Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Nadaj go w Paczkomacie!

W czasie weekendowych porządków przejrzyj swoje szuflady - być może zalegają w nich nieużywane od lat sprzęty. Od tego tygodnia możesz bezpłatnie oddać je za pośrednictwem Paczkomatów i cieszyć się wolnym miejscem w szafach.


O czym przeczytasz?

“Elektro Zwroty” InPost, czyli nadaj paczkę i zapomnij o starym telefonie

Wszyscy mamy w domu taką szufladę lub szafkę, w której gromadzimy różne elektroniczne “przydasie”. To jeszcze całkiem sprawne sprzęty, które chociaż działają, zostały wyparte przez ich młodsze odpowiedniki. Te z kolei albo mają więcej funkcji, albo są szybsze albo po prostu są… modne. Na mojej liście zapomnianych przedmiotów znalazł się smartband, dwie myszki bezprzewodowe, smartfon z pękniętym ekranem, wiekowy, ale nigdy nieużywany tablet (prawdziwy rarytas dla muzeum techniki!) i niewielkie głośniki do komputera. Niektóre z tych sprzętów pewnie znalazłyby nabywców na którymś z portali ogłoszeniowych, ale jakoś od (długiego) czasu nie mogę się zebrać, aby je wystawić. Jestem pewna, że taką formę prokrastynacji wykazuje wiele osób. 

W słuszności mojego przekonania umacnia mnie nowa usługa właśnie uruchomiona przez InPost. “Elektro zwroty” kierowana jest do osób, które nie mają czasu i chęci, aby pozbyć się już nieużywanych domowych sprzętów elektronicznych, a jednocześnie rozumieją potrzebę recyklingu tego typu urządzeń. Skoro dział marketingu InPost uznał, że taka potrzeba istnieje, to znaczy, że nie jestem ewenementem na skalę światową. To pocieszające!

Co możesz nadać w InPost “Elektro Zwroty”?

Paczkomaty to nie śmietniki. Wyczerpane baterie, przepalone żarówki czy niekompletny i zniszczony sprzęt powinniśmy oddawać do PSZOK-ów lub punktów handlowych z elektroniką, które mają obowiązek przyjąć zużyty sprzęt (jeśli kupujemy nowy). To bardzo ważne, aby elektrośmieci nie wyrzucać do zwykłych kubłów - o tym, dlaczego powinniśmy zadbać o swoje elektrośmieci pisałam już jakiś czas temu. 

A więc co można powierzyć InPostowi i co firma zrobi z tym sprzętem? Operator paczkomatów poinformował, że przyjmuje laptopy, komputery, tablety, telefony, radia, sprzęt audio, małe AGD, video, elektronarzędzia, drony, zabawki elektroniczne, elektronarzędzia i sprzęt sportowy. 

Aby to zrobić, wystarczy przygotować paczkę, wypełnić stosowny formularz pobrany ze strony InPost, odebrać kod na darmową wysyłkę, a następnie nadać paczkę w dowolnym Paczkomacie. Usługa nie jest obarczona żadnymi dodatkowymi kosztami - inwestujesz jedynie chwilę swojego czasu i odrobinę tuszu z drukarki. 

Sprzęt jest przekazywany profesjonalnej firmie zajmującej się recyklingiem. Ta ocenia, czy dane urządzenie może być jeszcze naprawione i wprowadzone ponownie do obiegu, czy koszt serwisu i generowany przez niego ślad węglowy przewyższy koszty produkcji. W tym drugim przypadku, z urządzenia zostaną odzyskane surowce, takie jak tworzywa sztuczne, metale żelazne i nieżelazne oraz szkło. Jak podaje InPost, możliwe jest odzyskanie nawet 80 procent materiałów, które z powodzeniem mogą być wykorzystane do produkcji nowych sprzętów. 

Dane InPost wskazują, że aż ¾ Polaków kupujących w sieci korzysta z paczkomatów, z dużym prawdopodobieństwem zaliczasz się do tej grupy. Jeśli w najbliższych dniach masz odebrać paczkę - zabierz ze sobą ten stary smartfon. Przy okazji zrobisz coś dobrego dla środowiska. Twój pozytywny wpływ będzie jeszcze większy, jeśli znajdziesz chwilę, aby zastanowić się nad tym, czy kupno nowego smartfona faktycznie było konieczne. Ja już wiem, że w moim przypadku z pewnością takiej konieczności nie było, dlatego od paru lat pracuję nad zupełną zmianą swoich przyzwyczajeń konsumpcyjnych, do czego gorąco zachęcam i Ciebie. 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement