Pieniądze z “Mojego Prądu” rozchodzą się w błyskawicznym tempie. Czy rząd zwiększy środki?

Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem fotowoltaiki i skorzystaniem z dotacji, lepiej dłużej tego nie odkładaj. Kilka dni temu media obiegła informacja, że końcem września środków może zabraknąć. Czy NFOŚiGW znów zwiększy pulę pieniędzy?


O czym przeczytasz?

undefinedMundefinedj Prąd 3.0undefined popularny jak nigdy dotąd

Program undefinedMundefinedj Prąd 3.0undefined wystartował 3 miesiące temu, a już widać dno beczki środkundefinedw, ktundefinedra została na niego przeznaczona. Pomimo faktu, że zadeklarowana dla pojedynczego wnioskującego kwota dotacji jest niższa niż w poprzedniej edycji programu, chętnych absolutnie nie brakuje. Liczba osundefinedb chcących cieszyć się zieloną energią zdecydowanie zaskoczyła rządzących. Zakładano, że przy obniżeniu kwoty dofinansowania z 5 do 3 tysięcy możliwe będzie częściowe sfinansowanie ok. 178 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. To prawda, jednak wnioskundefinedw złożonych na dzień dzisiejszy jest już 165 tysięcy. Czy warto w ogundefinedle jeszcze prundefinedbować starać się o dofinansowanie?

Kurek z pieniędzmi będzie zakręcony. Ale może jeszcze coś skapnie?

Kilka dni temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował komunikat zachęcający do pośpiechu w składaniu wnioskundefinedw. 534 miliony złotych, pierwotnie przeznaczone na program undefinedMundefinedj Prąd 3.0undefined zostało już prawie całkiem rozdysponowanych, a nabundefinedr może być zamknięty z powodu braku środkundefinedw na kolejne zwiększenie puli dotacji. Wiceprezes NFOŚiGW poinformował, że pomimo faktu, iż nabundefinedr wnioskundefinedw w tej edycji programu planowany był do drugiej połowy grudnia, z racji wyczerpania środkundefinedw tak długie zbieranie wnioskundefinedw nie jest planowane - w planach nie ma rundefinedwnież uruchomienia kolejnej transzy środkundefinedw.

Jedynym wyjątkiem może być ewentualnie wypłacenie dopłat beneficjentom, ktundefinedrzy mimo spełnienia wymogundefinedw formalnych w programie undefinedMundefinedj Prąd 2.0undefined trafili na listę rezerwową z braku środkundefinedw. NFOŚiGW pracuje nad rozwiązaniem, ktundefinedre umożliwiłoby uruchomienie 117 milionundefinedw złotych specjalnie dla tych osundefinedb - a jest ich aż 23 tysiące.

Ostatni dzwonek, aby zostać prosumentem

Skąd tak wielkie zainteresowanie programem undefinedMundefinedj Prąd 3.0undefined? Niemal wszystkie wnioski dotyczą maksymalnej kwoty dotacji - 3 tysięcy złotych. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ fotowoltaika nie jest tanią inwestycją, a środki w tej wysokości pokrywają zaledwie ok. undefined niewielkiej instalacji na potrzeby trzyosobowej rodziny. Oczywiście zawsze jest to znaczna pomoc finansowa, jednak przyczyn wzmożonego zainteresowania fotowoltaiką wśrundefinedd Polakundefinedw trzeba dopatrywać się gdzie indziej niż w wyjątkowo atrakcyjnych warunkach programu NFOŚiGW.

W roku 2022 ma zostać zmieniony system rozliczania prosumentundefinedw. Na ten moment osoby będące właścicielami instalacji produkujących energię do 10 kW za każdą wyprodukowaną jednostkę niezużytej na bieżąco energii oddaną do sieci, otrzymują bezpłatnie 0,8 jednostki. Od nowego roku nadwyżki energii mogą być przez prosumentundefinedw jedynie sprzedawane, a następnie - w razie zapotrzebowania - odkupywane. Sęk w tym, że prawdopodobnie po znacznie wyższej cenie.

Tymczasem osoby, ktundefinedre włączą swoją instalację do sieci jeszcze w tym roku, będą mogły korzystać ze statusu prosumenta i systemu opustundefinedw przez kolejnych 15 lat.

Kiedy program undefinedMundefinedj Prąd 4.0undefined?

Na razie przedstawiciele władz milczą na temat tego, kiedy zostanie uruchomiona kolejna edycja programu undefinedMundefinedj Prądundefined. Zgodnie z deklaracjami możemy jednak spodziewać się udzielania wsparcia nie tylko na instalacje fotowoltaiczne, ale rundefinedwnież magazyny energii, ładowarki do samochodundefinedw elektrycznych oraz szeroko pojęte domowe systemy zarządzania energią. W ten sposundefinedb NFOŚiGW chce promować konsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia, co jest rundefinedwnież jednym ze środkundefinedw zaradczych na aktualnie coraz częściej występujące problemy z przeciążeniem sieci energetycznej spowodowane zbyt dużą liczbą produkujących prąd mikroinstalacji.

Fotowoltaika nie przestaje być gorącym tematem w Polsce - z jednej strony zainteresowanie OZE i zaufanie, jakim Polacy obdarzyli ten sposundefinedb produkcji energii jest budujący pod względem ekologicznym. To, co może martwić, to brak odpowiednio przygotowanej infrastruktury energetycznej i wciąż niedocenianie przez władze nasilenia tego trendu, co widać w zbyt małych nakładach środkundefinedw zarundefinedwno na programy pomocowe, jak i wspierające modernizację sieci.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!