PARTNEREM ARTYKUŁU JEST
esoleo

Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?

Koszt fotowoltaiki może znacząco się różnić, nawet przy teoretycznie tych samych parametrach dotyczących jej wydajności. Planując budżet na montaż instalacji PV należy uwzględnić dofinansowania i ulgi podatkowe. Ile zatem kosztuje fotowoltaika?


O czym przeczytasz?

Rzeczywisty koszt instalacji fotowoltaicznej

Na początku warto rozgraniczyć pewne pojęcia. Cena instalacji fotowoltaicznej to kwota, ktundefinedra znajduje się na fakturze wystawionej przez firmę zajmującą się montażem instalacji fotowoltaicznych. Najczęściej znajdują się na niej takie pozycje jak konkretne urządzenia niezbędne do wykonania instalacji, prace projektowe, ekspertyzy, a wreszcie montaż samej instalacji i podłączenie jej do sieci energetycznej.

Tymczasem rzeczywisty koszt instalacji fotowoltaicznej to kwota, ktundefinedrą ostatecznie zapłacimy za naszą instalację, ale w perspektywie kilku miesięcy - po skorzystaniu z odpowiedniego dofinansowania, a także otrzymaniu zwrotu podatku. Na rzeczywisty koszt fotowoltaiki składa się zatem rundefinedżnica między ceną jej wykonania, a dofinansowaniem i ulgą termomodernizacyjną.

Moc instalacji - podstawowy parametr do obliczeń

Wielkość instalacji to podstawowa kwestia, ktundefinedra powinna nas interesować przy planowaniu budżetu. Od wielkości instalacji zależy jej moc. Optymalną moc oblicza się na podstawie zapotrzebowania na energię elektryczną danego budynku w skali roku. Do jej oszacowania zazwyczaj wystarcza rachunek za energię. Profesjonalne firmy zajmujące się fotowoltaiką udostępniają na swoich stronach stosowne kalkulatory, ktundefinedre pomagają się rozeznać w tym temacie.

Skorzystaj z przejrzystego symulatora ESOLEO!

Należy mieć na uwadze, że niekorzystna finansowo okaże się zarundefinedwno przewymiarowana (undefinedza dużaundefined) jak i za mała instalacja. Dlatego ostateczna moc instalacji optymalna dla naszego domu powinna zostać wskazana przez usługodawcę (firmę fotowoltaiczną).

Moc instalacji jest zależna od parametrundefinedw technicznych oferowanych przez producenta nie tylko paneli, ale rundefinedwnież falownikundefinedw, a także tego, gdzie zostaną umiejscowione panele.

Jakość paneli a ich cena

Producentundefinedw paneli fotowoltaicznych jest wielu - popyt na te urządzenia sprawił, że tak jak powstało mnundefinedstwo firm deklarujących specjalizację w montażu instalacji, rundefinedwnie wiele fabryk podjęło produkcję urządzeń koniecznych do ich wykonania. Nie wszystkie jednak są w stanie zagwarantować odpowiednią jakość.

Panele fotowoltaiczne renomowanych marek mogą poszczycić się najwyższą w sektorze mocą na metr kwadratowy. Co więcej, wyposażone są w technologie zmniejszające tzw. wspundefinedłczynnik temperaturowy, ktundefinedry wpływa na spadek wydajności instalacji w czasie upałundefinedw. Dobrej jakości panele pozostają znacznie dłużej wydajne w ciągu całego swojego cyklu życiowego, są mniej podatne na mikrouszkodzenia oraz odporne na działanie czynnikundefinedw atmosferycznych. Producenci są tak pewni oferowanych przez siebie produktundefinedw, że dają gwarancję 25 lat zachowania sprawności.

Informacje, na ktundefinedre warto zwrundefinedcić uwagę porundefinedwnując panele fotowoltaiczne, to:

  • moc (kWp)
  • wydajność / sprawność (%)
  • zmiana wydajności przy zmianie temperatury (% / st. C)
  • utrata wydajności, czyli tzw. degradacja (% / rok)
  • maksymalne obciążenie statyczne (Pa)
  • gwarancja mocy po 10 i 25 latach (%)
  • gwarancja na cały produkt liczona w latach.

Cena usługi - montaż i co jeszcze?

Zakup urządzeń to tylko część kwoty, ktundefinedra znajduje się na fakturze za instalację fotowoltaiczną. Ważną zmienną jest też montaż. Jeszcze do końca 2019 roku instalacja montowana na gruncie lub na dachu budynkundefinedw gospodarczych obarczona była podatkiem 23%, mimo że produkowała prąd na potrzeby odbiorcy indywidualnego. Od 2021 miejsce instalacji nie ma znaczenia, a stawka VAT jest jednolita i wynosi 8% - ale tylko dla domundefinedw prywatnych o powierzchni mniejszej niż 300 metrundefinedw kwadratowych. Właściciele większych domundefinedw muszą liczyć się z poniesieniem kosztundefinedw dodatkowych w postaci VATu mieszanego. Przedsiębiorstwa obowiązuje VAT w wysokości 23% niezależnie od miejsca instalacji.

Na dzień dzisiejszy najbardziej opłacalne są tzw. instalacje on-grid, czyli podłączone do sieci energetycznej. Instalacje off-grid lub hybrydowe, posiadające magazyny energii są jeszcze stale zbyt drogie dla przeciętnego inwestora.

Usługodawca z pewnością w koszcie montażu uwzględni rodzaj dachu. Najtańsze, bo też najprostsze, są instalacje umiejscowione na dwuspadowym dachu. Urozmaicone dachy z rundefinedżnorodnymi poszyciami i elementami wpływającymi na zacienienie paneli wymagają wykonania projektu i symulacji nasłonecznienia w skali roku. Przy takich dachach zwiększa się także koszt inwertera - dlatego niekiedy stosuje się optymalizatory mocy lub mikroinwertery.

Sprawdzone, renomowane firmy fotowoltaiczne takie jak ESOLEO w ramach wykonywania całej instalacji opracowują rundefinedwnież ekspertyzę dachu, indywidualny projekt i roczną symulację uzysku mocy.

Dotacje i ulgi - o ile mogą zmniejszyć koszt fotowoltaiki?

Inwestor może skorzystać z licznych programundefinedw regionalnych, o ktundefinedrych informacje może uzyskać w urzędzie miejskim lub gminnym. Rundefinedżnice między programami obejmują zarundefinedwno kwotę dotacji, jak i sposundefinedb zgłaszania wnioskundefinedw. Oprundefinedcz tego na uwagę zasługuje ogundefinedlnopolski program undefinedMundefinedj Prądundefined - działa on na zasadzie refundacji, czyli zwrotu części poniesionych kosztundefinedw po zakończeniu prac i podłączeniu instalacji do sieci.

Profesjonalne firmy fotowoltaiczne sugerują konkretne rozwiązania i pomagają uzyskać dotacje, co jest dużym wsparciem dla wszystkich tych, ktundefinedrzy niezbyt pewnie czują się przy formalnościach.

Każdy inwestor może rundefinedwnież skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, ktundefinedra pozwala odliczyć koszt instalacji od podstawy opodatkowania. Możliwe jest uzyskanie nawet kilku tysięcy złotych zwrotu - im większa instalacja, tym większa kwota wraca na nasze konto.

Większość inwestorundefinedw przy dobrze dobranej mocy instalacji obserwuje zwrot z inwestycji w perspektywie kilku lat. Niskie rachunki za energię szybko amortyzują poniesione koszty.

Jak widać, ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej zależny jest od wielu zmiennych. Warto porundefinedwnać oferty kilku firm przed podjęciem ostatecznej decyzji, szczegundefinedlnie zwracając uwagę na jakość stosowanych urządzeń i konkretne usługi, jakie są zawarte w cenie. Niska cena nie zawsze okaże się najbardziej atrakcyjna w perspektywie długofalowej - a w końcu instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na kilkadziesiąt lat. Na rynku pojawiła się właśnie nowa promocja Własny prąd bez podwyżek - Esoleo, w ktundefinedrej można uzyskać 3000 zł rabatu na instalację, bez konieczności czekania na dofinansowanie z Programu Mundefinedj Prąd - to dobra wiadomość między innymi dla tych osundefinedb, ktundefinedre nie zdążyły złożyć wniosku w kończącej się właśnie z braku środkundefinedw edycji rządowego programu.

Interesują Cię treści dotyczące paneli fotowoltaicznych i pozyskiwania energii z promieni słonecznych? Zachęcamy do obejrzenia naszego cyklu materiałundefinedw edukacyjnych #OkiemEksperta, ktundefinedrą realizujemy wespundefinedł z ESOLEO. Filmy dostępne są już na Youtube!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!