Jak pozbyć się nadmiaru ubrań nie wychodząc z domu? Przydatne aplikacje w duchu less waste

Robisz porządki w szafie i znajdujesz wiele nienoszonych ubrań, których szkoda wyrzucić. Są w dobrym stanie, niektóre jeszcze z metką. Na Ciebie nie pasują ale myślisz, że komuś innemu przyniosłyby radość. Zastanawiasz się co zrobić? Masz dwie opcje


O czym przeczytasz?

Porządki w szafie

Pieniądze z szafy. Jak zarobić dając ubraniom drugie życie?

Po pierwsze masz do dyspozycji popularne aplikacje, takie jak Vinted czy LESS_. To platformy do sprzedaży i kupna używanych ubrań i innych przedmiotów on-line. Korzystanie z nich jest darmowe i proste. Wystarczy: pobrać aplikację, zrobić zdjęcie rzeczy, którą chcemy sprzedać, opisać ją krótko, ustalić cenę i dodać do serwisu. Po sprzedaży musimy zapakować przesyłkę i nadać paczkę kurierem, pocztą lub przez popularne paczkomaty. Mamy na to kilka dni. Koszt wysyłki leży po stronie kupującego a zamówieniem odbioru paczki zajmuje się serwis. Po odbiorze przesyłki przez kupującego otrzymamy przelew z pełną zażądaną kwotą. Serwis nie pobiera prowizji od transakcji. Płatne są jedynie dodatkowe opcje jak wyróżnienie ogłoszenia czy ubezpieczenie.

Wystawianie ubrań na sprzedaż w internecie to dobry pomysł, jeżeli chcemy dać im drugie życie i przy okazji odrobinę zarobić. Taki sposób wymaga jednak nieco wysiłku i zaangażowania z naszej strony. No i nie mamy gwarancji, że pozbędziemy się wszystkiego od razu. Musimy liczyć się z koniecznością przechwywania rzeczy na sprzedaż przez dłuższy czas. Pomoże wystawianie rzeczy zgodnie z bieżącym sezonem i ustalenie odpowiedniej ceny. Najwyższą uzyskamy za rzeczy dobrej jakości i te popularnych marek.

Portal Vinted powstał w 2008 roku jako projekt dwojga przyjaciół z Litwy. Milda i Justas chcieli zainteresować znajomych ubraniami, które Milda miała do oddania. Obecnie ich biznes wycenia się na miliard dolarów. Vinted stało się marką o zasięgu globalnym, działającą na 12 rynkach i zatrudniającą 500 pracowników. Założyciele firmy tak definiują swoją rolę na rynku:

Świat używanych ubrań wyprowadził się z lumpeksów. Rosnąca społeczność skupiająca 34 miliony ludzi pomaga nam w naszej misji: sprawieniu, by ubrania z drugiej ręki stały się numerem 1.

Światowy sukces Vinted wpisuje się w globalny trend slow fashion, zrównoważonej etycznej mody, która stawia opór konsumpcjonizmowi i szkodliwej dla środowiska działalności wielkich koncernów odzieżowych. Mamy do czynienia z nadprodukcją odzieży, która stała się tania i jest traktowana w krajach rozwiniętych niemal jak produkt jednorazowy (fast fashion).

Porządkowanie ubrań

Moda na minimalizm i ruch less waste to idee, które są bliskie twórcom polskiej aplikacji LESS_.  Jest ona jedną z czołowych mobilnych platform zakupowych w App Store i Google Play, zrzeszając ponad 700 tysięcy użytkowników.

Budując LESS_, chcieliśmy stworzyć miejsce dla świadomych miłośników mody. [...] Wspólnie zmieniamy podejście do zakupów, dając możliwość cieszenia się życiem w duchu minimalizmu. Porządkujemy szafy. Inspirujemy do zmian. Zarażamy świadomym zapatrywaniem się na konsumpcję. Naszym zdaniem moda i minimalizm mogą iść ze sobą w parze.

- mówią założyciele portalu. Twierdzą, że korzystając z LESS_, użytkownicy stają po stronie zrównoważonego rozwoju, sprzeciwiają się bezrefleksyjnemu kupowaniu przedmiotów i wyrzucaniu rzeczy, które są jeszcze w dobrej formie, ograniczając tym samym ilości tekstylnych odpadów.

Zarówno twórcy Vinted, jak i założyciele LESS_ wskazują dodatkowo na indywidualizm, chęć wyróżnienia się z tłumu i stworzenia niepowtarzalnego stylu za ważny aspekt idei zakupów z drugiej ręki. Społeczność użytkowników tych aplikacji to poszukiwacze „perełek”, ubrań, których nie da się znaleźć w popularnych sieciówkach. Ogromny wybór i różnorodność wystawianych rzeczy pomaga w znalezieniu inspiracji, a przystępne ceny umożliwiają skompletowanie wymarzonej garderoby prawie każdemu. Nic tylko, bez wyrzutów sumienia, bawić się modą!

ubrania przed posortowaniem

Pozbądź się problemu od ręki i pomóż innym

Jeżeli brakuje Ci czasu lub zapału do wystawiania ubrań pojedynczo na sprzedaż, możesz uwolnić się od nich „od ręki”, wspierając przy tym potrzebujących. Jak to możliwe? Serwis UbraniaDoOddania.pl oferuje nietypową usługę. Spakuj rzeczy do kartonu (warunek: muszą być czyste i niezniszczone), następnie na stronie ubraniadooddania.pl wybierz kampanię charytatywną, którą chcesz wesprzeć i we wskazanym przez siebie terminie czekaj na odbiór paczki. Przyjedzie po nią kurier zamówiony przez serwis. Każde 10 kilogramów ofiarowanych przez Ciebie ubrań to 10 złotych na rzecz wybranej fundacji. Jak to działa? Ubrania, których się pozbyliśmy, są drobiazgowo sortowane i ponownie trafiają do obiegu, w sklepach z używaną odzieżą. Cały proces jest transparentny (opisany na stronie), ekologiczny i oparty na modelu ekonomii cyrkularnej, na czym zależało założycielom portalu.

Wierzymy, że założenia gospodarki obiegu zamkniętego to nie tylko chwytliwe frazesy, a działanie, które naprawdę może zmienić trudną sytuację naszej planety.

- mówią Zosia i Tomek, pomysłodawcy UbraniaDoOddania.pl

Dzięki opracowaniu autorskiej metody sortowania odzieży, którą nazwali clear sorting, udało im się zbudować w 100% cyrkularne przedsiębiorstwo, które pozyskuje odzież, przetwarza ją i wprowadza do ponownego obiegu lokalnie. Odbiorcami przesortowanych ubrań są krajowi drobni przedsiębiorcy prowadzący małe hurtownie odzieży używanej oraz sklepy z odzieżą używaną. Zosia i Tomek wierzą, że działania ekologiczne to nie tylko trend, ale konieczność oraz że najdrobniejsze wybory jednostki zwielokrotnione przez dziesiątki, setki, tysiące czy miliony osób mają ogromną siłę i realnie zmieniają rzeczywistość.

ubrania second-hand

Warto wiedzieć:  Używaną odzież, buty, a także starą pościel, ręczniki i pluszowe zabawki możemy także wrzucić do specjalnych kontenerów. Co ważne, mogą tam trafić także ubrania poplamione i zniszczone. Odzież z takich pojemników, należących m.in. do PCK lub firmy Eco Textil, jest sortowana. Część nadająca się do ponownego użycia trafia na sprzedaż, z której zyski przeznaczane są na działalność statutową tych organizacji. Reszta jest recyklingowana w specjalnych zakładach i przerabiana na czyściwo przemysłowe i materiały do uszczelniania lub utylizowana. Część odzieży wyrzucanej do zwykłego kosza na odpady zmieszane, na wysypisku, rozkładając się, może wydzielać substancje, które są groźne dla środowiska.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement