Słodko-gorzki przysmak. Jak nasze zamiłowanie do czekolady wpływa na środowisko?

Mleczna, z orzechami, deserowa, studencka - każdy ma swoją ulubioną. Dzisiaj obchodzimy Dzień Czekolady - z tej okazji przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób produkowane jest kakao. Czy wiesz, ile ziaren potrzeba na jedną pyszną tabliczkę?


O czym przeczytasz?

Kakao darem od pierzastego węża

Xocolatl to aromatyczny, gęsty, pokryty pianką napundefinedj, ktundefinedrym raczyli się Majowie już 4 tysiące lat temu. Tradycję parzenia tego smakowitego wywaru przejęli od Olmekundefinedw. To oni jako pierwsi poznali się na ziarnach kakaowca i wykorzystywali je do produkcji lekundefinedw, a także w trakcie ceremonii religijnych. To jednak Majowie wznieśli czekoladę do rangi boskiej - nazywając ją napojem bogundefinedw i otaczając niebywałą estymą. Pita przez Majundefinedw czekolada odbiegała smakiem od napoju, ktundefinedry uwielbiamy pić od dziecka - była bardzo gorzka (xocolatl znaczy undefinedgorzka wodaundefined) i ostra, ze względu na dodatek roztartej papryczki chilli.

Aztekowie wierzyli, że ziarno kakaowca było dane Toltekom, mitycznym przodkom Aztekundefinedw i Majundefinedw, przez boga Quetzalcoatla, czyli potężnego pierzastego węża, będącego wspundefinedłtwundefinedrcą świata. W tym celu wykradł on roślinę dwundefinedm innym bogom, za co spotkała go kara. Kakao zdaniem Aztekundefinedw dawało siłę przed walką, przynosiło pomyślność w dniu codziennym i sprawność w sypialni. Czekolada była dla nich jednak nie tylko afrodyzjakiem i zagrzewającą do boju miksturą, ale rundefinedwnież środkiem płatniczym i to aż do XV wieku.

Kakao nie jest obecnie drogim - z perspektywy pieniężnej - surowcem, jednak płacimy za nie w całkiem inny sposundefinedb. A cena ta jest wysoka.

Powolne plony z delikatnego drzewka

Prawie 5 milionundefinedw ton - tyle ziaren kakaowca produkowanych jest każdego roku na całym świecie, czyli w praktyce w Ameryce Południowej i Afryce Wschodniej, ktundefinedra dostarcza aż 70% globalnego zapotrzebowania na kakao. Lokalni farmerzy coraz trudniej wywiązują się z tego zadania, ponieważ z roku na rok świat spożywa więcej czekolady, a pundefinedki co nie wynaleziono mechanicznych sposobundefinedw na uprawę kakao. W praktyce oznacza to, że ziarna zbierane są ręcznie - drzewa rundefinedwnież pielęgnowane są w ten sposundefinedb.

Zmniejsza to znacząco wydajność każdej plantacji, ktundefinedra ma jeszcze inne problemy - kakaowiec jest drzewkiem, ktundefinedre produkuje coraz to mniej ziaren w miarę, jak się starzeje. Większość plantacji zadrzewiona jest roślinami, ktundefinedre już lata świetności mają za sobą, jednak trudno je zastąpić ze względu na fakt, że młode drzewka przez długi czas osiągają undefineddorosłośćundefined. Dlatego przymuszeni do ciągłej produkcji farmerzy decydują się undefinedwyciskać ostatnie sokiundefined z już dorosłych drzew, a młode sadzą w miejscach lasundefinedw. Zdaniem ekspertundefinedw, aż 70% nielegalnej deforestacji na Wybrzeżu Kości Słoniowej powodowanej jest zapewnianiem miejsca pod młode krzewy kakaowca.

A potrzeba ich nam olbrzymią liczbę. Jedno młode drzewko kakaowca w rok produkuje tyle ziaren, ile jest potrzebne do wytworzeniaundefined nieco ponad 200 gramundefinedw czekolady. Osiągające dojrzałość rośliny produkują rocznie ok. 1000 ziaren, co pozwala na produkcję niepełnego kilograma naszego przysmaku (5-7 tabliczek, zależnie od gramatury).

Nieosiągalna słodycz i dzieci

Uwielbiana przez jedne dzieci czekolada jest jednocześnie nieosiągalnym produktem dla drugich - głundefinedwnie tych, ktundefinedre pracują na plantacjach. Z danych podawanych w europejskiej kampanii Make Chocolate Fair! (Sprawmy, by czekolada była fair) wynika, że około 2 milionundefinedw nieletnich poniżej 15 roku życia nielegalnie pracuje przy zbiorach kakao w Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zarundefinedwno oni, jak i dorośli w pocie czoła zrywający ziarna i pielęgnujący drzewka na olbrzymich farmach otrzymują skandalicznie niską płacę (mniej niż ćwierć dolara dziennie), nierzadko poddawani są fizycznemu i psychicznemu nękaniu. Organizacje zajmujące się Prawami Człowieka i Prawami Dziecka regularnie alarmują o nadużyciach związanych z produkcją kakao - ich działania przynoszą skutki, jednak wciąż na zbyt małą skalę. Co Ty możesz zrobić, aby pomundefinedc?

Kupujmy rozsądnie, bądźmy za siebie nawzajem odpowiedzialni

Przemysł związany z kakao związany jest z wieloma problemami i wyzwaniami, jednak można mieć nadzieję na poprawę sytuacji. Eksperci zidentyfikowali konkretne czynniki, ktundefinedre mogłyby pomundefinedc na plantacjach - zarundefinedwno od strony rolniczej, jak i Praw Człowieka. W działania zaangażowane są nawet wielkie koncerny jak Mars, ktundefinedry przeznaczył środki na stworzenie genomu drzewka bardziej odpornego na susze i dającego większe plony.

Jako konsumenci mamy olbrzymią moc sprawczą płacąc za zakupy. Wybierajmy czekolady ze znakiem Fair Trade i pochodzące z upraw, ktundefinedre dbają o zrundefinedwnoważoną produkcję - zarundefinedwno ze względu na pracownikundefinedw, jak i środowisko. Takie słodycze są droższe od tych masowo produkowanych, jednak ma to swoje dobre strony. Doskonałej jakości, spożywana rzadziej czekolada ma wyjątkowy smak i odświętny charakter, ktundefinedry nadaje jej dodatkowej słodyczy. Staje się na powrundefinedt tym, czym była dla Majundefinedw i Aztekundefinedw - pysznym darem, ktundefinedrym się delektujemy i ktundefinedry naprawdę doceniamy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!