PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

Postaw sobie wiatrak. Czy już wkrótce energia z wiatru będzie tak popularna, jak słoneczna?

Inwestycje w panele fotowoltaiczne plasują nas w czołówce Europy. Ponad 2,6 GW i wzrost o 166% rok do roku zagwarantował nam aż 5. miejsce. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju postanowiło pójść krok dalej i dofinansować przydomowe farmy wiatrowe.


O czym przeczytasz?

Prosumentundefinedw i paneli przybywa, padają kolejne rekordy

Osiągnęliśmy etap, w ktundefinedrym dachy z panelami fotowoltaicznymi są widokiem częstszym, niż dachy pokryte undefinedjedynieundefined blachodachundefinedwką. Oczywiście to spora generalizacja, ale faktem jest, że w niektundefinedrych gminach inwestycje w pozyskiwanie energii ze słońca dzięki sporej pomocy finansowej z programundefinedw UE przebiegły wyjątkowo sprawnie. Polacy pokochali fotowoltaikę - wskazują na to statystyki podłączania kolejnych prosumenckich instalacji i kolejne rekordy produkcji mocy z OZE. Ostatni padł 28 kwietnia 2021, kiedy to o godzinie 12:30 elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą 3185 MW. Moc wszystkich instalacji w Polsce - tych komercyjnych i prywatnych - to 4300 MW, a o wspomnianej godzinie pracowało 75% z nich. W praktyce wyprodukowana w ten sposundefinedb energia pokryła 15% (!) krajowego zapotrzebowania. Specjaliści są zdania, że dopiero zaczynamy sezon bicia własnych rekordundefinedw - w końcu nadchodzą najbardziej słoneczne miesiące w roku. Nie zmniejsza się także tempo podłączania kolejnych instalacji.

To cieszy nie tylko tych, ktundefinedrzy dzięki swojej inwestycji generują oszczędności, ale rundefinedwnież wszystkich, ktundefinedrzy widzą konieczność odejścia od gospodarki węglowej. Wzrasta nasza świadomość ekologiczna jako społeczeństwa i zrozumienie dla zrundefinedwnoważonych procesundefinedw transformacyjnych. Na całe szczęście, temat ten - głundefinedwnie pod wpływem naciskundefinedw UE - został wreszcie konkretniej zaadresowany także przez polskie władze.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zainicjowało akcję pt. undefinedWielkie Wyzwanie: Energiaundefined, w ramach ktundefinedrej dofinansowuje badania nad prototypami przydomowych wiatrakundefinedw. Aktualnie prace są w toku - 84 zespołundefinedw projektowych z całej Polski zaprezentuje swoje odkrycia już za 3 miesiące. Czego możemy się spodziewać?

undefinedPojedynek wiatrakundefinedwundefined na Stadionie Narodowym

Do chwili obecnej energetyka wiatrowa głundefinedwnie kojarzona była z wielkogabarytowymi wiatrakami, ktundefinedre są w stanie wyprodukować ilość energii znacznie przewyższającą zapotrzebowanie nawet wielorodzinnego budynku. Celem NCBiR jest stworzenie rozwiązania, ktundefinedre będzie można zastosować w przydomowym ogrundefineddku, jako alternatywy - lub uzupełnienia - instalacji fotowoltaicznej. Oprundefinedcz mini-siłowni wiatrowej konieczne jest także stworzenie magazynundefinedw energii.

Nad tak postawionym zadaniem głowią się przedsiębiorcy, naukowcy, a nawet undefinedgarażowiundefined majsterkowicze, ktundefinedrzy zakwalifikowali się do ogłoszonego przez NCBiR Wyzwania. Efekty ich pracy zostaną zaprezentowane publicznie 14 sierpnia 2021 roku w Warszawie. Każdy zainteresowany będzie mundefinedgł z poziomu trybun stadionu PGE Narodowy obserwować zmagania drużyn, a konkretnie przygotowanych przez nich prototypundefinedw. W undefinedpojedynku wiatrakundefinedwundefined urządzenia przez 6 godzin zostaną poddane działaniu sztucznego wiatru o zmiennej prędkości. Po tym czasie sprawdzona zostanie ich efektywność w przetwarzaniu energii wiatrowej w elektryczną. To jednak nie wszystko. Publiczność zostanie poproszona o wybranie najlepiej prezentującego się urządzenia, co ma zachęcić konstruktorundefinedw do zadbania o estetyczne walory swojego dzieła.

Wiatr w żagle konstruktorundefinedw

Zwycięzca Wielkiego Finału otrzyma milion złotych oraz możliwość dopracowania swojego urządzenia tak, aby było możliwe wejście z nim na rynek w postaci gotowego produktu. Prawa własności zostaną przy konstruktorach, a NCBiR gwarantuje możliwość zaistnienia nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

undefinedJuż teraz powinniśmy wypracowywać technologie, ktundefinedre wkrundefinedtce staną się opłacalne, a Wielkie Wyzwanie: Energia przybliży naszemu społeczeństwu gotowe rozwiązania małogabarytowych turbin wiatrowych. Dodatkowo do kalkulacji finansowych należy doliczyć efekt skali zmniejszający koszty poszczegundefinedlnych instalacji. Myślenie o problemie i wykorzystanie wiedzy w sposundefinedb nieszablonowy to mocna strona polskich innowatorundefinedw i naukowcundefinedw. Wielkie Wyzwanie: Energia pokaże rozwiązania, ktundefinedre do tej pory nie zobaczyły światła dziennegoundefined undefined mundefinedwi Maciej Malski-Brodzicki, koordynator pierwszego w historii undefinedWielkiego Wyzwania: Energiaundefined.

Dziś Don Kichot nie walczyłby z wiatrakami?

Jak każde rozwiązanie, także i przydomowe elektrownie wiatrowe mają swoje wady. Na ten moment największą z nich jest koszt. Obecnie zakup instalacji w systemie on-grid o mocy 5 kW to koszt około 40 tys. złotych i wydajności około 8 tys. kWh rocznie. Przy dzisiejszych cenach prądu można spodziewać się zwrotu inwestycji za ok. 10 lat. Jeżeli z kolei zdecydujemy się na montaż instalacji typu off-grid, musimy rundefinedwnież liczyć się z kosztami drogich akumulatorundefinedw, w ktundefinedrych magazynowana będzie wyprodukowana przez nas energia. Warto wiedzieć, że dotychczas produkowane rozwiązania tego typu są mniej trwałe, niż sama turbina, co prawdopodobnie zmusi nas do poniesienia dodatkowych wydatkundefinedw w przyszłości. Przeciwnicy akumulatorundefinedw poruszają także kwestię śladu węglowego tego produktu - przy produkcji undefinedmagazynundefinedwundefined wydzielanych jest mnundefinedstwo szkodliwych dla środowiska substancji. Następną wadą niewielkich instalacji wiatrowych jest ich stosunkowo mało estetyczny wygląd oraz hałas, ktundefinedry generują.

Dlaczego zatem warto rozważyć montaż przydomowej elektrowni wiatrowej? Podstawową zaletą undefinedwiatrakundefinedwundefined jest oczywiście produkowanie undefineddarmowejundefined energii, nie obciążonej emisją dwutlenku węgla czy dodatkowych zanieczyszczeń. Stawiając własny wiatrak zwiększamy swoją niezależność energetyczną, co ma szczegundefinedlnie dużo zalet w rejonach, w ktundefinedrych przerwy w dostawie prądu zdarzają się bardzo często. W naszej szerokości geograficznej znacznie częściej wieje, niż świeci słońce - co przekłada się na większą efektywność instalacji wiatrowych w skali roku. Dodatkowo badania wskazują, że średnia prędkość wiatrundefinedw w naszym kraju (podobnie jak i na całym globie) się zwiększa - to efekt związany z ocieplaniem się klimatu i emisją gazundefinedw cieplarnianych.

Jeśli chodzi o kwestie estetyczne i akustyczne, ewidentnie wymagają dopracowania, o czym pamiętali organizatorzy undefinedWielkiego Wyzwaniaundefined. Prototypy zakwalifikowane do Wielkiego Finału nie mogą generować hałasu większego niż 50 dB podczas pracy, a ich wymiary w warunkach statycznych i dynamicznych nie mogą być większe od sześcianu o boku 2 metrundefinedw. Waga urządzenia musi zmieścić się w 200 kilogramach.

Już za 3 miesiące będziemy mogli przekonać się, czy w najbliższych latach w Polsce zostanie zapoczątkowany nowy trend w sektorze OZE.

Informacje na temat undefinedWielkiego Wzywania: Energiaundefined znajdują się na oficjalnej stronie przedsięwzięcia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!