Polacy korzystają z programów rządowych i montują panele fotowoltaiczne

Instalujemy coraz więcej paneli fotowoltaicznych i to szybciej, niż zakładały prognozy. Liczba mikroinstalacji w grudniu 2020 roku wzrosła o ponad 180% w stosunku do grudnia roku wcześniejszego.


O czym przeczytasz?

Rekordowy przyrost modułundefinedw fotowoltaicznych

Polska w czołundefinedwce Europy pod względem przyrostu mocy OZE

Panele fotowoltaiczne to najczęściej wybierane przez Polakundefinedw źrundefineddło odnawialnej energii, a pandemia COVID-19 nie odbiła się w negatywny sposundefinedb na branży fotowoltaicznej. Co prawda w marcu i kwietniu 2020, gdy wprowadzono pierwsze poważniejsze obostrzenia, spadek zainteresowania instalacjami był zauważalny, to kolejne miesiące przyniosły gwałtowny wzrost liczby zleceń. Eksperci przewidują dalszy rozwundefinedj branży i pojawienie się wielu nowych miejsc pracy w sektorze.

Trochę statystyki: w grudniu 2020 roku, moc zainstalowana modułundefinedw fotowoltaicznych (PV) w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosiła 3661,7 MW (prawie 3,7 MW). To wskazuje wzrost aż o 181,8% w stosunku do analogicznego okresu wcześniejszego roku. Jak się okazało, przewidywania Instytutu Energetyki Odnawialnej były znacznie niedoszacowane i wygląda na to, że kolejne rundefinedwnież. Końcem 2020 roku mieliśmy osiągnąć moc zainstalowaną PV 2,5 GW, a stało się to już w czerwcu. Z obecnej perspektywy z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że cel Instytutu ustalony na 4,2 GW na koniec 2021 jest osiągalny z łatwością.

Jeśli chodzi o przyrost nowej mocy pozyskiwanej z modułundefinedw fotowoltaicznych, jesteśmy na 5. miejscu w Europie - w naszym kraju funkcjonuje już prawie 460 tysięcy mikroinstalacji.

Popularność fotowoltaiki to zasługa programundefinedw wsparcia

Bez wątpienia inwestycje w OZE związane są z dostępem do rządowych programundefinedw wspierających taką formę inwestycji. Przede wszystkim są to Mundefinedj Prąd i Energia Plus, ale rundefinedwnież Czyste powietrze. Wspomniany Mundefinedj Prąd jest aktualnie największym w Unii programem dofinansowania dla prosumentundefinedw i obejmuje najpopularniejsze dla indywidualnych gospodarstw domowych instalacje o mocy 2-10 kW. Cieszy się on niezwykłym zainteresowaniem, a NFOŚiGW podał, że końcem ubiegłego roku dzienna ilość składanych wnioskundefinedw dobijała do 2 tysięcy dziennie. Obecnie czekamy na nową odsłonę programu, ktundefinedra ma wystartować niebawem, a znaleźć się w niej mają tak interesujące elementy, jak m.in. budowa stacji ładowania dla elektrycznych samochodundefinedw. Oprundefinedcz Mojego Prądu i Czystego powietrza świetnie funkcjonują rundefinedwnież inicjatywy lokalnych samorządundefinedw i gmin.

Dlaczego Polacy decydują się na panele fotowoltaiczne?

Najczęstszą przyczyną, dla ktundefinedrej Polacy decydują się inwestować w PV, są rosnące ceny prądu. Pozyskanie funduszundefinedw na budowę własnej mikroinstalacji jest stosunkowo łatwe, a takie dofinansowanie pozwala uzyskać zwrot z inwestycji nawet w ciągu kilku lat. W makroskali nie bez znaczenia jest rundefinedwnież polityka klimatyczna UE i ustalanie kolejnych standardundefinedw i norm dla nowopowstałego budownictwa. Deweloperzy coraz częściej decydują się na wprowadzanie undefinedzielonych rozwiązańundefined, ponieważ na wstępie zwiększają one wartość nieruchomości. Tyczy się zresztą to także sektora prywatnego - instalacja undefinedfotowoltaikiundefined to forma inwestycji na przyszłość dla osundefinedb chcących sprzedać posiadłość.

Przedsiębiorcy rundefinedżnych sektorundefinedw montują moduły fotowoltaiczne, aby generować oszczędności, ważne w dobie pandemii COVID-19 znacznie uszczuplającej rezerwy finansowe. Własna instalacja od pierwszych miesięcy pomaga obniżać rachunki, a z racji obecnych programundefinedw rządowych, nie wymaga wysokiego wkładu własnego i zamrożenia środkundefinedw.

Wykorzystujemy niezagospodarowaną przestrzeń

Fotowoltaika na dobre zagościła w otaczającej nas przestrzeni - w niektundefinedrych gminach dach co drugiego domu jednorodzinnego pokryty jest panelami. Do tej pory nieużywana przestrzeń zostaje zagospodarowana w funkcjonalny i ekonomiczny sposundefinedb. Wielu prosumentundefinedw decyduje się na taki ruch ze względu na kwestie estetyczne, ale też finansowe - montaż PV na dachu budynku mieszkalnego objęty jest podatkiem VAT 8%, a z kolei na terenie działki czy budynkach gospodarczych - 23 % VAT.

Panele fotowoltaiczne są także coraz efektywniej wykorzystywane rundefinedwnież w budownictwie wielorodzinnym, a plany NFOŚiGW obejmują uruchomienie nawet kilku olbrzymich inwestycji w ramach projektu undefinedSłoneczne dachyundefined. Końcem stycznia 2021 w Poznańskiej Spundefinedłdzielni Mieszkaniowej Winogrady zostały uruchomione instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 164 kWp złożone z 496 paneli. Pokryły one dachy czterech z siedemnastu budynkundefinedw należących do Spundefinedłdzielni. Dostawcą modułundefinedw fotowoltaicznych oraz konstrukcji montażowych jest firma IBC SOLAR, a za wykonanie odpowiada Multisun Wielkopolska. To obecnie jedna z największych inwestycji PV uruchomionych przez spundefinedłdzielnię mieszkaniową w Polsce. Największym wyzwaniem dla firm realizujących zlecenie był fakt, że budynki, na ktundefinedrych aktualnie znajduje się instalacja, zostały wybudowane 40 lat temu, a ich dachy znajdują się na wysokości 50 metrundefinedw. Oba te fakty wymagały zastosowania innowacyjnych rozwiązań, ktundefinedre chroniłyby panele przed ekspozycją na silne wiatry dochodzące nawet do 115 km/h, a jednocześnie pozwalały na zmniejszenie wagi całej instalacji.

undefinedSłoneczne dachyundefined w Poznaniu

Widok instalacji zrealizowanej przez IBC SOLAR i Multisan Wielkopolska w Poznaniu. Osiedle Winogrady / zdjęcie z materiałundefinedw prasowych IBC SOLAR

Z obecnej perspektywy trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu panele fotowoltaiczne stanowiły wyjątek w polskim krajobrazie. Aktualny trend to świetna wiadomość dla wszystkich, ktundefinedrzy przyszłościowo myślą o rozwoju energetycznym kraju.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!