Ocieplenie budynku: ile to kosztuje? Co wybrać: wełnę mineralną czy styropian?

Chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu? Pomocna okaże się termomodernizacja budynku. Koszt tej inwestycji jest znaczny, jednak zwraca się w stosunkowo krótkim czasie. Dowiedz się, jakie są aktualne ceny ocieplenia ścian domu jednorodzinnego.


O czym przeczytasz?

Termomodernizacja: dlaczego jej potrzebujesz?

Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja to proces, który najlepiej przeprowadzić po wykonaniu audytu energetycznego. Specjaliści za pomocą termowizji ocenią, jakie działania zmniejszą zapotrzebowanie budynku na energię oraz jakie prace należy wykonać, aby znacznie poprawić komfort cieplny wewnątrz domu. Wbrew pozorom, taki audyt wcale nie jest drogi - jego ceny zaczynają się już od 250 zł dla budynku jednorodzinnego. To niewielki koszt, zważywszy na cenne informacje, jakie można otrzymać. Pozwalają one uniknąć błędów budowlanych i ponoszenia niepotrzebnych wydatków. 

Do podstawowych prac termomodernizacyjnych zalicza się wymianę starej, nieszczelnej stolarki okiennej, modernizację systemu grzewczego, jak również ocieplenie elewacji

Termomodernizacja budynków pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię, ale również jest działaniem ekologicznym - ogranicza spalanie paliw wykorzystywanych do pozyskiwania ciepła. Decydując się na poprawienie stanu naszego domu zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych i znacznie wpływamy na redukcję smogu. Co więcej, termomodernizacja to przede wszystkim komfort dla domowników - wymiana starego pieca, poprawienie szczelności okien i docieplenie ścian pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. 

O tym, dlaczego warto wymienić stary piec już pisaliśmy. Dzisiaj skupmy się na tym, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, chcąc docieplić ściany. 

termomodernizacja domu

Szukasz środków na termomodernizację? Dowiedz się, czy kwalifikujesz się do rządowego programu Czyste Powietrze!

Kosztorys docieplenia ścian budynku: jakie zmienne trzeba uwzględnić?

Oczywiście punktem wyjścia do tworzenia kosztorysu jest to, jaki budynek chcemy ocieplić. Nowe inwestycje przeważnie nie wymagają większych prac - są wybudowane z użyciem materiałów o dobrych parametrach, zgodnie z rozporządzeniami dotyczącymi energooszczędności. Większym wyzwaniem są stare budynki, które po pierwsze, wybudowane są w technologiach niespełniających dzisiejszych standardów. Po drugie, nierzadko doświadczyły już silnego działania czynników atmosferycznych.

Z tego względu stary budynek powinien być przede wszystkim gruntownie obejrzany przez eksperta: uszkodzony czy nasiąknięty wodą tynk może wymagać skucia, a widoczne pęknięcia świadczyć o potrzebie poważniejszego remontu. Tutaj znów przydatne okazuje się badanie termowizyjne: pozwala stwierdzić, czy przed przystąpieniem do nakładania warstw izolacyjnych nie należy poprawić samej konstrukcji danego budynku.

Renowacja ścian termomodernizacja

Kolejnym etapem jest dobranie odpowiedniej metody ocieplania ścian. Materiały dociepleniowe charakteryzują się różnymi parametrami, takimi jak właściwości akustyczne, ognioodporność, podatność na tworzenie mostków termicznych. Wybór materiału wpływa również na grubość warstw, jaka będzie niezbędna do położenia. Decyzja o metodzie ocieplenia przekłada się na czas potrzebny do realizacji inwestycji.

Ocieplanie ścian budynku: metoda lekka mokra

Metoda lekka mokra to jeden z najczęściej stosowanych sposobów na ocieplenie budynku w Polsce. Po oczyszczeniu ścian z pozostałości starego tynku, ewentualnych zacieków czy tłuszczu, przystępuje się do ich wyrównania. Typowym materiałem, stosowanym przez większość ekip, jest cementowa zaprawa wyrównawcza. Ostatnim etapem przed położeniem warstwy izolacyjnej jest gruntowanie podłoża. To ważne szczególnie w przypadku nowych budynków, w których zastosowano podłoże mineralne o dużej chłonności. Może ono pobierać wilgoć z kleju, co wpłynie na jego skuteczność i “przyczepność” warstwy dociepleniowej.

Ocieplenie styropianem

Ocieplenie ścian budynku metodą lekką mokrą - koszt

Na koszty termomodernizacji ścian budynku metodą lekką mokrą składają się:

 • zaprawa klejąca
 • siatka zbrojąca
 • zaprawa na warstwę zbrojoną
 • styropian o dobranej grubości (większość specjalistów zaleca ok. 15 cm)
 • tzw, grunt, czyli podkład gruntujący
 • tynk i farba.

Aktualne ceny powyższych materiałów sumują się do kwoty 55-70 zł/m2. Do tego należy doliczyć również robociznę, która obecnie waha się w granicach 35-50 zł/m2

Ważna uwaga: od końca 2020 roku notowane są znaczne podwyżki cen styropianu. W styczniu były o średnio 5% większe, niż w grudniu, a trend wzrostowy nadal się utrzymuje. Podwyżki te najprawdopodobniej związane są ze wzrostem ceny styrenu, czyli surowca wykorzystywanego do produkcji tego materiału termoizolacyjnego - w ostatnich tygodniach jego cena wzrosła aż o 30%, co jest rekordem w historii. Z tego względu należy mieć na uwadze, że w nadchodzących miesiącach koszt termoizolacji styropianem znacznie wzrośnie. 

Ocieplanie ścian budynku: metoda lekka sucha

Drugim sposobem ocieplenia chętnie stosowanym w Polsce, jest tzw. metoda lekka sucha. Tym różni się ona od mokrej, że do termomodernizacji ścian nie wykorzystuje się kleju i zaprawy oraz innych preparatów zawierających wodę. Poszczególne warstwy tego systemu ocieplenia montowane są za pomocą kołków, gwoździ i wkrętów, a podstawę całości stanowi tzw. ruszt konstrukcyjny. Wykonany on być może z drewna lub metalu. Niezwykle ważna jest jakość użytego do tego celu drewna - powinno być ono odpowiednio suche i zaimpregnowane. Następnie konstrukcję wypełnia się wybranym materiałem izolacyjnym (wełną mineralną, ale niekiedy również i styropianem). Istotne jest dokładne pokrycie całości konstrukcji, bez pozostawienia “pustych” miejsc, ponieważ to w nich tworzą się tzw. mostki termiczne. Całość pokrywana jest folią paroprzepuszczalną, a następnie do konstrukcji przytwierdzane są panele lub tzw. siding. Grubość izolacji termicznej wykonanej metodą lekką suchą wynosi zazwyczaj 15 centymetrów.

Wełna mineralna

Bez wątpienia zaletą takiego systemu ocieplenia jest to, że prace można wykonywać przez cały rok, ponieważ warunki atmosferyczne nie mają wpływu na jakość wykonania. W przeciwieństwie do metody lekkiej mokrej, ten system jest łatwy w naprawie, gdy np. dojdzie do mechanicznego uszkodzenia elewacji. 

Ocieplenie ścian budynku metodą lekką suchą - koszt

Na koszty termomodernizacji ścian budynku metodą lekką suchą składają się:

 • wełna mineralna (na potrzeby obliczeń przyjęto zalecaną standardowo grubość 15 cm)
 • ruszt konstrukcyjny wykonany z drewna
 • folia
 • oblicówka winylowa.

Aktualne ceny powyższych materiałów sumują się do kwoty 55-80 zł/m2. Do tego należy doliczyć również robociznę, która obecnie waha się w granicach 45-60 zł/m2. Wybierając metodę lekką suchą warto mieć na uwadze fakt, że jest ona bardziej czasochłonna, niż metoda lekka mokra. Może być jednak wykonywana “stopniowo” - prace mogą być przerywane i podejmowane przez dłuższy okres. 

Styropian czy wełna mineralna - co wybrać do ocieplenia budynku?

Oba prawidłowo wykonane systemy docieplania budynków (metoda lekka sucha i lekka mokra) są w stanie zapewnić odpowiednie parametry termiczne i zwiększyć komfort domowników. Obie metody charakteryzują się:

 • jednolitą powierzchnią elewacji, którą można wykończyć zgodnie z własnymi preferencjami
 • nagrzewaniem się muru do tej samej temperatury, jaka jest wewnątrz domu
 • brakiem skraplającej się pary wodnej wewnątrz ścian
 • funkcją stabilizującą pracę instalacji grzewczej.

W obu metodach możliwe jest zastosowanie zarówno styropianu, jak i wełny mineralnej (chociaż zazwyczaj na styropianie pracuje się “na mokro”, a na wełnie “na sucho”). Wymienione materiały termoizolacyjne mają zagorzałych zwolenników i przeciwników. Dlatego odpowiedź na pytanie, co jest lepsze: styropian czy wełna mineralna nie jest jednoznaczna

Zalety styropianu. Dlaczego warto ocieplić dom styropianem?

Argumentem najczęściej wysuwanym na korzyść styropianu jest to, że materiał ten jest powszechnie dostępny, bezpieczny i bardzo łatwy w obróbce. W trakcie prac, jak i przez długi czas użytkowania, nie zagraża zdrowiu domowników, nie powoduje reakcji alergicznych i nie pyli. Ze względu na swoją charakterystyczną strukturę jest nienasiąkliwy, co stanowi wyraźną przewagę nad innymi materiałami termoizolacyjnymi, dla których wilgoć jest czynnikiem pogarszającym ich właściwości. Styropian jest bardzo lekki, dlatego sprawdzi się niemal w każdych warunkach, a w przypadku niskich budynków nie ma potrzeby stosowania kołków mocujących. 

Przeciwnicy styropianu podkreślają, że budynek nim ocieplony nie ma możliwości “oddychania” - sztuczny materiał blokuje przepływ powietrza, co może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Dodatkowo należy mieć świadomość, że na rynku dostępnych jest wiele styropianów niskiej jakości, a wysokimi parametrami cechuje się zaledwie kilka produktów. 

Zalety wełny mineralnej. Czy wełna mineralna to dobry wybór?

Zwolennicy wełny mineralnej wskazują, że jest to materiał charakteryzujący się wysoką przepuszczalnością pary wodnej, co wywiera pozytywny wpływ na mikroklimat wewnątrz budynku. Tym samym, użycie wełny mineralnej zmniejsza ryzyko rozwijania się pleśni i grzybów. Materiał ten posiada najwyższą klasę reakcji na ogień (A1) ze wszystkich produktów używanych do termoizolacji. Dodatkowo zaletą wełny jest jej wysoka dźwiękoszczelność, niewielka podatność na odkształcenia pod wpływem temperatury oraz trwałość. Z tych względów jest to często najlepszy wybór, jeśli chodzi o ocieplenie poddasza.

Wełna mineralna na poddaszu

Wełna podawana jest w dyskusjach jako mineralna alternatywa dla sztucznego, “chemicznego” produktu, jakim jest styropian. Wykonywana jest z przetopionego bazaltu, z tego względu przez niektórych uznawana jest za materiał bardziej ekologiczny.

Bez wątpienia jednak wadą wełny mineralnej jest fakt, że nie jest zbyt łatwa w obróbce i mocno się pyli. Do pracy nad nią w większości przypadków wskazane jest użycie kombinezonów i maseczek ochronnych. Po drugie, jest to materiał dosyć ciężki i łatwo nasiąkliwy

Decydując się na termomodernizację budynku można jedynie zyskać. Chociaż jest to duża inwestycja, najczęściej zwraca się w perspektywie 7-8 lat w przypadku niewielkiego domu jednorodzinnego. Już od pierwszych chwil po zakończeniu prac zyskuje się komfort cieplny zimą i ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem budynku latem. Warto rozglądać się za możliwościami skorzystania z dofinansowań lub korzystnie oprocentowanych pożyczek, takich jak Kredyt na Zielone zmiany Banku BNP Paribas

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement