Sprawdź, czy nie lejesz wody - 10 sposobów na oszczędzanie wody w domu i mieszkaniu [Zielony weekend]

Woda przecieka nam przez palce - dosłownie i metaforycznie. Często nie wiedząc o tym, marnujemy całe metry sześcienne wody. Dowiedz się, jak nie topić pieniędzy w rachunkach - poznaj 10 sposobów na jej oszczędzanie.


O czym przeczytasz?

Oszędzanie wody w domu

Nie zdajemy sobie sprawy, ile wody tracimy

Czy wiesz, że nasz kraj jest jednym z najbardziej ubogich w wodę państw Unii Europejskiej? Zasoby wodne Polski wynoszą zaledwie 4mld m3, czyli trzykrotnie mniej, niż średnia w UE. Okazuje się, że mamy tyle samo wody, ile Egipt. Nasza sytuacja pogarsza się z roku na rok, a specjaliści są zdania, że wysuszona ziemia odzyskałaby prawidłowe nawodnienie dopiero wtedy, gdyby padało nieustająco przez ponad… 2 miesiące.

Za taki stan rzeczy odpowiada głównie ocieplenie klimatu. Jeszcze w latach 80-tych susze pojawiały się w Polsce średnio co 5 lat, natomiast obecnie nie ma roku, którego nie kończylibyśmy z deficytem hydrologicznym. Opadów jest coraz mniej - zarówno w lecie, jak i zimą. Te problemy są realne i dotykają nas bezpośrednio - wzrastają ceny żywności, a w okresie letnim często zdarzają się przerwy w dostawie wody. Jak twierdzą eksperci, do takiego stanu rzeczy powinniśmy się przyzwyczajać. 

Mimo to badania wykazują, że wielu z nas wciąż nie jest świadomych skali problemu. Wydaje nam się, że woda w kranie była i będzie zawsze. Większość gospodarstw domowych w Polsce marnuje wodę - nawet, jeśli dzieje się to w mikroskali, sumarycznie daje olbrzymie ilości metrów sześciennych. 

Co możesz zrobić już dzisiaj, żeby sprawdzić, czy nie lejesz wody na próżno?

10 sposobów na oszczędzanie wody

1. Sprawdź wszystkie przyłącza wody w Twoim domu. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, może Ci to zająć więcej czasu, ponieważ wymaga również udania się do ogrodu. Wszystkie cieknące krany i uszczelki potrzebują naprawy - najlepiej zaraz. Czy wiesz, że najbardziej “zdradliwa” potrafi być cieknąca spłuczka w toalecie? W ten powolny i prawie niesłyszalny sposób może “uciekać” nawet kilkaset litrów wody w skali miesiąca!

Cieknący kran

2. Zainstaluj perlatory. Te niepozorne urządzenia potrafią o kilkadziesiąt procent zmniejszyć ilość wody potrzebną do umycia rąk, zębów czy paru talerzy. Kosztują parę złotych, są banalnie proste w montażu - nie masz wymówki, by tego nie zrobić! Pamiętaj też, że baterie jednouchwytowe są bardziej oszczędne od dwóch kurków.

3. Używaj programów “eco” sprzętów AGD. Większość pralek i zmywarek posiada tryb “eco” (od “ecology” i “economy” zarazem). Wiele osób nie decyduje się na nie, ponieważ obawiają się, że cykl takiego prania nie jest efektywny. Tymczasem w dobrej klasie sprzętach programy te są nie tylko skuteczne w usuwaniu zabrudzeń z prania czy naczyń, ale potrafią zużywać o połowę mniej wody, niż standardowe tryby. Jedynym ich mankamentem jest to, że trwają stosunkowo długo - dlatego wymagają odpowiedniego zarządzania czasem.

Suszarka pozwala oszczędzić wodę

4. Włączaj jedynie pełną pralkę i suszarkę. Najlepsze efekty oszczędzania wody (i prądu) uzyskuje się przy maksymalnym załadunku.

5. Unikaj ręcznego zmywania. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie przepadają za tą czynnością - znacznie mniej wody zużywamy, gdy korzystamy ze zmywarki. 

6. Zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby. Niby banał, ale niekiedy zdarza nam się o tym zapominać.

Oszczędzanie wody - prysznic

7. Wybieraj prysznic zamiast wanny. Jedna kąpiel to około 170 litrów wody, podczas gdy prysznic - ok. 40-50 litrów. Oczywiście jeśli nie spędzasz pod nim kwadransa.

8. Używaj wodę ponownie. Jeśli masz suszarkę bębnową, zebraną w niej wodę możesz wykorzystać do podlania kwiatków lub umycia podłogi. Z kolei woda z gotowania jarzyn świetnie się sprawdza jako bulion do zupy, a jeśli jest bez soli - również może służyć jako nawóz.

Wege dieta to oszczędność wody

9. Nie traktuj toalety jak kosza. Spuszczanie wacików jest nie tylko nieekologiczne, ale również może okazać się problematyczne - jeśli zatkają odpływ.

10. Myśl globalnie. Wszystkie przedmioty wokół nas można przeliczyć na wodę, ponieważ do ich produkcji była wykorzystana. Przykładowo, zwykła kartka A4 to 5 litrów, a 1 kilogram wołowiny - 50 000 litrów (!). Ograniczając spożycie mięsa realnie wpływasz na otaczający nas świat, podobnie jak rozsądnie gospodarując przedmiotami codziennego użytku.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować