Obniżone samopoczucie jesienią? To, jak mieszkasz, ma znaczenie [Zielony weekend]

Choroba afektywna sezonowa to zaburzenie nastroju, które dotyka nawet 10% populacji w okresie jesienno-zimowym. Jeśli spadające liście, pochmurne dni i nadchodzące miesiące sprawiają, że kiepsko się czujesz - rozważ drobną rearanżację swojego domu.


O czym przeczytasz?

Bez światła nie ma radości

Psychologowie i psychiatrzy nie określili w pełni wszystkich czynnikundefinedw sprzyjających rozwojowi tzw. depresji sezonowej. Są jednak zgodni, że podstawowym elementem ją wywołującym, jest niedobundefinedr światła słonecznego i wynikający z niego rozstrundefinedj rytmu dobowego. Niektundefinedrzy z nas są znacznie bardziej podatni na pogorszenie nastroju, spadek motywacji i poziomu energii, a także przyrost masy ciała w czasie, gdy większą część doby spędzamy w ciemnościach lub szarzyźnie. Osoby, ktundefinedre pracują w standardowym trybie dziennym najczęściej jedyne undefinedjasneundefined godziny jesienią i zimą spędzają w pomieszczeniach zamkniętych. Nie tylko biurach, ale rundefinedwnież własnych domach, ponieważ coraz więcej osundefinedb przechodzi na hybrydowy model pracy.

Podczas gdy nasz wpływ na wygląd biura nie zawsze jest duży, z pewnością jesteśmy w stanie zadbać o to, aby nasze mieszkanie sprzyjało zdrowiu psychicznemu. Jeśli zatem czujesz, że potrzebujesz zmian - warto je wprowadzić.

Pamiętaj jednak, że wszelkie zaburzenia nastroju, ktundefinedre utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, są cykliczne i wpływają znacząco na Twoją jakość życia są wskazaniem do konsultacji ze specjalistą. Tak, jak dbamy o swundefinedj fizyczny komfort, powinniśmy dbać o psychikę - nie bagatelizujmy złego nastroju, czasem to coś więcej niż undefinedzły humorundefined.

Zaproś słońce do domu - sposundefinedb na jesienną chandrę

Ciemność i brak dostępu do światła jest pożądany - ale nocą, w czasie, gdy śpimy. Ciemność zwiększa wydzielanie melaniny, hormonu snu, dlatego np. niewskazane jest stymulowanie się niebieskim światłem emitowanym przez ekrany na kilka godzin przed snem.

Jesienią i zimą często czujemy się ospali i mamy problemy z koncentracją właśnie przez zaburzenia gospodarki hormonalnej wynikające z braku ekspozycji na światło. Chociaż często zdaje się nam o tym zapominać w dobie smartfonundefinedw, internetu i wszechobecnych technologii, nasze organizmy niewiele się zmieniły od paru tysięcy lat i nadal jesteśmy bardzo mocno związani z procesami rządzącymi przyrodą.

Czym jest biophilic design i jak projektować wnętrza w zgodzie z naturą?

Jednak w jaki sposundefinedb zaprosić do swojego domu słońce, jeśli za oknem jest pochmurno i pada? Przede wszystkim, wykorzystując naturalne światło takim, jakie jest. Nie zasłaniajmy okien żaluzjami, roletami, ciężkimi firanami i zasłonami. Jesienią i zimą liczy się naprawdę każdy promyk słońca - nawet zza chmur. W miarę możliwości i gdy pogoda na to pozwala, wychodźmy z domu, chociażby na balkon. Jeśli mamy taką możliwość, zmieńmy aranżację pokoju lub biura tak, aby nasze stanowisko pracy znajdowało się jak najbliżej okna.

To jednak może nie wystarczyć, dlatego z pomocą nadchodzi światło sztuczne. Co ciekawe, nasz organizm może czerpać pozytywną energię rundefinedwnieżundefined z lamp. Na rynku medycznym dostępne są urządzenia, ktundefinedre emitują wiązki światła o właściwościach zbliżonych do światła naturalnego, ale pozbawione promieniowania UV - dzięki temu naświetlanie nimi jest w pełni bezpieczne dla układu nerwowego i skundefinedry. Część z nich ma badania kliniczne i certyfikaty potwierdzające skuteczność w zwalczaniu choroby afektywnej sezonowej, jak profesjonalnie nazywane jest cyklicznie występujące jesienią zaburzenie nastroju. Naświetlanie światłem o odpowiedniej charakterystyce jest np. wykorzystywane przez badaczy stacjonujących na dalekiej Pundefinedłnocy i regularnie stosowane przez mieszkańcundefinedw Kanady i pundefinedłnocnych stanundefinedw USA. Leczenie światłem nosi nazwę fototerapii - można się jej poddać zarundefinedwno w gabinetach zabiegowych (rundefinedwnież w Polsce), albo jak wspomniałam, we własnym fotelu.

Specjalistyczne urządzenia to jednak nie wszystko. Bardzo istotne jest to, jakie oświetlenie do codziennego funkcjonowania mamy zainstalowane w domu. Rozmieszczenie lamp i rodzaj używanych żarundefinedwek ma olbrzymie znaczenie. Powinniśmy sięgać po żarundefinedwki o ciepłym spektrum światła, w żadnym wypadku białym (ktundefinedre wiele osundefinedb kojarzy z laboratorium i czuje się w nim nadmiernie wyeksponowanym). Białe światło nadaje wnętrzom nieprzyjaznego wymiaru, niezależnie od tego, jak bardzo przytulnie byłoby ono urządzone. Chociaż kłundefinedci się to z powierzchownie pojmowaną ekologią, nie powinniśmy unikać zapalania światła nawet przed południem, jeśli aura tego wymaga. Energooszczędne żarundefinedwki nie mają swojej nazwy przypadkowo, a ich stosowanie gdy panuje szarundefinedwka i nasze samopoczucie mocno na tym cierpi, jest zdecydowanie bardziej korzystne niż siedzenie w ciemności.

Jak wybrać lampę do jadalni? Sprawdź nasz poradnik!

Terapeutyczne mieszkanie - jak poprawić swundefinedj nastrundefinedj jesienią i zimą?

Mieszkanie, ktundefinedre w okresie jesienno-zimowym będzie poprawiać nasz nastrundefinedj z pewnością jest dobrze oświetlone. To jednak nie wszystko. Powinno być ciepłe, ale nie przegrzane. Polacy mają tendencję do nadmiernego ogrzewania swoich mieszkań, co wpływa negatywnie na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Optymalną temperaturą do codziennego funkcjonowania jest 20 stopni - nasz umysł jest zmobilizowany do pracy i nie odczuwamy senności. Co więcej, taką temperaturę najbardziej undefinedlubiundefined nasz układ krwionośny i oddechowy - przekręcając termostat na wyższy stopień zwiększamy prawdopodobieństwo osłabienia odporności i podwyższenia ciśnienia. Im jest cieplej, tym gorzej śpimy i mniej mamy ochoty na aktywność fizyczną, co z kolei odbija się rykoszetem na zdrowiu psychicznym. Dowiedziono, że im mniej ruchu zażywamy, tym bardziej obniża się nasze samopoczucie.

Z tego też względu w naszym mieszkaniu warto wygospodarować miejsce do ćwiczeń - nie musimy od razu konsturować siłownie (jeśli jednak chcesz, tutaj znajdziesz porady, jak zrobić domową siłownię) ani inwestować w drogi sprzęt. Warto jednak zadbać o kącik, w ktundefinedrym regularnie będziemy mogli odbyć sesję jogi, porozciągać się, wykonać trening cardio czy po prostuundefined pomedytować. W sklepach sportowych jest mnundefinedstwo atrakcyjnych wizualnie i praktycznych pomocy do ćwiczeń w domu, a okres pandemii dodatkowo zwiększył do nich dostępność. Drążki rozporowe do umieszczenia we framudze drzwi, gumy wspomagające rozciąganie i ułatwiające naukę podciągania, maty do ćwiczeń, piłki i inny sprzęt nie jest drogi, a znacząco ułatwia aktywność sportową. Szczegundefinedlnie tym osobom, ktundefinedre nie przepadają za wychodzeniem gdy zimno i pada.

Kolejną kwestią jest otaczanie się roślinami - badania dowodzą, że patrzenie na zieleń i kontakt z przyrodą nawet, gdy jest zamknięta w doniczce, ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Jeśli w Twoim mieszkaniu brakuje roślin, nadchodzące miesiące to dobry czas, aby "zaadoptować" kilka z nich i nauczyć się je pielęgnować.

Jesień i zima to też świetny czas na zmiany w kuchni - i niekoniecznie chodzi tu o remont. Jeśli odczuwasz taką potrzebę i masz możliwości, oczywiście warto się na to pokusić. Jednak z perspektywy Twojego samopoczucia psychicznego najważniejsze jest to co i jak jesz. Dbanie o regularne posiłki, dobrze zbilansowane, zapewniające wartości odżywcze i unikanie przetworzonego jedzenia oraz cukrundefinedw to podstawa. Jesień i zima sprzyja eksperymentowaniu w kuchni, ponieważ jest to aktywność, ktundefinedrą można wykonywać w czterech ścianach, niezależnie od pogody.

Zapraszaj do gotowania rodzinę i przyjaciundefinedł, prundefinedbujcie nowych smakundefinedw i spędzajcie czas na wspundefinedlnym jedzeniu. Posiłki w miłym gronie, przygotowane z uwagą i miłością, mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie i w przeciwieństwie do jedzenia w biegu i stresie, mogą zwiększyć naszą efektywność i po prostu - radość z życia. A to właśnie o jej pielęgnowanie powinniśmy dbać w szczegundefinedlności w nadchodzących miesiącach.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!