Podwyżki cen prądu - jakich rachunków możemy spodziewać się w 2022? Czy fotowoltaika jest rozwiązaniem problemu?

Aktualne giełdowe notowania energii elektrycznej są najwyższe w historii. W ostatnim roku zaliczyły wzrost o prawie 40%. Podwyżki cen prądu w 2022 roku silnie odbiją się na naszych kieszeniach. Jedynym ratunkiem okazują się OZE.


O czym przeczytasz?

Dlaczego prąd zdrożeje w 2022?

Porównanie rachunku za benzynę sprzed kilku miesięcy z obecnym może przyprawić o zawrót głowy. Wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie z rachunkami za energię, które otrzymamy już w styczniu 2022. 

Bez wątpienia energia i paliwo idą w górę, a wraz z nimi drożeje niemal wszystko na sklepowych półkach i nie tylko. Wzrosty cen prądu i paliwa to również bardziej kosztowne usługi, a także możliwy wzrost czynszu.

Drastyczne podwyżki cen prądu, których możemy spodziewać się w 2022, powodowane są przez kilka czynników. Aby je zrozumieć, należy mieć świadomość, że sprzedawcy prądu skupują energię na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. W stosunku do sierpnia ubiegłego roku, ceny energii na wspomnianej giełdzie wzrosły o prawie 40%. Oznacza to, że za MWh obecnie trzeba zapłacić 383 zł - to cena za dostawę energii w przyszłym roku (obrót energią odbywa się z wyprzedzeniem). Obecnie gospodarstwom domowym energia sprzedawana jest za 300 zł za MWh, ale w cenie tej wliczona jest już akcyza (5 zł) oraz koszty zakupu certyfikatów, które wspierają OZE i efektywność energetyczną (ok. 30 zł). Oznacza to, że sama energia sprzedawana jest zwykłemu odbiorcy za ok. 265 zł za MWh. To aż 30% mniej niż aktualna giełdowa cena, a więc co najmniej takiej podwyżki możemy spodziewać się już za parę miesięcy. 

Co odpowiada za ten wzrost? Po pierwsze, co nie powinno być dla nikogo zdziwieniem, Polacy płacą za opieszałość władz w kwestii odejścia od gospodarki węglowej. Zdecydowana większość produkcji energii w naszym kraju nadal pochodzi ze źródeł nieodnawialnych, a przez to jesteśmy zobowiązani do zakupu kosztownych uprawnień do emisji CO2. 

Węgiel, oprócz tego, że jest emisyjny i szkodliwy dla środowiska, ma jeszcze jedną poważną wadę - jest po prostu coraz droższym paliwem. Nie on jeden zresztą, jeśli chodzi o paliwa kopalne - gaz ziemny zalicza skokowy wzrost na wszystkich rynkach światowych. To, w zestawieniu ze zwiększonym popytem na energię po przestoju pandemicznym, odpowiada za horrendalne podwyżki cen prądu. Dzieje się to nie tylko u nas, ale w całej Europie - w wielu państwach ceny energii aktualnie są wyższe niż polskie, a np. Włosi od przyszłego roku spodziewają się rachunków wyższych o ok. 40%.

Ostatnią kwestią, o której warto wspomnieć w kontekście polskiej energetyki jest fakt, że nie posiadamy wystarczającej infrastruktury magazynów dla energii odnawialnej, a sama infrastruktura energetyczna jest zwyczajnie przestarzała, co prowadzi do narastającej liczby awarii.

Ceny prądu w Polsce - kto o nich decyduje?

Urząd Regulacji Energetyki to instytucja powołana do życia w 1997 roku i od tego czasu odpowiadająca za ceny energii w naszym kraju. Dystrybutorzy nie mogą wprowadzić podwyżek bez zgody prezesa URE, dzięki czemu zapewnione jest bezpieczeństwo energetyczne kraju, czyli również komfort finansowy ostatecznego odbiorcy - każdego z nas.

Każda z firm energetycznych, m.in. Enea, Energa, PGE, Tauron i Innogy, chcąc podnieść koszt dostarczanej przez siebie energii, musi złożyć stosowny wniosek i otrzymać na to zgodę. Pierwsza zrobiła to w tym roku Enea, która motywując swój wniosek rosnącymi cenami na giełdach, postulowała o 40% wzrost swojej taryfy. W praktyce oznacza to podwyżkę o ok. 26,99 zł na miesiąc i 355,97 zł na rok u tego konkretnego dystrybutora. Kolejni dystrybutorzy również są na etapie składania swoich wniosków. 

Rachunki za prąd - czego spodziewać się jeszcze w 2021 roku?

A więc jedno jest pewne - rachunki za energię na pewno będą wyższe w 2022 roku. Jednak w ostatnim kwartale bieżącego roku również nie zaoszczędzimy. Związane jest to z przerzuceniem na odbiorców części kosztów, którymi zostali objęci sprzedawcy. A zalicza się do nich opłatę OZE (wsparcie dla odnawialnych źródeł energii w Polsce w wysokości 0,0022 zł za 1 kWh), opłatę mocową (od 2,30 zł do 12,87 zł w zależności od ilości zużytego prądu) oraz opłatę jakościową. 

Jak uniknąć podwyżek za prąd? 

Oczywiście najbardziej oczywistym sposobem obniżenia rachunków za prąd jest jego rozsądne użytkowanie. Gaszenie świateł w nieużywanych pomieszczeniach, wyłączanie sprzętu elektronicznego po zakończonej pracy, kupowanie urządzeń AGD wyłącznie w najwyższych klasach energooszczędności przynosi rezultaty i jest działaniem proekologicznym, jednak może być to za mało, aby zrekompensować nadchodzące podwyżki. Dlatego warto rozważyć samodzielną produkcję prądu dla własnego gospodarstwa domowego oraz zmianę sprzedawcy prądu. 

Renomowane firmy fotowoltaiczne takie jak ESOLEO umożliwiają profesjonalne zaprojektowanie, wykonanie i podłączenie instalacji w atrakcyjnej cenie. Kredytowanie takiego projektu obciąża budżet domowy w stopniu porównywalnym, a nierzadko nawet mniejszym niż “zwykły” rachunek za prąd. Dodatkowo fotowoltaika ma tę zaletę, że uniezależnia nas od podwyżek cen energii, z czego chętnie korzystają nie tylko indywidualni odbiorcy, ale także samorządy miast. Aktualnie obserwuje się prawdziwy boom fotowoltaiczny - kolejne urzędy miejskie np. Wrocławia, Krakowa, Warszawy i Poznania realizują inwestycje, które mają na celu przynajmniej częściowe zamortyzowanie podwyżek cen energii, które przewidywane są na nadchodzące lata. 

Zmiana sprzedawcy prądu to również dobry sposób na oszczędności, który sprawdza się zarówno w przypadku już założonej instalacji fotowoltaicznej jak i gospodarstw domowych nieposiadających własnego OZE. Proces przejścia od jednego sprzedawcy do drugiego nie jest trudny i można go zrealizować w całości online. Poszczególni dystrybutorzy specjalizują się w ofertach kierowanych do konkretnych grup odbiorców - np. Plus ma ofertę łączoną z ESOLEO, w ramach której 100% wyprodukowanej przez instalację energii może powrócić do prosumenta bezkosztowo. Popularne są także oferty taryfowe, w których energia za prąd liczona jest w dwóch stawkach - tańszej w nocy i w dwugodzinnym “oknie” w ciągu dnia oraz droższej w pozostałych porach. 

Interesują Cię treści dotyczące paneli fotowoltaicznych i pozyskiwania energii z promieni słonecznych? Zachęcamy do obejrzenia naszej serii materiałów edukacyjnych #OkiemEksperta, którą realizujemy wespół z ESOLEO. Filmy są już dostępne na Youtube!

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement