PARTNEREM ARTYKUŁU JEST
esoleo

Optymalizatory mocy - czy zawsze są wskazane i co można dzięki nim zyskać?

Równomierny dostęp do promieni słonecznych jest konieczny, aby czerpać z instalacji fotowoltaicznej maksymalne korzyści. Niekiedy jeden lub więcej paneli bywa jednak czasowo zacienionych - optymalizatory pomagają rozwiązać ten problem.


O czym przeczytasz?

Optymalizator mocy - co to takiego?

Instalacje fotowoltaiczne składają się z wielu elementów. Oczywiście najbardziej widoczne są moduły, jednak bez ukrytych komponentów, jak inwertery czy okablowanie, nie byłyby w stanie funkcjonować. Jednym z urządzeń, które może wspierać pracę instalacji, są optymalizatory mocy - nie zawsze ich zastosowanie jest konieczne, jednak niekiedy to jedyny sposób na to, aby instalacja fotowoltaiczna mogła w pełni realizować swój potencjał. 

Aby zrozumieć, czym są optymalizatory, należy mieć ogólne wiadomości na temat tego, jak funkcjonuje fotowoltaika. Cała instalacja działa najsprawniej wtedy, kiedy ma zapewniony nieprzerwany i równy dostęp do słońca - ten fakt raczej nie stanowi dla nikogo zaskoczenia. Natomiast nie wszyscy wiedzą, że jeśli jeden z modułów będzie zacieniony, rzutuje to nie tylko na jego skuteczność, ale może odbijać się na awaryjności i żywotności całej instalacji. 

Komponentem, który pozwala wyeliminować to zjawisko, a tym samym zmniejsza ryzyko spadku wydajności instalacji jest właśnie optymalizator mocy. Chroni on zatem nie tylko konkretny moduł, ale całą instalację fotowoltaiczną przed skutkami zacienienia.

Jak działa optymalizator mocy?

Optymalizatory to niewielkie urządzenia, które łączą panele fotowoltaiczne  z inwerterem. Zależnie od modelu optymalizatora pozwalają na pełną optymalizację instalacji (są wtedy zamontowane przy każdym module) lub częściową optymalizacją (są wtedy zamontowane tylko przy newralgicznych modułach).

Każde z takich urządzeń dokonuje pomiarów wydajności “swojego” panelu i łączy moduł z inwerterem, a jednocześnie oddziela go od pozostałych. W ten sposób każdy panel funkcjonuje samodzielnie i niezależnie od swoich dalszych i bliższych sąsiadów. 

W instalacji fotowoltaicznej bez optymalizatorów, poszczególne panele działają w sposób szeregowy - jeśli zatem jeden z modułów produkuje mniej energii np. ze względu na zacienienie, wszystkie moduły fotowoltaiczne są osłabione. Instalacja pracuje z taką mocą, jak jej najsłabsze ogniwo.

Jeśli do instalacji dodamy jednak optymalizatory, poszczególne moduły pracują w sposób niezależny. Jeden czy dwa moduły pracujące z mniejszą sprawnością nie wpływają na jakość pracy pozostałych. Ma to jeszcze jeden plus - jeśli jeden z paneli ulegnie awarii, może zostać odłączony bez szkody dla całej instalacji. Tzn. będzie ona produkować mniej energii niż zakładana w projekcie ze względu na brak jednego modułu, ale i tak będzie efektywniejsza niż z uszkodzonym panelem. 

Kiedy warto przemyśleć montaż optymalizatorów mocy?

Każda instalacja fotowoltaiczna powinna zostać szczegółowo zaplanowana i zaprojektowana - w tym celu profesjonalne firmy fotowoltaiczne wysyłają na miejsce realizacji audytora, który z pomocą specjalistycznego sprzętu dokonuje oględzin i pomiarów. 

Dowiedz się, jak wygląda audyt fotowoltaiczny przeprowadzony przez ESOLEO >>>

Następnie na podstawie dostarczonych przez audytora danych, projektant wykonuje projekt, w którym znajdują się szczegółowe informacje, włącznie ze sposobem montażu poszczególnych modułów. 

Instalacja fotowoltaiczna w warunkach idealnych powinna być umiejscowiona w taki sposób, aby kąt padania promieni słonecznych był możliwie jednolity dla całej instalacji, a poszczególne moduły nie były zacienione przez budynki, drzewa czy inne elementy topograficzne. W praktyce jednak rzadko kiedy projektant ma tak proste zadanie: dachy budynków mieszkalnych o nieregularnych kształtach, sąsiedztwo i przyroda są zmiennymi, które należy uwzględnić niemal w każdym przypadku. Najczęstszym wyzwaniem jest tzw. cień przesuwający się, który w czasie dnia kolejno zacienia wszystkie panele. W takich przypadkach optymalizatory stają się rozwiązaniem, które znacznie polepsza parametry danej instalacji. 

Kolejnym wskazaniem do zastosowania optymalizatorów jest sytuacja, w której montowane są moduły o różnej wydajności. Wtedy głównym zadaniem tych urządzeń jest odseparowanie od siebie paneli tak, aby każdy pracował z pełną mocą, a nie mocą najsłabszego ogniwa. 

Reasumując, optymalizatory znacznie poprawiają działanie całej instalacji, jeśli musi ona funkcjonować przy ograniczonym czy nierównomiernym dostępie do światła słonecznego. Skutecznie też chronią instalację i pozwalają śledzić skuteczność poszczególnych modułów - to praktyczne rozwiązanie szczególnie przy większych inwestycjach. Należy mieć jednak na uwadze, że optymalizatory nie są odpowiedzią na wszystkie wyzwania.

Czy optymalizatory mocy mają wady?

Podstawową wadą optymalizatora jest jego cena - pojedyncze urządzenie kosztuje kilkaset złotych, dlatego montaż może znacznie zwiększyć koszt całej inwestycji. Najtańsze dostępne na rynku optymalizatory to wydatek rzędu 150 złotych, najdroższe - nawet 500 złotych. Jeśli pomnożymy to przez liczbę paneli, całościowa kwota zwiększa się o co najmniej kilka tysięcy. W sytuacji, w której możliwe jest takie rozmieszczenie paneli, aby były one w stanie wykorzystywać promienie słoneczne w satysfakcjonujący sposób (jednakowa orientacja każdego modułu, równy teren/połać dachu, brak wysokich przeszkód w pobliżu), nie ma potrzeby “na zapas” montować optymalizatorów. 

Dlatego też doświadczony projektant i sprawdzona firma fotowoltaiczna nie namawiają każdego klienta na montaż tych urządzeń. Niekiedy jest to zupełnie nieopłacalny wydatek, który znacznie wydłuża czas zwrotu z inwestycji. Profesjonalne firmy dokładnie obliczają, jaki czas w ciągu roku panele będą zacienione i tym samym, ile mocy można zyskać instalując optymalizatory. Jeśli ich rekomendacja jest pozytywna, szczegółowo motywują swoje zalecenia. Warto pamiętać, że decydując się na współpracę z rzetelną firmą taką jak ESOLEO, mamy zagwarantowane wsparcie od momentu audytu fotowoltaicznego do czasu realizacji inwestycji, a także przez cały okres funkcjonowania instalacji. ESOLEO dodatkowo umożliwia uzyskanie 3 tysięcy złotych na instalację bez potrzeby składania wniosku w programie “Mój Prąd”. 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement