Ekologiczne materiały przyszłości. Polskie projekty, które rewolucjonizują rynek tekstyliów i opakowań

Jadalne opakowania, które same rosną i mogą zastąpić plastik lub folię? Wegańska skóra z odpadków z jabłek? To innowacyjne polskie technologie, które już trafiają na rynek. Trzymamy kciuki za ich międzynarodowe sukcesy.


O czym przeczytasz?

Świat designu coraz częściej interesuje się wykorzystaniem w projektowaniu biotechnologii, czyli zastosowaniem procesundefinedw biologicznych w przemyśle. To metoda o ogromnym potencjale rozwoju. Bazuje na niezwykłych właściwościach roślin, grzybundefinedw, glonundefinedw, czyli alg oraz mikroorganizmundefinedw takich jak bakterie. Nowe sposoby produkcji, dzięki zrundefinedwnoważonym procesom mają pozytywny wpływ na środowisko. Często wykorzystują odpady jako surowiec, znacznie ograniczają zużycie wody i energii, a także nie generują zanieczyszczeń. Produkt końcowy jest bezpieczny, zdrowy i biodegradowalny, natomiast produkty uboczne produkcji zasilają kolejne procesy.

SCOBY MakeGrowLab Rundefinedży Janusz Rutkowskiej

SCOBY MakeGrowLab undefined pomysł za milion dolarundefinedw

Naukowcy zaobserwowali, że mikroorganizmy, przy zapewnieniu im optymalnych warunkundefinedw, mają zdolność bardzo szybkiego, naturalnego wzrostu przy niewielkim zużyciu energii i wody. Posłużyły one do projektu SCOBY, ktundefinedrego autorką jest absolwentka poznańskiej School of Form, Rundefinedża Janusz (Rutkowska). SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast) to rewolucyjne bio opakowania, ktundefinedre mają szansę zastąpić plastik. Wykonane są z organicznego materiału, ktundefinedry... rośnie. Biomasa (odpady rolnicze) przetwarzana jest z udziałem mikroorganizmundefinedw undefined bakterii. Powstaje membrana - tworzywo o niezwykłych właściwościach. Opakowanie SCOBY jest szczelne, nie przepuszcza tlenu, jest 40 razy mocniejsze od papieru, nie rozpuszcza się w wodzie. Można je dostosować do rundefinedżnych potrzeb. Co więcej, przedłuża trwałość produktundefinedw spożywczych i może być zjedzone wraz z zawartością lub służyć za kompost. Materiał SCOBY jest przeznaczony do uprawy przez rolnikundefinedw nie tylko w celu produkcji opakowań, ale także ze względu na cenny produkt uboczny procesu wytwarzania undefined nawundefinedz, ktundefinedry nie tylko nie zatruwa i nie zaśmieca środowiska, ale je wzbogaca. Technologia SCOBY Rundefinedży Janusz udowadnia, że da się produkować opakowania z troską o zdrowie i środowisko.

Projekt SCOBY został nagrodzony wyrundefinedżnieniem specjalnym Łundefineddź Design Festival make me! W 2018 r. O pomyśle polskiej projektantki pisały media na całym świecie. Rundefinedża Janusz założyła start-up pod nazwą MakeGrowLab, ktundefinedry na bazie odkrycia SCOBY projektuje ekologiczne procesy i materiały. W 2019 roku MakeGrowLab otrzymało grant z akceleratora Climate KIC Polska w wysokości 30 tys. euro. W tym roku start-up zwyciężył krajową edycję międzynarodowego konkursu Chivas Venture, z pulą nagrundefinedd blisko 1 mln dolarundefinedw. W związku ze światową pandemią COVID-19 organizator ogłosił, że tegoroczna pula nagrundefinedd w konkursie zostanie rozdzielona po rundefinedwno i przekazana do 26 lokalnych finalistundefinedw, w tym do firmy MakeGrowLab.

W pierwszych latach działalności MakeGrowLab chce koncentrować się na wspundefinedłpracy z firmami z branży zdrowia i urody, poszukujących zrundefinedwnoważonych materiałundefinedw m.in. do pakowania mydeł czy szamponundefinedw, ktundefinedre przyciągną klientundefinedw świadomych ekologicznie. Produktami, ktundefinedre już można kupić w opakowaniu SCOBY są m.in. naturalne mydła z polskiej manufaktury Manaika Natural Cosmetics.

Opakowania SCOBY na szampony w kostce

Bio2Materials - wegańska skundefinedra z polskich jabłek

W tym samym obszarze działa inny polski start-up badawczoundefinedtechnologiczny, firma Bio2Materials. Jej założycielami są: Katarzyna Szpicmacher, Aleksandra Kantor i prof. Artur Bartkowiak, ktundefinedrzy opracowali undefinedskundefinedrę z jabłekundefined, czyli innowacyjny materiał tekstylny składający się w całości z substancji organicznej, produkowany z wytłoku jabłkowego undefined największego odpadu organicznego z przetwundefinedrstwa owocowo-warzywnego w Polsce. W sezonie wytwarza się około 500 ton takich odpadundefinedw na dobę.

undefinedSkundefinedra z jabłekundefined stanowi alternatywę dla skundefinedry zwierzęcej i syntetycznej, ktundefinedrych produkcja jest szkodliwa dla środowiska. Model biznesowy firmy Bio2materials oraz proces wytwarzania materiału spełnia założenia gospodarki cyrkularnej undefined opiera się na systemie obiegu zamkniętego. Założyciele Bio2Materials pragną udowodnić, że taki model jest nie tylko możliwy do wdrożenia, ale rundefinedwnież opłacalny. Produkcja jest zrundefinedwnoważona, ekologiczna i nie generuje zanieczyszczeń. Sam produkt jest trwały, oddychający, fakturą przypominający naturalną skundefinedrę zwierzęcą. Skundefinedra z wytłoczyn owocowych trafia już na świecie do sprzedaży. We Włoszech produkuje się wyroby ze skundefinedry z winogron, co jest naturalnym wyborem dla tego kraju. Dostępne są także materiały z ananasundefinedw czy z kukurydzy. Także polskie niezależne marki (jak Aleksandra K, Christine Granville czy BOHEMA Clothing), sięgają po roślinne skundefinedry, produkując z niego torebki, portfele, paski i buty. Producenci podkreślają etyczny aspekt zastąpienia skundefinedr zwierzęcych wegańskimi. Wytwarzanie roślinnych produktundefinedw stoi w zgodzie z trendem redukcji spożycia mięsa i rezygnacji z masowych hodowli bydła, z ktundefinedrych pochodzi większość skundefinedry naturalnej na świecie.

Polska skundefinedra z jabłek Bio2Materials ma trafić na rynek w 2021 roku.

skundefinedra z jabłek Bio2Materials

Zdjęcia: https://www.makegrowlab.com/ https://bio2materials.com/

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!