PARTNEREM ARTYKUŁU JEST
esoleo

Panele fotowoltaiczne na gruncie - czy to się opłaca?

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku przydomowych instalacji jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu. Zdarza się jednak, że inwestorzy decydują się umiejscowić fotowoltaikę na gruncie. Jakie są wady i zalety takich mikroinstalacji?


O czym przeczytasz?

Panele fotowoltaiczne na ziemi

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie wykonana na zlecenie prywatnego inwestora przez firmę ESOLEO

Fotowoltaika na gruncie a instalacja na dachu - czym rundefinedżnią się te rozwiązania?

Umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej na dachu to najczęściej optymalne rozwiązanie. Dach domu jest zazwyczaj najwyżej położonym punktem na posesji, dodatkowo najmniej zacienionym. Co więcej, instalując fotowoltaikę na dachu oszczędza się miejsce - szczegundefinedlnie w przypadku niewielkich działek ma to niebagatelne znaczenie.

Problem z instalacją na dachu pojawia się, gdy jego połacie mają zbyt duże nachylenie, przekraczające 45 stopni. Przeszkodą bywa rundefinedwnież nietypowy kształt dachu, wiele elementundefinedw uniemożliwiających montaż paneli (okna, wykusze, jaskundefinedłki itp.) czy niekorzystna orientacja względem stron świata. Umiejscawiając panele na gruncie zazwyczaj undefinedobchodziundefined się te niedogodności. Instalatorzy mają możliwość dopasować kąt nachylenia paneli tak, aby idealnie wpisywały się w standardy, mogą też zarządzać ich orientacją.

Taki montaż wymaga jednak dodatkowego wykonania wspornikundefinedw, do ktundefinedrych montuje się panele. Wykonując instalację fotowoltaiczną na gruncie należy mieć rundefinedwnież na uwadze to, że poszczegundefinedlne rzędy modułundefinedw powinny być odsunięte od siebie tak, aby wzajemnie się nie zacieniać. Oczywiście doświadczony projektant doskonale poradzi sobie z takim zadaniem. Te zmienne wpływają na wyższy koszt instalacji na gruncie względem mikroinstalacji na dachu.

Jakie warunki musi spełniać Instalacja fotowoltaiczna na gruncie?

Podobnie jak fotowoltaika na dachu, rundefinedwnież i instalacja na gruncie nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Teren, na ktundefinedrym chcemy umiejscowić fotowoltaikę, powinien spełniać parę warunkundefinedw. Pierwszym z nich jest stabilność - podmokły, gliniasty lub piaszczysty grunt nie zapewni odpowiedniego oparcia wspornikom, co będzie stanowić zagrożenie dla całej instalacji.

Po drugie, teren nie może być oczywiście zacieniony - drzewa lub wysokie budynki znacznie osłabią efektywność danej instalacji. Kolejną kwestią jest ekspozycja - aby moduły mogły pracować z pełną mocą, powinny być zorientowane w kierunku południowym (dopuszczalne jest rundefinedwnież skierowanie ich w stronę południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią). Ostatnią, ale nie mniej istotną zmienną, jest infrastruktura techniczna. Instalacja musi być podłączona do falownika - czy to znajdującego się przy modułach czy też wewnątrz nieruchomości undefinedwykorzystującejundefined prąd produkowany przez moduły. Z tego względu po drodze nie mogą znajdować się żadne przeszkody uniemożliwiające poprowadzenie okablowania. Istotna jest także bliskość sieci, a także dość nieoczywiste zagadnienia, jak np. oddalenie od potencjalnych źrundefineddeł zanieczyszczeń. Jeśli instalacja będzie położona w pobliżu bardzo ruchliwej i zakurzonej drogi, konieczne będzie jej oczyszczanie.

Elektrownia PV Brudzew o mocy 70 MWp zrealizowana przez ZE PAK i ESOLEO

Formalności a instalacja fotowoltaiczna na ziemi

Przeważająca większość gospodarstw domowych skorzysta na instalacji fotowoltaicznej o mocy 4-5 kW, co jest wartością zdecydowanie niższą od limitu, od ktundefinedrego konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę (50 kW). Bywa jednak, że nawet przy takiej mocy będziemy musieli podjąć się dodatkowych formalności, chcąc umiejscowić instalację na gruncie. Rundefinedżne formy zezwoleń mogą być potrzebne, jeśli grunt na ktundefinedrym ma być zrealizowana instalacja wpisany jest do rejestru zabytkundefinedw, objęty jest obszarem Natura 2000 lub zachodzi prawdopodobieństwo, że będzie negatywnie wpływać na środowisko naturalne. W tych przypadkach organami, do ktundefinedrych należy się zwrundefinedcić może być konserwator zabytkundefinedw lub Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Planując instalację na gruncie musimy liczyć się z koniecznością sprawdzenia, czy fotowoltaika jest dopuszczalna przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub określone przez daną gminę warunki zabudowy. Ze względundefinedw bezpieczeństwa należy także upewnić się, że projekt spełnia wymagania ochrony przeciwpożarowej - to jednak w przypadku, jeśli mikroinstalacja ma moc większą od 6,5 kW).

Większość poruszonych wyżej kwestii ma miejsce stosunkowo rzadko, a pozostałe formalności nie są trudne do zrealizowania. Firmy fotowoltaiczne specjalizujące się w pełnej obsłudze klienta, takie jak ESOLEO, pomagają przeprowadzić cały proces montażu w minimalnym stopniu angażując inwestora.

Dlaczego warto umieścić fotowoltaikę na gruncie?

Warto rozważyć instalację fotowoltaiczną na gruncie, jeśli dysponujemy odpowiednio dużą działką i możemy poświęcić jej część na montaż modułundefinedw. To także idealny sposundefinedb na wykorzystanie niezbyt atrakcyjnych działek lub gruntundefinedw niskiej jakości. Dzięki temu - jeśli oczywiście dany teren spełnia wspomniane wyżej warunki - zyskamy możliwość optymalnego wykorzystania naszych paneli.

Instalacje umieszczone na gruncie są łatwiej dostępne, przez co ich konserwacja jest znacznie prostsza - usuwanie śniegu czy liści nie stanowi problemu. Zazwyczaj panele umieszczone na wspornikach mają zapewnioną znacznie lepszą wentylację niż ma to miejsce w przypadku instalacji dachowych. Kolejną zaletą są kwestie estetyczne - umiejscawiając panele na ziemi, nie ingerujemy w budynek mieszkalny, przez co zachowuje on swundefinedj pierwotny wygląd.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie - wady, o ktundefinedrych musisz wiedzieć

Podejmując decyzję o instalacji fotowoltaicznej na gruncie należy pamiętać o słabszych stronach tego rozwiązania. Są nimi przede wszystkim koszty - fotowoltaika na gruncie może być droższa nawet o kilkanaście procent w stosunku do swojego odpowiednika na dachu.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że taka instalacja zajmuje sporo przestrzeni - jeżeli chcemy cieszyć się przestronnym ogrodem, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Takie usytuowanie instalacji warunkuje rundefinedwnież to, w jaki sposundefinedb możemy aranżować naszą działkę w przyszłości - będziemy musieli zrezygnować z sadzenia wysokich drzew czy stawiania altan w pobliżu naszej małej elektrowni. Tak umieszczone moduły mogą być też łatwiej uszkodzone lub wręcz skradzione - to oczywiście skrajność, ale w niektundefinedrych przypadkach jest zasadne rozważenie tego ryzyka.

Co jest lepsze: instalacja na dachu czy na gruncie?

Oba rodzaje instalacji fotowoltaicznych mają swoje plusy i minusy. Jak zawsze, nie ma idealnych rozwiązań i podejmując ostateczną decyzję powinniśmy się kierować naszymi indywidualnymi potrzebami i możliwościami. Doświadczona firma fotowoltaiczna, kierując się takimi zmiennymi jak ukształtowanie dachu i terenu przy domu doradzi, ktundefinedre miejsce będzie optymalne pod względem wydajności modułundefinedw, przedstawi także koszty wszystkich możliwych na danej posesji rozwiązań.

Warto pamiętać, że jako inwestorzy nie musimy martwić się o złożone procesy związane z uzyskaniem ewentualnych pozwoleń i projektowaniem instalacji. Korzystając z usług ekspertundefinedw zyskujemy gwarancję jakości i wsparcia - od momentu audytu fotowoltaicznego, poprzez proces projektowania, na montażu i obsłudze poinstalacyjnej skończywszy.

Umundefinedw się na bezpłatną konsultację ze specjalistą ESOLEO oraz odbierz 3000 złotych rabatu na swoją instalację!

Po więcej informacji na temat fotowoltaiki zapraszamy na kanał YouTube. Zachęcamy do obejrzenia naszego cyklu materiałundefinedw edukacyjnych #OkiemEksperta, ktundefinedrą realizujemy wespundefinedł z ESOLEO.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!