PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

Nietypowe surowce, które pomogą zmienić świat

“Powinniśmy być otwarci na pomysły, które wydają się szalone” - powiedział Bill Gates podczas debaty “Zapytaj mnie o cokolwiek” w serwisie Reddit. Ubrania z grzybów, mięso z drukarki 3D i słomki do kawy z fusów powoli stają się naszą codziennością.


O czym przeczytasz?

Wydrukowana wołowina, homar z probundefinedwki

Pozyskiwanie mięsa metodą laboratoryjną to już od dawna nie tylko fantazja pisarzy science fiction, ale intratna inwestycja. W biznes uwierzyli najbogatsi ludzie na świecie, jak Bill Gates, właściciel Amazona - Jeff Bezos, właściciel Alibaby - Jack Ma. Swoje poparcie dla inicjatywy otwarcie wyrażają rundefinedwnież uwielbiani aktorzy - Leonardo DiCaprio i Robert Downey Jr., ktundefinedrzy hojnie sponsorują działania naukowcundefinedw.

Syntetyczne mięso pozyskiwane jest obecnie na dwa sposoby - w laboratoriach oraz przy pomocyundefined drukarek 3D. W styczniu tego roku w Tel Awiwie pojawił się foodtruck Best Meister - jednego z największych dystrybutorundefinedw mięsa w Izraelu. Tym razem jednak sprzedawał nie undefinedprawdziwąundefined wołowinę, ale jej roślinną alternatywę, wydrukowaną przy pomocy nowoczesnego sprzętu. Klientom mięso smakowało tak bardzo, że cały asortyment rozszedł się w kilka godzin, a po porcję ustawiano się w godzinnych kolejkach. Co ważne, kupujący dopiero po fakcie dowiedzieli się, że zjedzone przez nich mięso było pochodzenia roślinnego - według relacji Yahoo! Finance, 90 procent z nich twierdzi, że nie wyczuli żadnej rundefinedżnicy w smaku i teksturze.

wołowina Redefine Meat

zdj. Redefine Meat

Jak uzyskano tak idealnie imitujący wołowinę produkt? Start-up Redefine Meat, ktundefinedry stoi za sukcesem eksperymentu z Tel Awiwu, bazując na wiedzy kucharzy i rzeźnikundefinedw, undefinedzaprogramowałundefined 70 parametrundefinedw sensorycznych związanych z mięsem. W ten sposundefinedb powstały takie składowe produktu jak tłuszcz, krew czy mięśnie - wszystkie pozyskane z białek roślinnych.

fot. Eat Just

Rundefinedwnież dwa miesiące temu, ale w Singapurze, w restauracji 1880 wprowadzono nową kartę dań, bazującą na mięsie z kurczaka. Co w tym dziwnego? Niezwykłość drobiu serwowanego w tym lokalu polega na tym, że pochodzi ono z laboratorium. To pierwszy raz, kiedy do masowej sprzedaży dopuszczono pozyskane w ten sposundefinedb mięso. W odrundefinedżnieniu od wspomnianej undefinedwołowinyundefined z drukarki 3D, kurczak z 1880 jest prawdziwym mięsem - tzn. składa się z tkanek identycznych, jak te pobrane z żywego organizmu. Ich prundefinedbka została pobrana od kurczaka, nazwanego przez twundefinedrcundefinedw Ian. Jego komundefinedrki mogą być dowolnie rozmnażane, bez szkody dla zwierzęcia. Ian wciąż żyje i ma się świetnie - mieszka z naukowcami ze start-upu Eat Just, undefineddostawcundefinedwundefined restauracji 1880.

Sprawdź rundefinedwnież: Symulator kredytu hipotecznego. Sprawdź na jaką nieruchomość Cię stać.

Inne organizacje pracują nad etycznym pozyskiwaniem syntetycznego mięsa imitującego krewetki, wieprzowinę, homara, kraba, a nawet fois gras (wątrundefinedbka gęsia). Warto wiedzieć, że już blisko 40% największych producentundefinedw żywności (m.in. Nestle i Unilever) ma swoje własne oddziały zajmujące się roślinną alternatywą dla mięsa i nabiału. Powstają też pomniejsze inicjatywy: Z Gruntu Dobre, Dobra Kaloria, GoVege, Polsoja, Bezmięsny Mięsny to tylko niektundefinedre przykłady z polskiego rynku, dobrze już zakorzenione w świadomości konsumentundefinedw.

Skundefinedra z grzyba i ananasa

Sztuczne mięso to nie jedyny produkt, ktundefinedry zajmuje naukowcundefinedw poszukujących alternatyw dla surowcundefinedw pochodzenia zwierzęcego. Sztuczna skundefinedra z grzybundefinedw to przyszłość, ktundefinedrą właśnie oficjalnie akredytowała Stella McCartney, ale wcześniej zrobiły to rundefinedwnież Gucci i Adidas. Mylo, bo tak nazwana jest undefinedgrzybnaundefined materia do złudzenia przypominająca zwierzęcą skundefinedrę, posłużyła do uszycia spodni i topu. Aktualnie nie są one jeszcze w sprzedaży, ale mają za zadanie prezentować możliwości tego surowca. Twundefinedrcy Mylo mają wiele wyzwań związanych z pracą na grzybni - udało im się jednak wyhodować dostatecznie trwałą materię i o odpowiednich rozmiarach, ktundefinedre pozwoliły na odszycie spodni. Co ważne, parametry Mylo mogą być zmienne - producenci mają wpływ na grubość i teksturę surowca, co daje wiele możliwości projektantom.

Ubrania to nie wszystko. Co jeszcze można wyprodukować z grzybni? Dowiesz się z artykułu Emilii Braneckiej-Ledwoń.

Mylo

fot. Bolt Thread

Mylo z grzybundefinedw McCartney

fot. materiały prasowe Stella McCartney

Pinatex to z kolei skundefinedra pozyskiwana z włundefinedkien ananasa. Autorką pomysłu jest hiszpańska projektantka Carmen Hijosa, stojąca na czele firmy Ananas Anam, będącej aktualnie wyłącznym dystrybutorem ananasowej skundefinedry. Aby wytworzyć jeden metr kwadratowy takiego produktu potrzeba ok. 480 liści ananasa - do tej pory nie były one wykorzystywane i po prostu gniły. W Polsce Pinatex wykorzystywany jest przez markę Bohema, należącą do Sebastiana Szypuły - zadeklarowanego weganina i Agatę Getkę, tworzącą z niej portfele i torebki. Wegańskie buty z Pinatexu można kupić rundefinedwnież pod marką Hugo Boss i Adidas.

O polskich ekologicznych projektach, ktundefinedre rewolucjonizują rynek opakowań, m.in. skundefinedrze z jabłek przeczytasz w naszym innym artykule.

Plastik nie taki zły - jeśli pochodzi z recyklingu

Plastik jest jednym z największych problemundefinedw wspundefinedłczesnego świata - produkujemy jego olbrzymie ilości (na The World Counts możesz podejrzeć ilość plastiku wyrzuconego do oceanu w czasie rzeczywistym - gdy piszę ten tekst, jest to prawie 3 mln ton od początku roku). Wciąż też za mało plastiku poddajemy recyklingowi. Na całe szczęście, coraz więcej olbrzymich marek postanawia wziąć odpowiedzialność za ten stan rzeczy - co prawda nie zawsze undefinedpolubownieundefined, ale z perspektywy środowiska liczy się efekt.

Sprawdź rundefinedwnież: Symulator kredytu hipotecznego. Sprawdź na jaką nieruchomość Cię stać.

Kilka miesięcy po otrzymaniu pozwu za zatruwanie środowiska, Coca-Cola ogłosiła, że wprowadzi na rynek butelki wykonane w całości z recyklingowanego plastiku. Nie stanowi to całości jej asortymentu i dotyczy aktualnie wyłącznie niektundefinedrych stanundefinedw w USA, jednak to duży krok do zmian. We wspomnianym pozwie wymienione zostały rundefinedwnież Nestle i Pepsi - już teraz wiadomo, że pundefinedjdą one śladami swojego konkurenta. PepsiCo zapowiedziało, że do końca 2021 wszystkie napoje marki będą sprzedawane w butelkach rPET (plastik w 100% pochodzący z odzysku).

Butelki rPET

To, że plastik jest bardzo trwałym odpadem, można rundefinedwnież wykorzystać na naszą korzyść, jak dowiodła Nzambii Matee, wynalazczyni z Nairobi, ktundefinedra założyła start-up produkujący cegły z tego materiału. Więcej o materiałach budowlanych pozyskanych z odzysku przeczytasz w artykule Domy z odpadundefinedw - czyli o cegłach ze śmieci. Odławiony z mundefinedrz i oceanundefinedw plastik może być rundefinedwnież wykorzystywany do produkcjiundefined wundefinedzkundefinedw sklepowych - aktualnie trafiają one m.in. do nowo otwieranych placundefinedwek sieci Biedronka

Mundefinedwiąc o recyklingu tworzyw sztucznych warto jeszcze wspomnieć o polskim akcencie: polska firundefinedma pończosznicza z Łoundefineddzi - Gabriella, jaundefinedko pierwundefinedsza wyundefinedproundefinedduundefinedkoundefinedwaundefinedła rajundefinedstoundefinedpy w stu proundefinedcenundefinedtach z przędz pochodzących z reundefinedcyundefinedklinundefinedgu. To nie tylko lokalna firma, ale sprzedająca swoje produkty w kilkudziesięciu kraundefinedjach! Na razie oferta obejmuje produkty w gruundefinedboundefinedściach 20, 60 oraz 100 den i matowej czerni, planowane jest jednak jej poszerzenie. Przęundefineddza poundefinedsiaundefinedda preundefinedstiundefinedżoundefinedwy cerundefinedtyundefinedfiundefinedkat Gloundefinedbal Reundefinedcycundefinedled Stanundefineddard, a takie ekologiczne rajstopy można nabyć w cenie zbliżonej do zwykłych produktundefinedw.

Brykiet i słomki z fusundefinedw do kawy

Nic nie rozgrzewa jak filiżanka mocnej, gorącej kawy. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej poszli o krok dalej i postanowili pozostałości po przygotowaniu (dużej ilości) małej czarnej wykorzystać do produkcji brykietu. EcoBean zbiera odpady kawowe po to, aby przetwarzać je w czystą, zieloną energię. A odpadundefinedw tych jest naprawdę sporo - w samej Polsce wypijamy ok. 500 milionundefinedw filiżanek rocznie, a twundefinedrcy technologii przemieniania fusundefinedw w brykiet myślą globalnie. Pracą EcoBean zainteresował się Starbucks, ktundefinedry zamundefinedwił opracowanie metody pozyskiwania słomek z fusundefinedw - pewnie będziemy mieć okazję przetestować je już za kilka miesięcy. Czy będą bardziej trwałe od tych papierowych, ktundefinedre dość szybko rozmakają w kontakcie z napojami? Przekonamy się.

Alternatywne surowce są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale często dają twundefinedrcom znacznie więcej możliwości, niż te pozyskiwane w sposundefinedb tradycyjny - żyjemy w erze, w ktundefinedrej undefinedszalone pomysłyundefined coraz łatwiej realizować. I to bardzo cieszy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!