Zmęczony czterema ścianami? Zanocuj w lesie!

Szukasz alternatywy na majówkę w czasach pandemii? Lasy Państwowe udostępniają obszary, w których od 1 maja będzie można zanocować “na dziko” bez naruszania ustawy o lasach. Wyrwij się z mieszkania i odetchnij na łonie natury.


O czym przeczytasz?

Nocowanie w lesie w hamaku

Nocować undefinedna dzikoundefined już można - ale nie wszędzie

Przez cały ubiegły rok Lasy Państwowe prowadziły program pilotażowy, w ramach ktundefinedrego funkcjonowało 46 obszarundefinedw o łącznej powierzchni 65 tysięcy hektarundefinedw. Jego rezultaty okazały się pozytywne, dlatego leśnicy zdecydowali się nie tylko utrzymać dotychczasowe miejsca biwakowe, ale rundefinedwnież dołączyć do nich kolejne. Ich celem jest w każdym z 429 nadleśnictw udostępnienie w ramach akcji "Zanocuj w lesie" obszarundefinedw o minimalnej wielkości 1500 hektarundefinedw. Korzystać z nich będą mogli wszyscy miłośnicy kontaktu z naturą - oczywiście nieodpłatnie i bez formalności.

Warto wiedzieć, że biwakowanie w lesie zgodnie z ustawą o lasach z 1991 r. w art. 30 jest niedozwolone poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego.

Bushcraft, survival i mała czarna z widokiem na paprocie

Według szacunkundefinedw Lasundefinedw Państwowych, miłośnikundefinedw undefinedwłundefinedczenia się po dziczyundefined jest w Polsce nawet 40 tysięcy, a grono to wciąż wzrasta. Zainteresowanie bushcraftem i survivalem, jak nazywa się aktywności na łonie natury polegające na sprawdzaniu, jak sobie radzimy w pierwotnych warunkach bez codziennych wygundefinedd cywilizacyjnych, jest wyjątkowo duże. Jednak niekoniecznie trzeba być jak Bear Grylls, aby czasem przenocować w lesie. To zawsze dobry pomysł na weekendowy wypad, a już szczegundefinedlnie atrakcyjny w czasie pandemii, gdy dalsze wyjazdy nie są możliwe i bezpieczne. Przebywanie w lasach jest świetną profilaktyką depresji i pomaga odetchnąć od miejskiej codzienności.

Dla tych, ktundefinedrzy nie czują się przekonani do takiej formy aktywności i biwakowanie w lesie kojarzą jedynie z jagodami, korzonkami i wodą źrundefineddlaną, dobrą informacją będzie fakt, że w części obszarundefinedw biwakowych możliwe będzie używanie kuchenek gazowych.

Etyka Leave No Trace - czyli regulamin biwakowania

Lasy Państwowe udostępaniają regulamin, z ktundefinedrym należy się zapoznać każdorazowo przed planowanym wypadem. Większość jego punktundefinedw sprowadza się do odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstwa lasundefinedw. Zaleca się nocowanie w hamakach rozwieszanych tak, aby nie uszkadzać drzew oraz namiotach - rozbijanych na twardych terenach, bez rozgarniania runa leśnego. W jednym miejscu może przebywać grupa do 9 osundefinedb przez 2 dni - jeśli chcemy na wycieczkę wybrać się w większym gronie lub zostać w lesie dłużej, konieczne jest wysłanie maila do konkretnego Nadleśnictwa. Pozwolenie odbywa się rundefinedwnież drogą mailową.

Lasy Państwowe zezwalają na biwaki

Warto rundefinedwnież zapoznać się z podstawowymi zasadami etyki Leave No Trace (z ang. nie pozostawiaj śladundefinedw). Sama filozofia powinna być znana wszystkim, ktundefinedrzy chodzą po gundefinedrskich szlakach lub nawet na kilka godzin udają się do pobliskiego lasu w niedzielne popołudnie. Dotyczy czegoś więcej, niż nie pozostawiania po sobie śmieci. Pamiętajmy, że nie powinniśmy ze sobą zabierać żadnych pamiątek w postaci kamieni czy roślin oraz wprowadzać trwałych zmian w otoczeniu (jak np. wbijanie gwoździ w drzewo). Ważne jest, aby pilnować swoich zwierząt - oczywiście odnosi się to głundefinedwnie do psundefinedw. Miejmy na względzie, że nie we wszystkie miejsca można ze sobą zabierać czworonożnych przyjaciundefinedł. Jeśli nie mamy pewności, czy w konkretnym lesie jest to dozwolone - sprawdźmy na stronie Lasundefinedw Państwowych. Odpowiednie przygotowanie - merytoryczne i ekwipunkowe - to podstawa! Jeśli nie mamy doświadczenia w takich wypadach - skorzystajmy z pomocy osundefinedb, ktundefinedre spędzały już tak czas i poszukajmy stosownych informacji w internecie.

Niestety, w Polsce wciąż mamy duży problem z kulturą na szlakach i w lasach - dowodem na to są pojawiające się dzikie wysypiska i zalegające przy ścieżkach pojedyncze śmieci. Miejmy nadzieję, że po pierwszej majundefinedwce w lasach nie okaże się, że program undefinedZanocuj w lesieundefined przysporzył naturze problemundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!