PARTNEREM ARTYKUŁU JEST
esoleo

Optymalizatory mocy - czy zawsze są wskazane i co można dzięki nim zyskać?

Równomierny dostęp do promieni słonecznych jest konieczny, aby czerpać z instalacji fotowoltaicznej maksymalne korzyści. Niekiedy jeden lub więcej paneli bywa jednak czasowo zacienionych - optymalizatory pomagają rozwiązać ten problem.


O czym przeczytasz?

Optymalizator mocy - co to takiego?

Instalacje fotowoltaiczne składają się z wielu elementundefinedw. Oczywiście najbardziej widoczne są moduły, jednak bez ukrytych komponentundefinedw, jak inwertery czy okablowanie, nie byłyby w stanie funkcjonować. Jednym z urządzeń, ktundefinedre może wspierać pracę instalacji, są optymalizatory mocy - nie zawsze ich zastosowanie jest konieczne, jednak niekiedy to jedyny sposundefinedb na to, aby instalacja fotowoltaiczna mogła w pełni realizować swundefinedj potencjał.

Aby zrozumieć, czym są optymalizatory, należy mieć ogundefinedlne wiadomości na temat tego, jak funkcjonuje fotowoltaika. Cała instalacja działa najsprawniej wtedy, kiedy ma zapewniony nieprzerwany i rundefinedwny dostęp do słońca - ten fakt raczej nie stanowi dla nikogo zaskoczenia. Natomiast nie wszyscy wiedzą, że jeśli jeden z modułundefinedw będzie zacieniony, rzutuje to nie tylko na jego skuteczność, ale może odbijać się na awaryjności i żywotności całej instalacji.

Komponentem, ktundefinedry pozwala wyeliminować to zjawisko, a tym samym zmniejsza ryzyko spadku wydajności instalacji jest właśnie optymalizator mocy. Chroni on zatem nie tylko konkretny moduł, ale całą instalację fotowoltaiczną przed skutkami zacienienia.

Jak działa optymalizator mocy?

Optymalizatory to niewielkie urządzenia, ktundefinedre łączą panele fotowoltaiczne z inwerterem. Zależnie od modelu optymalizatora pozwalają na pełną optymalizację instalacji (są wtedy zamontowane przy każdym module) lub częściową optymalizacją (są wtedy zamontowane tylko przy newralgicznych modułach).

Każde z takich urządzeń dokonuje pomiarundefinedw wydajności undefinedswojegoundefined panelu i łączy moduł z inwerterem, a jednocześnie oddziela go od pozostałych. W ten sposundefinedb każdy panel funkcjonuje samodzielnie i niezależnie od swoich dalszych i bliższych sąsiadundefinedw.

W instalacji fotowoltaicznej bez optymalizatorundefinedw, poszczegundefinedlne panele działają w sposundefinedb szeregowy - jeśli zatem jeden z modułundefinedw produkuje mniej energii np. ze względu na zacienienie, wszystkie moduły fotowoltaiczne są osłabione. Instalacja pracuje z taką mocą, jak jej najsłabsze ogniwo.

Jeśli do instalacji dodamy jednak optymalizatory, poszczegundefinedlne moduły pracują w sposundefinedb niezależny. Jeden czy dwa moduły pracujące z mniejszą sprawnością nie wpływają na jakość pracy pozostałych. Ma to jeszcze jeden plus - jeśli jeden z paneli ulegnie awarii, może zostać odłączony bez szkody dla całej instalacji. Tzn. będzie ona produkować mniej energii niż zakładana w projekcie ze względu na brak jednego modułu, ale i tak będzie efektywniejsza niż z uszkodzonym panelem.

Kiedy warto przemyśleć montaż optymalizatorundefinedw mocy?

Każda instalacja fotowoltaiczna powinna zostać szczegundefinedłowo zaplanowana i zaprojektowana - w tym celu profesjonalne firmy fotowoltaiczne wysyłają na miejsce realizacji audytora, ktundefinedry z pomocą specjalistycznego sprzętu dokonuje oględzin i pomiarundefinedw.

Dowiedz się, jak wygląda audyt fotowoltaiczny przeprowadzony przez ESOLEO undefinedundefinedundefined

Następnie na podstawie dostarczonych przez audytora danych, projektant wykonuje projekt, w ktundefinedrym znajdują się szczegundefinedłowe informacje, włącznie ze sposobem montażu poszczegundefinedlnych modułundefinedw.

Instalacja fotowoltaiczna w warunkach idealnych powinna być umiejscowiona w taki sposundefinedb, aby kąt padania promieni słonecznych był możliwie jednolity dla całej instalacji, a poszczegundefinedlne moduły nie były zacienione przez budynki, drzewa czy inne elementy topograficzne. W praktyce jednak rzadko kiedy projektant ma tak proste zadanie: dachy budynkundefinedw mieszkalnych o nieregularnych kształtach, sąsiedztwo i przyroda są zmiennymi, ktundefinedre należy uwzględnić niemal w każdym przypadku. Najczęstszym wyzwaniem jest tzw. cień przesuwający się, ktundefinedry w czasie dnia kolejno zacienia wszystkie panele. W takich przypadkach optymalizatory stają się rozwiązaniem, ktundefinedre znacznie polepsza parametry danej instalacji.

Kolejnym wskazaniem do zastosowania optymalizatorundefinedw jest sytuacja, w ktundefinedrej montowane są moduły o rundefinedżnej wydajności. Wtedy głundefinedwnym zadaniem tych urządzeń jest odseparowanie od siebie paneli tak, aby każdy pracował z pełną mocą, a nie mocą najsłabszego ogniwa.

Reasumując, optymalizatory znacznie poprawiają działanie całej instalacji, jeśli musi ona funkcjonować przy ograniczonym czy nierundefinedwnomiernym dostępie do światła słonecznego. Skutecznie też chronią instalację i pozwalają śledzić skuteczność poszczegundefinedlnych modułundefinedw - to praktyczne rozwiązanie szczegundefinedlnie przy większych inwestycjach. Należy mieć jednak na uwadze, że optymalizatory nie są odpowiedzią na wszystkie wyzwania.

Czy optymalizatory mocy mają wady?

Podstawową wadą optymalizatora jest jego cena - pojedyncze urządzenie kosztuje kilkaset złotych, dlatego montaż może znacznie zwiększyć koszt całej inwestycji. Najtańsze dostępne na rynku optymalizatory to wydatek rzędu 150 złotych, najdroższe - nawet 500 złotych. Jeśli pomnożymy to przez liczbę paneli, całościowa kwota zwiększa się o co najmniej kilka tysięcy. W sytuacji, w ktundefinedrej możliwe jest takie rozmieszczenie paneli, aby były one w stanie wykorzystywać promienie słoneczne w satysfakcjonujący sposundefinedb (jednakowa orientacja każdego modułu, rundefinedwny teren/połać dachu, brak wysokich przeszkundefinedd w pobliżu), nie ma potrzeby undefinedna zapasundefined montować optymalizatorundefinedw.

Dlatego też doświadczony projektant i sprawdzona firma fotowoltaiczna nie namawiają każdego klienta na montaż tych urządzeń. Niekiedy jest to zupełnie nieopłacalny wydatek, ktundefinedry znacznie wydłuża czas zwrotu z inwestycji. Profesjonalne firmy dokładnie obliczają, jaki czas w ciągu roku panele będą zacienione i tym samym, ile mocy można zyskać instalując optymalizatory. Jeśli ich rekomendacja jest pozytywna, szczegundefinedłowo motywują swoje zalecenia. Warto pamiętać, że decydując się na wspundefinedłpracę z rzetelną firmą taką jak ESOLEO, mamy zagwarantowane wsparcie od momentu audytu fotowoltaicznego do czasu realizacji inwestycji, a także przez cały okres funkcjonowania instalacji. ESOLEO dodatkowo umożliwia uzyskanie 3 tysięcy złotych na instalację bez potrzeby składania wniosku w programie undefinedMundefinedj Prądundefined.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!