Włącz tryb slow life. Zrób to przede wszystkim dla siebie, ale i dla innych [Zielony weekend]

Slow life to sposób na docenianie wszystkiego, co nas dotyczy: począwszy od relacji z innymi, poprzez jedzenie, na przedmiotach dnia codziennego kończąc. Celebrowanie każdej chwili i radość życia mają “skutek uboczny” w postaci wsparcia środowiska.


O czym przeczytasz?

Moda na życie bez pośpiechu zaczęła się kilkadziesiąt lat temu i wyrosła z kuchni - w krótkim czasie objęła również inne dziedziny, aby obecnie stać się współczesną wersją carpe diem. Na czym polega slow life i co zyskasz, praktykując uważność już dzisiaj?

Slow food - delektuj się każdym posiłkiem

Slow food

Nie wszyscy wiedzą, że Slow Food to przede wszystkim nazwa organizacji, która dała nazwę popularnemu trendowi kulinarnemu. Założona w 1986 roku przez krytyka kulinarnego Carlo Petriniego miała być wyrazem protestu przeciwko coraz powszechniejszym barom fast food. Bezpośrednim powodem, dla którego Petrini postanowił założyć organizację, było otwarcie placówki McDonald’s tuż przy pięknych Hiszpańskich Schodach, w samym centrum zabytkowego Rzymu. Nadrzędnym celem organizacji jest chronienie lokalnych smaków, wspieranie tradycyjnych metod produkcji żywności i edukacja na temat ekologii i wpływu przetworzonego pożywienia na nasze zdrowie.

Slow food jako ruch społeczny nie podlegający sztywnym regułom organizacyjnym, jest po prostu ideą delektowania się przygotowywaniem i spożywaniem posiłków w przyjemnych okolicznościach. Slow food można praktykować wszędzie - zarówno doceniając kunszt szefa kuchni w restauracji, jak i ciesząc się wspólną kolacją z najbliższymi czy… zwykłą kanapką w parku. Nie dziwi zatem kraj, z którego wywodzi się ta filozofia - we Włoszech rodzinne biesiadowanie jest codziennością, a nie tylko świątecznym zwyczajem. Warto wiedzieć, że dieta śródziemnomorska jest uznawana od lat za najzdrowszą nie tylko ze względu na produkty, ale również sposób ich serwowania. Włosi jedzą niespiesznie, delektując się każdym kęsem i znani są z przywiązywania dużej wagi do jakości pożywienia. 

Jedząc w ten sposób dbasz o relacje z bliskimi, uczysz się separować obowiązki zawodowe od czasu z rodziną i - to dowiedziono naukowo - jesteś zdrowszy. A co to ma wspólnego z ekologią? Gotując w domu, z lokalnych produktów i planując posiłki zmniejszasz ilość marnowanego jedzenia, a także wspierasz miejscowych producentów warzyw i owoców. 

Z ideą slow food świetnie łączy się shelf cooking, o którym opowiadała nam Magda Niemyjska.

Slow fashion - wyzbądź się kompulsywnego kupowania

Ruchy “slow” niekiedy mylnie tłumaczone są jako “wolne” czy “spowolnione”. Tymczasem bardziej adekwatnym określeniem wydaje się “bez pośpiechu” i “rozważny”. W przypadku ubrań termin slow fashion najlepiej tłumaczyć jako modę świadomą. Przymiotnik “świadomy” odnosi się tutaj do dwóch aspektów: po pierwsze, poznania własnych preferencji oraz potrzeb i po drugie - miejsca pochodzenia wybieranych przez nas ubrań. 

To, jak kupujemy ubrania, dużo mówi o nas jako o konsumentach: czy Twoje zakupy są zawsze przemyślane, czy raczej kupujesz kolejne ciuchy dlatego, że wpadły Ci w oko lub były na promocji? Świadome podejście do mody i własnego stylu zakłada, że doskonale znamy zawartość naszej szafy, która wcale nie musi być rozbudowana. “Szafa kapsułowa” to idea, w której dobiera się ubrania tak, aby każda rzecz pasowała do innej, pozwalając stworzyć szereg odpowiednich na każdą okazję strojów. Chociaż pierwsze kroki wyzbywania się nadmiarowej ilości ubrań są bardzo trudne, wyzwolenie się od nich jest bardzo oczyszczające. Poznanie własnych zwyczajów zakupowych i dowiedzenie się, czy ubrania przypadkiem nie rekompensują nam złego samopoczucia, to świetny wgląd w siebie. Jaki jest jeszcze plus świadomego budowania szafy? Oszczędności - nie kupując kompulsywnie ubrań zyskujemy budżet na inne, być może bardziej wartościowe w niematerialnym sensie, wydatki.

Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny, czyli unikanie ubrań z sieciówek, tzw. fast fashion, stawianie na oddanych swojemu zawodowi projektantów i inwestowanie w jakość, a nie ilość. Z ideą slow fashion doskonale łączy się kupowanie ubrań z drugiej ręki i branie udziału w tzw. swapach (“wymiankach” ubrań organizowanych niemal we wszystkich dużych miastach). 

O ograniczaniu się, również w kontekście ubrań, opowiadała nam Kasia Wągrowska - polska mistrzyni zero waste. 

Podróżowanie w stylu slow - daj sobie czas na doświadczanie

Slow podróże

Prawdziwe podróżowanie jest niewygodne, zwykli mawiać podróżnicy. To przewrotne zdanie ma na celu pokazać, że istotą podróży jest nie tylko zmiana naszego miejsca pobytu, ale również zmiana w nas. A zdobywanie doświadczeń, otwarcie się na inność i to, co nieznane, bywa niekomfortowe - i to nie tylko dla zatwardziałych domatorów. 

Podróżowanie w stylu slow, które staje się coraz popularniejsze nawet w dobie pandemii, jest nastawione przede wszystkim na doświadczanie. W takiej “slow-podróży” nie musisz mieć planu, terminarza, wyznaczonych celów. Podróż w tym rozumieniu jest procesem, a nie przemieszczaniem się z punktu A do B. 

Podróż w stylu slow daje wytchnienie, jest ucieczką od codzienności, pozwala żyć bardziej świadomie i na nowo budować relacje - ze sobą, z partnerem. Może trwać dwa dni, albo tydzień czy rok - wszystko zależy od Ciebie i Twojej gotowości do zmian.

Taki styl spędzania urlopu rzadko kiedy wiąże się z wyjazdem do luksusowych kurortów i hoteli all-inclusive. Podróżnicy preferujący tryb slow wolą korzystać z kolei, zamiast samolotów; przesiadki postrzegają jako możliwość, a nie niedogodność. Najczęściej spakowani do jednego plecaka, aby być jak najbardziej mobilnymi, nazywają się współczesnymi nomadami. 

Mindfulness - powstrzymaj gonitwę myśli

Gdzie jest Twój umysł przez większą część dnia? Przypadłością współczesnego człowieka jest to, że rzadko kiedy żyje chwilą obecną - albo wybiega kilka kroków do przodu, albo myśli o zdarzeniach minionych. Teraźniejszość nam przez to umyka - a wraz z nią, jak twierdzą psychologowie, radość życia. 

Techniki mindfulness można zacząć praktykować bez żadnego przygotowania - z początku wydają się być może trudne, jednak regularne ćwiczenie się w uważności na chwilę obecną, na naszego rozmówcę, na nasze doświadczanie, daje spektakularne rezultaty. Wszystkie trendy “slow” są pośrednio związane z mindfulness, ponieważ uwrażliwiają nas na bycie tu i teraz. Pomagają zdobyć wiedzę nie tylko na swój temat, ale także rozwijają empatię i - co dowiedziono badaniami psychologicznymi - poprawiają znacząco indywidualne poczucie szczęścia i zadowolenia z życia. To jak, znajdziesz dzisiaj czas dla siebie?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat