Ekologiczny odcisk stopy - policz, jak wielki ślad zostawiasz [Zielony weekend]

Każdy nasz dzień składa się z serii pozornie niewielkich zdarzeń. Każde z nich ma jednak realne przełożenie na to, w jaki sposób oddziałujemy na środowisko. Czym jest ekologiczny odcisk stopy, jak możesz go obliczyć i co zrobić, by go zmniejszyć.


O czym przeczytasz?

Eccological footprint

Ekologiczny odcisk stopy - co to jest?

Ślad środowiskowy, jak niekiedy tłumaczony jest ecological footprint to najprościej mówiąc, narzędzie umożliwiające pomiar tego, jak wiele zasobów planety zużywamy w zestawieniu z jej zdolnością do regeneracji. Odnosi się do różnych kategorii konsumpcji, począwszy od transportu, poprzez pożywienie, zamieszkanie, produkcję śmieci czy spędzanie wolnego czasu. Ważne, aby mieć świadomość, że to nasze codzienne, nawet najmniejsze wybory wpływają na to, jak “głęboki” jest indywidualny odcisk stopy. 

Ślad środowiskowy to jednak nie tylko sposób na sprawdzanie naszego osobistego wpływu na planetę, ale także narzędzie ułatwiające wprowadzanie zrównoważonych rozwiązań na poziomie państwowym czy - myśląc szerzej - globalnym.

Wykorzystujemy więcej, niż powinniśmy

Indywidualny ślad ekologiczny można sobie zwizualizować jako przestrzeń, która jest nam niezbędna ze względu na prowadzony tryb życia. Pomieścić się na niej muszą źródła surowców wykorzystywanych przez nas na co dzień, ale również miejsce składowania i przetwarzania odpadów bez degradacji tej powierzchni. Do mierzenia ekologicznego odcisku stopy używa się umownej miary - globalnych hektarów (gha).

Z obliczeń naukowców wynika, że przy zastosowaniu równego podziału dla wszystkich mieszkańców Ziemi, każda osoba powinna “otrzymać” około 2 gha powierzchni. Gwarantowałoby to zrównoważony rozwój i bezpieczną przyszłość.

Jak jednak łatwo się domyślić, jest to wizja utopijna. Aktualnie ekologiczny odcisk stopy przeciętnej osoby z krajów rozwiniętych to 6 gha, podczas gdy mieszkańca jednego z najuboższych krajów - 1 gha. Prym w pozostawianiu głębokiego odcisku stopy w przeliczeniu na mieszkańca wiodą Stany Zjednoczone - ich ślad ekologiczny wynosi nawet 9 gha. Nasz polski wynik to prawie 4 gha na osobę - co prawda prezentujemy się całkiem nieźle na tle innych państw europejskich, jednak w dalszym ciągu nie mamy powodów do radości.

Statystyka jest nieubłagana - każdy z nas zużywa blisko ⅓ więcej surowców, niż powinien. Nasz styl życia sprawia, że każdego dnia zaciągamy dług u następnych pokoleń. Obecnie wykorzystujemy możliwości prawie 1,5 planety takiej, jak Ziemia. A gdybyśmy wszyscy przyjęli amerykański styl życia, potrzebowalibyśmy ich nawet 5!

Jak obliczyć, jak bardzo depczę po planecie?

W internecie dostępnych jest wiele narzędzi pomagających obliczyć indywidualny ślad ekologiczny. Możesz sprawdzić kalkulator indywidualnego odcisku ekologicznego Banku Paribas, przygotowany na podstawie danych Banku Światowego i Unii Europejskiej.

Wypełnienie ankiety zajmie Ci parę minut, a w efekcie otrzymasz porównanie  generowanej przez Ciebie emisji dwutlenku węgla do średniej polskiej, europejskiej i światowej.

Pamiętaj, że podane dane są orientacyjne, a każdy kalkulator zawiera odrobinę inne pytania. Wszystkie jednak dotyczą Twojego stylu życia, przykładowo tego, czy wybierasz kąpiel czy prysznic, jak często jesz mięso oraz czy masz samochód. 

Co mogę zrobić, aby zmniejszyć swój ślad ekologiczny?

Każdy dzień jest dobry na wprowadzenie kolejnych zmian. To, co jest istotne, to wprowadzanie ich stopniowo. Jak każdy zdrowy nawyk, także i zrównoważony styl życia wymaga regularności i konsekwencji. Nagłe działania, jeśli są stosowane sporadycznie, niewiele zmienią w kontekście Twojego odcisku ekologicznego. Na początek:

  1. Postaraj się ocenić, który aspekt Twojego życia jest najmniej zgodny z powszechnie dostępnymi poradami o życiu “eko”. Przykładowo, w Polsce jest to często nieefektywne gospodarowanie żywnością, ale w Twoim przypadku może być to generowanie dużej ilości śmieci, marnowanie energii elektrycznej etc.
  2. Poszukaj informacji na temat tego konkretnego problemu - zawęzisz pole swojego działania i nie będziesz się czuć przytłoczony nadmiarem zadań do wykonania.
  3. Porozmawiaj z domownikami - ich współpraca jest bardzo istotna, ale nie zawsze jest konieczna. Uzależnianie swoich działań od postawy innych często nas zniechęca do jakiejkolwiek akcji.
  4. Zaplanuj, co zamierzasz zrobić w nadchodzącym tygodniu, aby wdrożyć zdobyte informacje w życie. Jeśli lubisz listy i organizery, mogą okazać się przydatne. Jeżeli wolisz działać spontanicznie - na pewno masz swoje sprawdzone sposoby.
  5. Po tygodniu sprawdź, co udało Ci się zrobić - możesz chcieć dodać jakieś punkty do następnej listy bądź ją zmodyfikować. Ważne, abyś dalej działał!

Na koniec jeszcze jedna porada: nie obwiniaj się za niepowodzenia czy odstępstwa od planu, jak napicie się z jednorazowego kubka w kolejce u lekarza. Jeśli zdarzają się sporadycznie, nie ma sensu się na nich skupiać. Jeżeli jednak notorycznie stwierdzasz, że Twój plan nie jest zrealizowany - być może wyznaczone cele są zbyt trudne. Pamiętaj, aby ten jeden jednorazowy kubek nie sprawił, że w ogóle zarzucisz ograniczanie plastiku w swoim otoczeniu. 

 

Zielony weekend to seria artykułów, w których podpowiadam, jak wprowadzić w Twoim domu filozofię less waste. Przybliżam też różne pojęcia związane z ekologią i rozmawiam z osobami, dla których życie w zgodzie ze środowiskiem jest szczególnie ważne.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement