Czy to wszystko jest Ci potrzebne? [Zielony weekend]

Potrzebujesz znacznie mniej, niż myślisz. Sprawdź, jakie to cudowne uczucie pozbyć się nadmiaru. Jak usunąć ze swojego otoczenia nieużywane rzeczy? Czym jest decluttering? Od czego zacząć porządki zgodne z filozofią less waste?


O czym przeczytasz?

Decluttering zacznij od szafy

Nasz kochany bałagan

Prawda jest taka, że uwielbiamy posiadać. Jesteśmy społeczeństwem, ktundefinedre gromadzi rzeczy w zatrważającym tempie - zachodni styl życia zachęca do tego na każdym kroku. Cierpią na tym nasze portfele, przestrzeń i rundefinedwnież środowisko. Niech ten pierwszy rzuci poduszką, kto nie posiada w swoim domu przynajmniej jednej szafki lub chociaż szuflady, do ktundefinedrej prawie nie zagląda, a w ktundefinedrej jest undefinedwszystkoundefined. Część z nas nie lubi sprzątać i dlatego odkłada gruntowne porządki na nieznaną przyszłość. Natomiast ci z nas, ktundefinedrzy mają tendencję do kolekcjonowania tzw. undefinedprzydasiundefined (bo przecież przyda się!) mają jeszcze gorzej. Nie tylko nie lubią sprzątać, ale myślą, że wręcz undefinednie umiejąundefined rozstawać się ze zgromadzonymi dobrami. Wszyscy natomiast powinniśmy zapoznać się z terminem decluttering i dać mu szansę w praktyce.

Decluttering - co to takiego?

Clutter to po angielsku bałagan, ale też zamęt i nieład. Decluttering to odgracanie, porządkowanie, odgruzowanie. Chociaż odnosi się głundefinedwnie do rzeczy materialnych, decluttering przynosi efekty rundefinedwnież w sferze psychicznej, czy jak ktoś woli - duchowej.

W uporządkowanej, zrundefinedwnoważonej przestrzeni czujemy się lepiej. Łatwiej jest się skupić zarundefinedwno na pracy, jak i przyjemnościach, gdy nie czujemy się przytłoczeni naszym otoczeniem. I tak, rzeczy pochowane po szafkach nawet, jeśli na pierwszy rzut oka niewidoczne, rundefinedwnież na nas oddziałują. Przestrzeń, ktundefinedra przeszła gruntowne undefinedodgruzowanieundefined jest znacznie łatwiejsza do sprzątania, a Ty zyskujesz czas na robienie tego, co naprawdę lubisz.

Minimalistyczne, stylowe wnętrze

Co wspundefinedlnego ma decluttering z ekologią?

Życie z filozofią zero waste nie oznacza, że musisz wyrzucić zupełnie wszystko, przejść na radykalny minimalizm, posiadać wyłącznie dwa komplety ubrań i wyzbyć się wszystkich przyjemności. Faktem jednak jest, że z zero (i less) waste łączy się ograniczanie - swojego pożądania do posiadania, kupowania, zbierania.

Decluttering to pierwszy krok do tego, aby poczuć świeżość płynącą z faktu, że posiadamy mniej. Rozstanie się z zalegającymi po kątach rzeczami pokazuje, że naprawdę nie potrzebujemy ich aż tyle. Pozbywanie się nadmiaru okazuje się trudniejsze, niż nabywanie nowych, dlatego też w pundefinedźniejszym czasie sięgając w sklepie po nowy gadżet zastanowimy się dwa razy, czy faktycznie chcemy wrundefinedcić do punktu wyjścia.

Jak odgruzować przestrzeń ekologicznie?

Pozbywanie się rzeczy nie zawsze jednak jest ekologiczne. Jeśli po prostu spakujemy je do workundefinedw i wyrzucimy na śmietnik co prawda pozbędziemy się problemu z naszego domu, ale zupełnie nie pomożemy środowisku. Dlatego chciałabym Ci podpowiedzieć kilka rozwiązań.

1. Zacznij swoje porządki undefinedtematycznieundefined - ułatwi Ci to organizację oraz rozdysponowanie swoich rzeczy.

2. Nadmiarowe rzeczy w stanie dobrym i bardzo dobrym możesz sprzedać na jednym z popularnych portali aukcyjnych. Nie tylko się ich pozbędziesz, ale jeszcze na tym zarobisz.

3. Jeśli z rundefinedżnych względundefinedw nie chcesz sprzedawać, możesz oddać rzeczy potrzebującym. Przeszukaj listę dostępnych fundacji i miejsc pomocy w Twojej okolicy. Istnieje szansa, że wolontariusze w nich pracujący mogą rundefinedwnież pomundefinedc Ci z transportem. Odradzam jednak wyrzucanie ubrań do kontenerundefinedw czy oddawanie ich bezpośrednio do sklepundefinedw typu second hand. Tak postępuje wiele osundefinedb, a w dobie pandemii firmy zajmujące się oprundefinedżnianiem wspomnianych kontenerundefinedw nie nadążają z efektywnym wykorzystywaniem zgromadzonych rzeczy.

4. Porozmawiaj z przyjaciundefinedłmi. Być może garnki, ktundefinedrych nie używasz, kupiona kilka lat temu sukienka wciąż z metką czy stare, ale sprawne radio przydadzą się komuś z Twojego bliskiego otoczenia.

Książki i ubrania dla fundacji

5. Wiele bibliotek przyjmuje używane książki, w miastach funkcjonują rundefinedwnież miejsca, w ktundefinedrych można wymienić już przeczytane pozycje na takie, ktundefinedrych nie znamy. Jeśli nie masz możliwości przewieźć dużej ilości książek - nic nie szkodzi! W internecie znajdziesz antykwariaty, ktundefinedre przyjeżdżają do domu chętnej osoby i skupują niechciane pozycje.

Jeśli uważasz, że trudno Ci będzie samodzielnie pożegnać się ze zgromadzonymi rzeczami, o pomoc możesz poprosić specjalistę. Chociaż w Polsce nie jest to wciąż zbyt popularna usługa, w większych miastach istnieje możliwość wynajęcia profesjonalnego decluttera. Zachęcam jednak do samodzielnego działania, w czym pomundefinedc może lektura ciekawych stron polskiego internetu - np. blog Kasi Wągrowskiej Ograniczam się, ktundefinedra w przystępny sposundefinedb opisuje jak świadomie kształtować przestrzeń wokundefinedł nas.



Zielony weekend to seria artykułundefinedw, w ktundefinedrych podpowiadam, jak wprowadzić w Twoim domu filozofię less waste. Przybliżam też rundefinedżne pojęcia związane z ekologią i rozmawiam z osobami, dla ktundefinedrych życie w zgodzie ze środowiskiem jest szczegundefinedlnie ważne.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!