowego, to głośniki z zestawem 2.1. Jeśli ktoś decyduje się na głośniki z myślą o słuchaniu muzyki w dobrej jakości, powinien wybrać głośniki 2.0.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement