Ekologiczny odcisk stopy - policz, jak wielki ślad zostawiasz [Zielony weekend]

Każdy nasz dzień składa się z serii pozornie niewielkich zdarzeń. Każde z nich ma jednak realne przełożenie na to, w jaki sposób oddziałujemy na środowisko. Czym jest ekologiczny odcisk stopy, jak możesz go obliczyć i co zrobić, by go zmniejszyć.


O czym przeczytasz?

Eccological footprint

Ekologiczny odcisk stopy - co to jest?

Ślad środowiskowy, jak niekiedy tłumaczony jest ecological footprint to najprościej mundefinedwiąc, narzędzie umożliwiające pomiar tego, jak wiele zasobundefinedw planety zużywamy w zestawieniu z jej zdolnością do regeneracji. Odnosi się do rundefinedżnych kategorii konsumpcji, począwszy od transportu, poprzez pożywienie, zamieszkanie, produkcję śmieci czy spędzanie wolnego czasu. Ważne, aby mieć świadomość, że to nasze codzienne, nawet najmniejsze wybory wpływają na to, jak undefinedgłębokiundefined jest indywidualny odcisk stopy.

Ślad środowiskowy to jednak nie tylko sposundefinedb na sprawdzanie naszego osobistego wpływu na planetę, ale także narzędzie ułatwiające wprowadzanie zrundefinedwnoważonych rozwiązań na poziomie państwowym czy - myśląc szerzej - globalnym.

Wykorzystujemy więcej, niż powinniśmy

Indywidualny ślad ekologiczny można sobie zwizualizować jako przestrzeń, ktundefinedra jest nam niezbędna ze względu na prowadzony tryb życia. Pomieścić się na niej muszą źrundefineddła surowcundefinedw wykorzystywanych przez nas na co dzień, ale rundefinedwnież miejsce składowania i przetwarzania odpadundefinedw bez degradacji tej powierzchni. Do mierzenia ekologicznego odcisku stopy używa się umownej miary - globalnych hektarundefinedw (gha).

Z obliczeń naukowcundefinedw wynika, że przy zastosowaniu rundefinedwnego podziału dla wszystkich mieszkańcundefinedw Ziemi, każda osoba powinna undefinedotrzymaćundefined około 2 gha powierzchni. Gwarantowałoby to zrundefinedwnoważony rozwundefinedj i bezpieczną przyszłość.

Jak jednak łatwo się domyślić, jest to wizja utopijna. Aktualnie ekologiczny odcisk stopy przeciętnej osoby z krajundefinedw rozwiniętych to 6 gha, podczas gdy mieszkańca jednego z najuboższych krajundefinedw - 1 gha. Prym w pozostawianiu głębokiego odcisku stopy w przeliczeniu na mieszkańca wiodą Stany Zjednoczone - ich ślad ekologiczny wynosi nawet 9 gha. Nasz polski wynik to prawie 4 gha na osobę - co prawda prezentujemy się całkiem nieźle na tle innych państw europejskich, jednak w dalszym ciągu nie mamy powodundefinedw do radości.

Statystyka jest nieubłagana - każdy z nas zużywa blisko ⅓ więcej surowcundefinedw, niż powinien. Nasz styl życia sprawia, że każdego dnia zaciągamy dług u następnych pokoleń. Obecnie wykorzystujemy możliwości prawie 1,5 planety takiej, jak Ziemia. A gdybyśmy wszyscy przyjęli amerykański styl życia, potrzebowalibyśmy ich nawet 5!

Jak obliczyć, jak bardzo depczę po planecie?

W internecie dostępnych jest wiele narzędzi pomagających obliczyć indywidualny ślad ekologiczny. Możesz sprawdzić kalkulator indywidualnego odcisku ekologicznego Banku Paribas, przygotowany na podstawie danych Banku Światowego i Unii Europejskiej.

Wypełnienie ankiety zajmie Ci parę minut, a w efekcie otrzymasz porundefinedwnanie generowanej przez Ciebie emisji dwutlenku węgla do średniej polskiej, europejskiej i światowej.

Pamiętaj, że podane dane są orientacyjne, a każdy kalkulator zawiera odrobinę inne pytania. Wszystkie jednak dotyczą Twojego stylu życia, przykładowo tego, czy wybierasz kąpiel czy prysznic, jak często jesz mięso oraz czy masz samochundefinedd.

Co mogę zrobić, aby zmniejszyć swundefinedj ślad ekologiczny?

Każdy dzień jest dobry na wprowadzenie kolejnych zmian. To, co jest istotne, to wprowadzanie ich stopniowo. Jak każdy zdrowy nawyk, także i zrundefinedwnoważony styl życia wymaga regularności i konsekwencji. Nagłe działania, jeśli są stosowane sporadycznie, niewiele zmienią w kontekście Twojego odcisku ekologicznego. Na początek:

  1. Postaraj się ocenić, ktundefinedry aspekt Twojego życia jest najmniej zgodny z powszechnie dostępnymi poradami o życiu undefinedekoundefined. Przykładowo, w Polsce jest to często nieefektywne gospodarowanie żywnością, ale w Twoim przypadku może być to generowanie dużej ilości śmieci, marnowanie energii elektrycznej etc.
  2. Poszukaj informacji na temat tego konkretnego problemu - zawęzisz pole swojego działania i nie będziesz się czuć przytłoczony nadmiarem zadań do wykonania.
  3. Porozmawiaj z domownikami - ich wspundefinedłpraca jest bardzo istotna, ale nie zawsze jest konieczna. Uzależnianie swoich działań od postawy innych często nas zniechęca do jakiejkolwiek akcji.
  4. Zaplanuj, co zamierzasz zrobić w nadchodzącym tygodniu, aby wdrożyć zdobyte informacje w życie. Jeśli lubisz listy i organizery, mogą okazać się przydatne. Jeżeli wolisz działać spontanicznie - na pewno masz swoje sprawdzone sposoby.
  5. Po tygodniu sprawdź, co udało Ci się zrobić - możesz chcieć dodać jakieś punkty do następnej listy bądź ją zmodyfikować. Ważne, abyś dalej działał!

Na koniec jeszcze jedna porada: nie obwiniaj się za niepowodzenia czy odstępstwa od planu, jak napicie się z jednorazowego kubka w kolejce u lekarza. Jeśli zdarzają się sporadycznie, nie ma sensu się na nich skupiać. Jeżeli jednak notorycznie stwierdzasz, że Twundefinedj plan nie jest zrealizowany - być może wyznaczone cele są zbyt trudne. Pamiętaj, aby ten jeden jednorazowy kubek nie sprawił, że w ogundefinedle zarzucisz ograniczanie plastiku w swoim otoczeniu.

Zielony weekend to seria artykułundefinedw, w ktundefinedrych podpowiadam, jak wprowadzić w Twoim domu filozofię less waste. Przybliżam też rundefinedżne pojęcia związane z ekologią i rozmawiam z osobami, dla ktundefinedrych życie w zgodzie ze środowiskiem jest szczegundefinedlnie ważne.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!